Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
alone_man

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen alone_man »

Hasan Akça yazdı:
Musa Özateş yazdı:birde şunu merak ettim o sitede HAŞA bizim SEMAHIMIZ OYUNCAK DEĞİLDİR diye hacı bektaş dedi diye bir söz nakletmişsiniz bunu hacı bektaşın hangi kitabından naklettiniz
vede hacı bektaşın semah döndüğünü hangi kitabından öğrendiniz
bize kaynak vverirseniz bilimsel bir alışveriş olur
musa can tam bende aynı soruları sorup kaynak isteyecektim
sen benden çok yaşayacaksın demekki
genelde bunu yazarlar kaynak sorunca kaçarlar demogoji yaparlar inş bu arkadaş sözlerin kaynağını verir
bu tür uydurmaları bende birkaç forumda bektaşilere sormuştum
bir site beni susturdu biri kovdu yani bektaşilerle tartışma olmuyor dialog bir yerde kitleniyor adamların palavrasını ortaya koyunca dayanamıyorlar
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

Hasan Akça yazdı: Biz Hz.Alinin yoluna alevilik diyoruz araplarda aynı yola şiilik diyor yani iki yolda aynıdır
ama sen anadoluda kökleşen bektaşiliği bize yutturmaya kalkmazsın i,nşallah
her neyse bak bektaşi arkadaş istediğin inanca inan uygula hiç itirazımız olmaz
ama kendi kültür ve inancını Hz.Alinin yoludur diye satmaya kalkarsan işte o zaman yalanlarını deşifre etmek bize borçtur
yoksa gece gündüz cem yap semah dön hiç bizi ilgilendirmez
kültür kültürdür din dindir
bunu artık öğrenin de komik olmayın
Musa Özateş yazdı: selam can
hoşgeldin
amacın 12 imam yolunu öğrenmek vede öğretmek ise boynumuz kıldan incedir
lakin bektaşilik uydurmalarını vede sünni tasavvufu bize alevilik diye satmaya kalkarsan karşı yazılarada katlanırsın
birde şunu merak ettim o sitede HAŞA bizim SEMAHIMIZ OYUNCAK DEĞİLDİR diye hacı bektaş dedi diye bir söz nakletmişsiniz bunu hacı bektaşın hangi kitabından naklettiniz
Hasan Akça yazdı: musa can tam bende aynı soruları sorup kaynak isteyecektim
genelde bunu yazarlar kaynak sorunca kaçarlar demogoji yaparlar inş bu arkadaş sözlerin kaynağını verir
alone_man yazdı: bu tür uydurmaları bende birkaç forumda bektaşilere sormuştum
bir site beni susturdu biri kovdu yani bektaşilerle tartışma olmuyor dialog bir yerde kitleniyor adamların palavrasını ortaya koyunca dayanamıyorlar
Sevgili canlar,

Sizlerin tahammül edebildiğiniz ve bizlerin de koşullarımız (zaman, kaynak, bilgi, vs.) elverdiği sürece (karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, anlayış, tahammül çerçevesinde) muhabbete devam ederiz haberiniz olsun, hiç mesele değil.

Öncelikle, belirtmeliyim ki, bizlere olan bakışınız, yaklaşımınız Sünni'lerle neredeyse tıpatıp aynı. Zaten Sünnilerle o kadar çok ortak noktanız var ki sizlerin. Siz Sünni/Şii'ler de farkındasınızdır inşallah bu durumunuzun, değil mi?

Peşinen söylemiş olayım ki siz Sünni/Şii'lerin biz Alevilere ve değerlerimize (kaynaklarımız, ulularımız, önderlerimiz, vs. kutsallarımıza), ve hatta Bektaşi canlarımıza, bakışınız her ne ise bizlerin de siz Sünni/Şii'lere ve sizlerin değerlerinize bakışımız (inanıp inanmama, güvenip güvenmeme noktasında) aynen odur emin olunuz!
Hasan Akça yazdı: Biz Hz.Alinin yoluna alevilik diyoruz araplarda aynı yola şiilik diyor yani iki yolda aynıdır
ama sen anadoluda kökleşen bektaşiliği bize yutturmaya kalkmazsın i,nşallah
her neyse bak bektaşi arkadaş istediğin inanca inan uygula hiç itirazımız olmaz
ama kendi kültür ve inancını Hz.Alinin yoludur diye satmaya kalkarsan işte o zaman yalanlarını deşifre etmek bize borçtur
Musa Özateş yazdı: amacın 12 imam yolunu öğrenmek vede öğretmek ise boynumuz kıldan incedir
lakin bektaşilik uydurmalarını vede sünni tasavvufu bize alevilik diye satmaya kalkarsan karşı yazılarada katlanırsın
Sünniler de gelirler hep aynı ifadelerle, yaklaşık 1400 yıldır. Onlar da aynı yola Sünnilik derler. Ne oyunlarla gelmediler ki bizlere karşı. Alevilik rolüne girmelerine, amaçlarına ulaşmak için "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli" gibi kutsallarımızı kullanmalarına hayli alışkınız artık. Sünni olup olmadığınız konusunda da kuşkular içindeyim doğrusu!

Kardeşler, "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" siz Sünni/Şii'lerden sorulur hiç değil. İnanınız "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" konularında siz Sünni/Şii'leri, uydurmalarınızı, palavralarınızı (sizlerin tabirinizle) hiç ciddiye almayız bizler.

İsterseniz konuşuruz ve görürüz zaten siz Sünni/Şii'lerin, uydurmalarınızın, palavralarınızın (sizlerin tabirinizle yine) "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" ile ilginiz, alakanız ne imiş diye!
Hasan Akça yazdı: ama kendi kültür ve inancını Hz.Alinin yoludur diye satmaya kalkarsan işte o zaman yalanlarını deşifre etmek bize borçtur
kültür kültürdür din dindir
bunu artık öğrenin de komik olmayın
Siz de öğrenseniz çok iyi olur doğrusu. (Allah bilir muhtemelen putperest/ateşperest olduğunuz dönemlerden kalma) kendi kültürünüzü bizlere "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" diye dayatmaya, yutturmaya, satmaya çalışarak çok komik oluyorsunuz inanın!

Siz Sünni/Şii'lerin "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" ile Allah bilir zerre kadar ilginiz olmadığını, hatta bu kutsalların zamanında ve Tarih boyunca, ve hatta bugün bile, sizlerin ellerinizden hiç de az çekmediğini çok iyi biliyoruz bizler, emin olunuz!

Siz Sünni/Şii'ler de "Kuran, İslam, Hz. İmam Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ve yolları" diye karşımıza kendi Sünni/Şii'lik kültürünüz ile gelirseniz eğer biz de itiraz ederiz, sizin yalanlarınızı deşifre ederiz inşallah, hiç kuşkunuz olmasın Allah'ın izniyle!
Musa Özateş yazdı: birde şunu merak ettim o sitede HAŞA bizim SEMAHIMIZ OYUNCAK DEĞİLDİR diye hacı bektaş dedi diye bir söz nakletmişsiniz bunu hacı bektaşın hangi kitabından naklettiniz
Kardeş, o sitede öyle bir söz nakletmemiştim doğrusu. "Zan"nınız yanlış olmuş! Size yardımcı olayım, linkini verdiğim forum konusundaki ilk ve son mesajlarımın linkleri aşağıdaki gibidir:

İlk mesajım: http://www.velayet.com/index.php/topic, ... l#msg98512
Son mesajım: http://www.velayet.com/index.php/topic, ... #msg103307

Yine de üzerinde durduğunuz o söz konusunda da biraz yardımcı olmaya çalışayım sizlere, elimizden geldiğince:

Haşa ki semahımız oyuncak değildir
İlahi bir aşktır, salıncak değil
Her kim ki semahı bir oyuncak sanır
Mümin diye namazı kılınacak değil.

dörtlüğüne vurgu yapmışsınız (kabaca bu şekilde olup değişik kaynaklarda bu dörtlüğün biraz daha değişik varyasyonları ile karşılaşmak da mümkündür, ama anlam aynıdır yine elbette). Bu dörtlük, semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemini ifade eden çok güzel dörtlüklerden biridir. Gerçekten de semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemi aynen bu dörtlükte de ifade edildiği gibidir.

Aleviler arasında bu dörtlüğün genellikle Hz. Hacı Bektaş Veli'mize ait olduğu inancı yaygındır. Yani Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize ait olduğuna inandığımız bir atalar sözümüzdür, deyişimizdir, dörtlüğümüzdür. Sizler eğer Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize ait olmadığını iddia ediyorsanız iddialarınızı ve dayanaklarınızı görmek, konuşmak isterim doğrusu.

Hacı Bektaş Veli Hz.lerimiz söylememiş olsa bile, hangi atamız söylemişse ne güzel söylemiş, ağzına, eline sağlık. Biz Aleviler sahip çıkarız bu söze, apaçık bir Alevi sözüdür. Yüce Allah sonsuz sonsuz rahmet etsin söyleyene; mekanı Cennet-i Ala olsun, Ehlibeyt, 12 İmam'a, Hak erenlerine komşu olsun inşallah. Ne güzel ifade etmiş semahımızı.

Semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemi aynen bu dörtlükte de ifade edildiği gibidir. Bu dörtlüğe ilişkin iddialarınız ve dayanaklarınız varsa buyrun konuşalım.
Musa Özateş yazdı: hacı bektaş dedi diye bir söz nakletmişsiniz bunu hacı bektaşın hangi kitabından naklettiniz
Hasan Akça yazdı: musa can tam bende aynı soruları sorup kaynak isteyecektim
alone_man yazdı: bu tür uydurmaları bende birkaç forumda bektaşilere sormuştum
Linkini verdiğim forumda ve ilgili konuda temel kaynaklarımı, dayanaklarımı defalarca vermiştim. İşte "Hak Muhammed, Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ile gerçek erenler yolu" olan Alevilik kaynakları, işte bizleri biz yani Alevi yapan, bizleri Sünni/Şii'lerden ayıran, sadece biz Alevilere özgü olan en temel kaynaklarımız; peşinen aşağıya da aynen aktarıyorum sizler için:

"Kaynak/Referans"larımız:
1. “Kuran-ı Kerim” ve “Ehlibeyt, 12 İmam ve yol/bel evladı olan Hak/Gerçek Erenler”dir elbette,
2. “Ehlibeyt, 12 İmam”ın içimizdeki sürmekte olan "kutlu/nurlu" “soy/nesil”idir, “Kuran-ı Kerim”i ve “Ehlibeyt, 12 İmam”ı ve "kutlu/nurlu yol/erkan, inanç/ibadet"lerini bizlere anlatan, öğreten, gösteren, aktaran!
3. "İlmihal, meal, tefsir, hadis, sünnet, vs." kaynağı olarak “İmam Cafer-i Sadık Buyruğu”dur, bir diğer yazılı kaynak/kitap olarak,
4. "Hoca Ahmed Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, vs." gibi "Ehlibeyt nesli ulu-eren-evliyalarımızın deyiş, nefes, sözleri, eserleri, örnek hayat/yaşantıları"dır, diğer sözlü ve yazılı kaynak/kitaplarımız,
5. “Ehlibeyt, 12 İmam”ın içimizdeki sürmekte olan "kutlu/nurlu" “soy/nesil”ine ezelden beridir "tabii/talib/ikrarlı" olan "biz"leriz, diğer canlı/yaşayan kaynaklar, şahitler.

Varsa elinizde daha iyisi, buyrun getirin, görelim! Kaynaklar konusu benim de çok önem verdiğim bir konudur, lütfen sizler de en önemli en az 5 kaynağınızı benim gibi madde madde, kısa açıklamalarla da (adı, yazarı, vs.) verir misiniz?

Saygılar ve sevgiler...
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Anadolu Alevisi rumuzlu bu zatı velayet forumlarından tanıyorum. ORada gereken cevapları verdim. Yalnız sorularıma yanıt alamadım. Yani cevap verdiğim şeyleri tekrarlayıp durmuştu. Şimdi kaynaklarını eleştirsem, yazdıklarını burada da çürütsem hiçbir şey fark etmeyecek aynı şeyleri tekar edip duracak. İSteyenler www.velayet.com'dan ilgili forumlara bakabilirler. Siz yazışın ben takip edeceğim. Bakalım bir şeyler değişmiş mi, yoksa her şey aynı mı?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Anadolu "Alevisi" rumuzlu kisi

öncelikle Siiligi sünnilikle ayni kategoriye koyman senin Siilik konusunda hic bir bilginin veya Alevilikle hic bir bilginin olmadigini gösteriyor ! Bizleri "Sii Sünnileri" diye adlandirman dahi Cahilce bir bakis acin oldugunuda gösteriyor ! osyaki Cemevlerinizde Dedelik Babalik taslayan yiginla Ateistlerin Diyanetcilerin Fetocularin oldugunu ve bunlarin kendilerin Sözde " Alevi önderleri " diye tanittiklarinida görmeyecek kadar Sartlanmis oldugun dahi ortadadir ! Cenaze ve Nikahlarinizi dahi Önder bildiginiz kisiler Ehli Sünnete göre kiydiklarini dahi bilmiyorsunuz ! Muaviyeceilerin oyuncagi olarak onlarin acitklari Cemevlerinde ve yine onlarin Dede diye atadiklari ( Diynetcilerin ilahihiyatcilarin vs ) önünde Secde ediyor bunuda Aleviliktir diye sunuyorsunuz .. o,halde kimler Sünnilige cok yakin ? Bektasi önderleri Haci Bektasi Velinin Sünni oldugunu acikca söylerlerken, Siz Tassavvufcu Sünni Haci Bektasi Alevilik adina Ehli Beytin önüne gecirmek icin cirpiniyorsunuz ! Semah denilen kültürü Din diya Sunmaniz Alevilige birer Leke oldugunu unutmayiniz ! zira Hz. Ali (as) veya Ehli Beyt imamlarimiz hangi Hadislerinde Semahin Dönülmesini söylemis ? son olarak Dünyada Siiler katlediliyorsa bunda en cok Siz Bektasiler Seviniyorsunuz ! Sizmi Alevisiniz ? Aleviligi Anadoluya haps etemekle irkciliga kavimiyetcilige soyunmusunuz ? Dünyada sadece Anadoluda yasayan Alevilermi var ? Peki Ege Alevileri Dogu Bati Alevileri yokmu ? Gülünc olmayin ? Bektasilik Palavralarinida bizlere Alevilik diye sunmayin !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

AnadoluAlevisi yazdı:Yine de üzerinde durduğunuz o söz konusunda da biraz yardımcı olmaya çalışayım sizlere, elimizden geldiğince:

dörtlüğüne vurgu yapmışsınız (kabaca bu şekilde olup değişik kaynaklarda bu dörtlüğün biraz daha değişik varyasyonları ile karşılaşmak da mümkündür, ama anlam aynıdır yine elbette). Bu dörtlük, semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemini ifade eden çok güzel dörtlüklerden biridir. Gerçekten de semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemi aynen bu dörtlükte de ifade edildiği gibidir.

Aleviler arasında bu dörtlüğün genellikle Hz. Hacı Bektaş Veli'mize ait olduğu inancı yaygındır. Yani Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize ait olduğuna inandığımız bir atalar sözümüzdür, deyişimizdir, dörtlüğümüzdür. Sizler eğer Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize ait olmadığını iddia ediyorsanız iddialarınızı ve dayanaklarınızı görmek, konuşmak isterim doğrusu.

Hacı Bektaş Veli Hz.lerimiz söylememiş olsa bile, hangi atamız söylemişse ne güzel söylemiş, ağzına, eline sağlık. Biz Aleviler sahip çıkarız bu söze, apaçık bir Alevi sözüdür. Yüce Allah sonsuz sonsuz rahmet etsin söyleyene; mekanı Cennet-i Ala olsun, Ehlibeyt, 12 İmam'a, Hak erenlerine komşu olsun inşallah. Ne güzel ifade etmiş semahımızı.

Semahımızın biz Aleviler için anlam ve önemi aynen bu dörtlükte de ifade edildiği gibidir. Bu dörtlüğe ilişkin iddialarınız ve dayanaklarınız varsa buyrun konuşalım....
pişkin bektaşi tiplere alışığız
bir yenisi olarak sen geldin ve klasik tavırlar bolca laf yazıp içi boş olmak
yazdıklarının hepsini toplasan hiçbir işe yaramaz iş olsun torba dolsun
sana bu dörtlük kimin kaynağı yaz diye soruluyor sen ne yazıyorsun
muhtemelen sende sebatayist bektaşisin yada sebatayist bektaşi yörüngesine girmiş bektaşisin
ama kesin olan asla alevi değilsin (buradan öyle gözüküyor)
öylesine pişkinsinki
buyrun bu dörtlüğe ilşkin iddianızı yazın konuşalıum diyorsun
biz bu dörtlüğün 12 imamlarla ilgisi yoktur diyoruz
ilgisi var diyorsan biz değil sen dayanağını kaynağını yazmak zorundasın
yazamıyor geveliyor eveliyorsun yok bektaşınmışta öyle biliniyormuşta onun değil kiminsede güzelmişte
semah oyundur bizim dedğimiz bu
sen ibadet diyorsun o halde hangi dinin ibadetidir ve kim bu ibadeti ortaya koymuştur kanıtlamak senin üzerine borçtur
ya bunu kanıtla yazılı kaynakla yada sus başını öne ey doğruya uy
(tabi bunu yapan ilk bektaşi olursun yaparsan))))
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

AnadoluAlevisi yazdı: Linkini verdiğim forumda ve ilgili konuda temel kaynaklarımı, dayanaklarımı defalarca vermiştim. İşte "Hak Muhammed, Ali, Ehlibeyt, 12 İmam ve nesli ile gerçek erenler yolu" olan Alevilik kaynakları, işte bizleri biz yani Alevi yapan, bizleri Sünni/Şii'lerden ayıran, sadece biz Alevilere özgü olan en temel kaynaklarımız; peşinen aşağıya da aynen aktarıyorum sizler için:

"Kaynak/Referans"larımız:
1. “Kuran-ı Kerim” ve “Ehlibeyt, 12 İmam ve yol/bel evladı olan Hak/Gerçek Erenler”dir elbette,
2. “Ehlibeyt, 12 İmam”ın içimizdeki sürmekte olan "kutlu/nurlu" “soy/nesil”idir, “Kuran-ı Kerim”i ve “Ehlibeyt, 12 İmam”ı ve "kutlu/nurlu yol/erkan, inanç/ibadet"lerini bizlere anlatan, öğreten, gösteren, aktaran!
3. "İlmihal, meal, tefsir, hadis, sünnet, vs." kaynağı olarak “İmam Cafer-i Sadık Buyruğu”dur, bir diğer yazılı kaynak/kitap olarak,
4. "Hoca Ahmed Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, vs." gibi "Ehlibeyt nesli ulu-eren-evliyalarımızın deyiş, nefes, sözleri, eserleri, örnek hayat/yaşantıları"dır, diğer sözlü ve yazılı kaynak/kitaplarımız,
5. “Ehlibeyt, 12 İmam”ın içimizdeki sürmekte olan "kutlu/nurlu" “soy/nesil”ine ezelden beridir "tabii/talib/ikrarlı" olan "biz"leriz, diğer canlı/yaşayan kaynaklar, şahitler.

Varsa elinizde daha iyisi, buyrun getirin, görelim! Kaynaklar konusu benim de çok önem verdiğim bir konudur, lütfen sizler de en önemli en az 5 kaynağınızı benim gibi madde madde, kısa açıklamalarla da (adı, yazarı, vs.) verir misiniz?

Saygılar ve sevgiler...

böyle sanal kaynak olmaz kitap ismi vermelisin
yazarı yazım tarihi ve kitabın orjinali nerdedir açık açık vereceksin
hangi seyyidin hangi tarihte yazdığı hangi kaynağı referans alıyorsun bunu yazacaksın
mesela imam Cafer buyruğu demişsin
bu kaynağın orjinali hangi dildedir?
kim yazmıştır?
ne zaman yazmıştır?
Orjinal ismi nedir?
burası alevi sitesidir ve burda bilinç yüksektir böyle laf eveleyip gevelemekle sadece vaktimizi çalarsın

bak mesela biz şöyle kaynak yazıyoruz

1-nehcül belaga (Hz.Alinin hutbeleri sözleri mektupları vs vs) yazılıdır soyu İmam Musa kazıma dayanan seyyid razi isimli bir Ali dostu derlemiştir (ölümü h.406) vede orjinali arapçadır ve asıl nüshası mevcur olduğu gibi birçok dilede çevrilmiştir türkçeye ilk Gölpınarlı çevirmiştir ve dünyadaki tüm Ali dostları bu eseri sahih kabul eder.Dahası bu şahsın öğretmenlerini ve öğrencilerini hepimiz biliyoruz,gerçek bir şahıs gerçek bir kitap ve tüm dünyacada kabul edilmiş bir eserdir.şimdi sen seyyidler kaynağımızdır diyorsun işte sana seyyid ve kitabını yazdım peki bu kitabı kaynak kabul edecekmisin? yoksa klasik şiidir ne malüm falan filan %100 eminmisiniz gibi kaytaracakmısın?

2-Sahifeyi seccadiye imam Zeynel Abidinden dulara kitabı ve bu kitabın bugüne kadar nasıl geldiğini kimlerin aktardığını h.265 den bu yana biliyoruz orjinali elimizde vede yine bunuda tüm dünyadaki aleviler kabul ederler

3-EL İRŞAD -Hicri 413 te ölen Şeyh müfid isimli Ali dostunun yazdığı 12 imamların hayatını anlatan yazılı eser orjinalide var ve diğer dillere çeviriside var ve tüm dünyadaki Ali dostları kabul eder,hatta türkçeyede çevrildi

böyle yüzlerce yazabiliriz sende böyle açık açık yazacaksın hangi seyyidin hangi kitabı ne zaman yazılmış kim yazmış orjinali nerdedir hangi dille yazılmıştır ?

eğer gerçek bir ilmi tartışma yapacaksak sulandırmadan açık açık yazacaksın ve gereksiz demogojilerle bizi oyalamayacaksın
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı: "Kaynak/Referans"larımız:

...

bu kaynaklar bizim kaynak ve referansımızdır diye belirleyen atanız yada önderiniz kim?
yani bunlar bizim kaynağımız diyen ilk bektaşi önderiniz kim? bedri noyanı okudum ulusoyların eserlerini okudum kimsede kaynak bunlardır diye görmedim
birçok bektaşi kitabı oıkudum bunlar bizim kaynağımız diye kimse senin gibi sıralamamış
yoksa bunları sıralayan ilk kişi senmisin?
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Anadolu Alevisi rumuzlu arkadaş,

Alevi olduğunuzu iddia ediyorsunuz, peki neden Ehlibeyt imamlarını değilde Hacı bektaş-ı veli'yi ve ya pir sultan abdal'ı üstün tutuyorsunuz?

Alevilik Ehlibeyt yoludur, gerçek sünnet ehlidir.
Biz Alevi müslümanların tutunduğu iki emanet vardır, Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
alibaran

Mesaj gönderen alibaran »

kim kılacak o zaman bu namazı yahu,siz kılmazsınız bizim ki kabul değil,
kim kılacak kim............
Kullanıcı avatarı
Șίа

Mesaj gönderen Șίа »

Anadolu Alevisi rumuzlu kardeşim sen önce Aleviliği ögren öyle gel bu forma.yazdıklarına bakıyorum ve birdaha bakıyorum sonrada bana darılma ama hep :):):) yorum.
“Şehit olanlar Hüseyin'ce bir iş yaptılar. Kalanlar ise Zeynep'çe bir iş yapmalıdırlar. Bu ikisinin dışında kalanlar Yezit'tirler.”

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön