Özgündüz Bektaşi Ayinine Katılıyor. -Yorumsuz-

ali muhsin

Re: Özgündüz Bektaşi Ayinine Katılıyor. -Yorumsuz-

Mesaj gönderen ali muhsin »

PIRCAFERI yazdı:
Ali yazdı: cem semah dede saz cemevi var ZANNEDİYORLAR.
HATTA O İNKARCI BİLİNÇLİ ZALİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPANLARIDA BU KONUDA UYARIYORUZ
ŞİMDİ HZ.ALİ BUNLARI DUYSAYDI BİZE KIZARMIYDI?

ona saz denmez Telli kuran denir. semahta ibadettir alayci konusmayalim . Cem evleri kutsaldir dalga gecmeyelim.

Hz ali sizin bu yaptiginizi duysaydi kizardi . Cunku hz muhammed hz aliye soyle ogut vermis.

Ey ali kiyamet gelip cattiginda fitneler cogaldiginda sen ne yapacaksin , Hz ali evime cekilip ibadetle meskul olup onlardan kendimi uzak tutacagim demistir. Fitneyle ugrasan ancak fitneye batar .

Hz alinin hosuna gidecegini sanmam baristirici uzlastirici isler yapsaydiniz daha makbul olurdu .

Kaldiki topluluklari sucluyorsunuz hasa Allahdan baska kimse bilmez ne ne oldugunu yargilamak allaha mahsustur .

Cunku rab soyle diyor : Insan pek cahil pek nankor.

Bilmeden bir alevi toplulugu bir alevi topluluktan uzaklastirir kotu olur.
Sizi destekleyenler gibi konusuyorsunuz ! madem Saziniz Telli kuran ozaman utanmadan neden inkar ettigin carpitigin Kurani kerimden faydalaniyorsunuz ! Fitneyi cikaran ve Fitnecilerle birlikte olan sizlersiniz...Bak Pir Efendi bu basligida bilincli olarak Sabote edip Dikkatleri dagitmaya kalkarsan sanada gerekeni yapilir ..Hem bu baslik seni asar en iyisimi Susmasini bil konuyu dagitma !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alibaran

Mesaj gönderen alibaran »

alone_man yazdı:
PIRCAFERI yazdı:
3nokta yazdı:
17 Nisan Pazar günü 13.00'da İzmir Fuar Hasan Atik Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek programda, Alevi Federasyonları onursal başkanı ve Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de protokol konukları olacak.

Sizin ne isiniz varki bektasi bildiginiz topluluklarla ? Hayret ?
bizde onu diyoz işte ne işin var orada diye
ya gidip tavır koymalısın fesada Hz.İbrahim gibi
yada hiç gitrmeki vebailin olmasın
bir alim bunları bilmezmi
bilmezmiş bizde öğreniyoruz

dilinizi tutmazsanız böyle karşı geldiğiniz kişilerin sözüne cevap veremezsiniz........
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

PIRCAFERI yazdı:
3nokta yazdı:Siyaset adamı her hâle sokar.

Siz ondan uzakmisiniz ?
Bu soruyu önce kendine sordun mu?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bu başlığı açtığım için bana hakaretlerle saldıran arkadaşlar Muhammed AK'ın bu yazısına ne diyecek acaba. Rasthaber.com'dan alıntıdır. Buyrun:

Allah’ın adıyla

“Ben bir siyaset adamı değilim. Hiçbir zaman da olmak istemiyorum. Siyaset bana göre bir iş değil. Ama bununla birlikte camiamın teveccüh edip bize tevcih ettikleri bir takım unvanlarla da ülkemde olup bitenlere camiam adına seyirci kalamam. İlgili olmayı ve camiamın bu noktadaki duygu ve düşüncelerine tercüman olmayı kendime bir vazife biliyorum. Camianın düşüncelerini, görüşlerini kamuoyuna aktarma görevi biçiyorum kendime. Camiam bana böyle bir görev yüklemiştir.”

Bu sözler Zeynebiye Camii İmamı Selahattin Özgündüz’ün. Ülkemizdeki genel seçimler adına partilerin aday belirleme süreci içerisinde söylendi. Kendisi, konuyla alakalı üç partinin merdivenlerini aşındırmış. “Siyasetin kendisine göre bir iş olmadığı” şerhini düşerek yapmış bunu.

Yapmış ama bize göre şık olmamış.

Konuşmamız gereken bir konu var ki artık bunu kendi aramızdan çıkarıp medya ortamında konuşmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Çünkü medyaya yanlış tanımlamalar, olmayan sıfatlar servis ediliyor.

( “Türkiye Caferileri Liderli” gibi…)

Biz Türkiyeli Şiiler, bu topraklar içerisinde yaşarken, her bir bireyin çektiği insan hakları sıkıntılarından kendi payını almış topluluklardanız. (Diyanetin bizi görmemesi, üzerimizde bir takım çekincelerin oluşturulması gibi.)

Bunlarla mücadele eden toplumumuz, kendisine liderlik edecek “şahıs” noktasında bir karar oluşturmadığı gibi kendisini bu göreve layık görenlerin de yukarıdaki alıntıda olduğu gibi “...camiamın teveccüh edip bize tevcih ettikleri bir takım unvanlarla da…” diye başlayan sözleri ancak lokal bir bölge için (örneğin Halkalıda vs, yaşayan Azeriler, Şiiler, Iğdırlılar vs..) için geçerli olabilir.

Bunun böyle bilinmesinde çok büyük fayda vardır.

Bizi izleyen siyasiler, basın mensupları, sivil toplum örgütleri bu anlamda doğru bilgilendirilmelidirler. Türkiyeli Şiilerin henüz üzerinde mutabakat sağladıkları ve lider sıfatı addettikleri kimseleri yoktur.

Bir başka değişle de Türkiye’de Şiiliğinin membaı olan Iğdır için bu tanımlama tamamen yanlış olup Iğdır’da yaşayan Şiilerin liderliği İstanbul’da mukim birine tevcih edilmemiştir.

Kendi özel sıkıntıları içinde varlık mücadelesi veren bu şehir, içinde barındırdığı insanlarla iradesini kullanma liyakatine sahip olduğu için, isminin önüne “Türkiye Caferileri Lideri” yazan şahsa, iradesini şimdiye kadar teslim etmemiştir. Onun aldığı hiçbir kararın bu şehir için bağlayıcılığı olmadığı gibi kendisine karşı zaman zaman “bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” anlayışını barındırarak olgunluk gösterilmiştir.

Bilinmesi gereken bir şey var ki;

Bizler son on yılda Iğdır’da oldukça büyük sıkıntılar yaşadık.

Ancak yıkıldığımız yerden kalkmasını becerecek bir duruma da geldik.

Uzaktan okunan samimiyetsiz ağıtlarla da işimiz olmadı.

Siyasetin en yoğun konuşulduğu bu günlerde oldukça hassas zemin üzerinde yürüyen Iğdır Şiileri, kendisi dışındakilerin “camia” adı altında tekelinde değildir.

Iğdır ne olacak ne olmayacak, buna burada yaşayan insanlar karar verecek bu kararı da sadece Iğdır’da yaşayanlar onaylayacaktır. Bundan tabii ne olabilir ki. Sizler fikrinizi elbette söyleyin, katkınızı elbette sunun. Ancak bunu yaparken toplumla yan yana durmak zorundasınız. Özellikle söylüyorum; “yan yana…”

Tek bir kelime dahi yanlış yapmama, yanlış konuşmama gibi sorumluluğumuz vardır. Herkesten de bu olgunluğu bekliyoruz.

İster Bursa’daki, ister İzmir’deki, ister İstanbul’daki Şiiler nasıl ki bulundukları ortamın belirleyicileridirler, Iğdır’da kendi kaderini kendisi tayin eden bir konumda olmalı değil midir?

Aslında bunları yazmak dahi sıkıcı, fakat maalesef içinde bulunduğumuz hal ve şerait tarihe de not düşmemizi gerektiriyor.

“Camia” ve “Liderlik” konusu bir Türkiyeli Şii olarak elbette ağırlığı ve önemi son derece ciddi bir mesele olarak her birimizi ilgilendirmektedir.

Eğer Şii isek ve eğer birileri bizim adımıza, bizden izinsiz bir yerlerde birtakım sıfatlar kullanıyorsa;“Bir dakika dur bakalım, ne oluyoruz. Nerden çıktı şimdi bu iş, kimsin, nesin!”deme hakkımızın da olması gerekir değil mi?

Kâh Ankara’da siyaset koridorlarında, kâh medya stüdyolarında, kâh inancımızın oluşturduğu toplantı ortamlarında her yerinden kalkanın “lider” havasına girmesi halinde, bunların yanlışlarının bir toplumun yanlışı olarak algılanmasına sebebiyet vermesi gibi bir durum oluşturur ki buna da kimsenin hakkı yoktur.

Nasıl ki, Toplumları ve onların oluşturduğu ülkeleri temsil etmenin bir kanunu ve kuralı varsa bizler de toplum olduğumuz için bir kanun ve kaideye bağlı olmalıyız. Keşke bu tabiri çıkaranlar “Kanaat önderi” diye bir şey söyleselerdi, daha şık olmaz mıydı?

“Her bireyin özgürlüğünün sınırı bir başkasının özgürlük sınırıdır.”diye bir söz vardır.

Allah aşkına elimizi vicdanımıza koyalım. Ne istiyoruz birbirimizden? İstenilen, insanın en değerli hakkı, yani “temsil hakkı” değil mi?

Zeynebiye Camii İmamı, Siyasi partilerden “temsil yetkisi” adına milletvekilliği isterken kendisi acaba “bu toplumu temsil etme hakkını” kimden almış?

Toplumumuzun alimleri mi, siyasileri mi, akademisyenleri mi...?

Kim tevdi etmiş bu görevi?

Çok samimi bir şekilde öğrenmek istiyorum.

İsminin önüne “Türkiye Caferileri Lideri” yazılan birisi, Şii çatısı altındaki Caferi olan birisine karşı bir sorumluluk taşımalı, bunu ondan icazet alarak yapmalı değil midir? Şimdi ben, “Siz benim veya daha ileri gideyim; Iğdır’dakilerin nasıl lideri oldunuz?” diye sorduğumda ne cevap verirsiniz acaba?

“Dedik oldu işte, fazla konuşma!” diye bir cevap vermezsiniz herhalde.

Kul hakkı neye deniyor İslam literatüründe? İmam Huseyn(as), Aşura, Ali(as) adaleti ve ahlakı… Nerde kaldı öğretimizin öğütleri?

Israrla ve içtenlikle söylüyorum:

“Camia”dan kasıt Halkalı’da oturan insanlarsa eğer, onların konuyla alakalı davranışlarına, kabullerine, reddiyelerine bizim bir şey söylememiz mümkün değildir. Tercihlerine saygı duyar, yolları açık olsun deriz. Ama işin içine “Türkiye Caferileri…” diye başlayan bir tabir sokulursa eğer, o zamanda bu hanenin içinde olan ben, en azından kendisini sorgusu sualsiz tepeme iliştirenlerin “kişilik haklarımı ihlal ettiklerini” belirtir, yaptıkları bu “tepeden inmeci” anlayışın çok büyük bir yanlış olduğunu belirtirim.

Ne adıma aday belirleyebilir ne de parti liderlerine karşı kendisini benim “liderim” diye sunabilir. Aklım, toplumum ve vicdanım yerli yerinde durmaktadır.

Hele ki hiç kimse benim adıma, parti programları, siyasete ve hayata bakışları farklı olan her bir partiye “yeter ki Azeri-Şii biri içinizde seçilebilir yerde olsun size oy verelim” anlamını doğuracak söz edebilir. Ben oy hakkımı kimseye tevdi edecek birisi değilim. Çünkü o bir oy, benim irademdir ve kimse üzerinde konuşamaz..

Siz de aynen benim gibi kendi tercihinizi, tavrınızı elbette ki belirleme hakkına sahipsiniz. Ancak bir kişi de olsam beni istisna tutarak yapmalısınız bunu.

En doğal hakkımı bu konuda kullanıyor ve beni temsil etme iznini onayım olmayan birine vermiyorum.

Verenlere de saygı duyuyorum.

Ki, ben bu meselenin doğurduğu sıkıntının Iğdır’da kahir ekseriyette olduğuna inananlardanım.

Biz birlik ve beraberliği isterken ilkeyi ve saygılı olmayı vazgeçilmez değer olarak görmekteyiz.

Her fırsatta “Türkiye Caferileri Lideri” denirken hiç mi düşünülmüyor? Biz bunu hangi hakla kullanıyoruz? Şu kadar insan içerisinde bu sözün algısı acaba ne şekildedir?

İlla böyle bir ihtiyaç duyuyorsanız, liderlik diye bir iddianın içindeyseniz bunun çok farklı versiyonları vardır. Bu özlemi “Türkiye Caferileri…” gibi hepimizi içine alan bir tanımlamanın dışında yapmalısınız.

Peki, nerden çıktı böyle bir analiz ihtiyacı?

Öncelikle ve önemle bu tanımlamanın “içi boş” ve “gerçeği yansıtmayan” bir tanımlama olduğuna inanlardan olduğum için. Enformasyon ortamında “reddiyemin tescili”nin sağlanmasını istiyorum.

Ayrıca da “Türkiye Şiileri” bu konuda ne bir karar almışlar, ne de bu konuya müdahil olmuşlardır. “Liderlik” meselesi henüz “Türkiye Caferileri” ile alakalı değildir. Umumi manada bir anlam da ifade etmiyor, lokaldir. Bu “malumu ilan” ederken, istiyorum ki herkes kendi sorumluluğuyla hareket etsin, medya da konuya etraflıca vakıf olsun.

İşin bir diğer yönüne de gelince…

Şii tanımlama içerisinde Mektebi kıdemde alt sıralarda olan birinin liderlik gibi üst ilmi gerektiren bir sorumluluğu alacak durumu bizim inançsal değerlerimiz açısından mümkün görünmemektedir. Şii anlayışta Merce-i Taklit dediğimiz insanlar ancak fıkhi ve siyasi anlamda liderlik yapabilirler. Kendisi, mektebi tanımlamanın değimiyle “Taklit mercii” olmayanların bu manada umuma şamil lider de olması mümkün değildir.

Diğer alanlara gelince…

Türkiyeli Şiiler kendi aralarında bir liderlik oylaması içine girecek lüzumu henüz görmemişlerdir.

Kendi içlerinden çıkardıkları siyasi, ilmi, dini şahsiyetlerin her biri, kendi doğallığı içerisinde, halk nezdinde gördükleri kabul ölçüsünce, bir adım öne çıkarak bu alandaki boşluğu doldurma gayreti gütmüşlerdir.

Örneğin Hüseyin Hatemi bizim değil, bir Türkiye’nin şapka çıkardığı değerli bir ilim insanıdır ama lider değildir.

Ha sözleri değerlidir, muteberdir ama ne ben, ne o, nede siz “lider” diyebilir misiniz?

Veya ismini buraya yazmaktan imtina ettiğim değerli siyasi, ilmi, dini şahsiyetlerimiz var ki onlara saygı duyarız, minnet duyarız ama Türkiye’yi de içine alacak büyük bir iddiayı doğuracak şekilde de lider demeyiz. Gerçekçi oluruz.

Türkiyeli Şiilerin yaşadığı her bir bölgede bu alandaki isimler farklılık arz etmiş, bir bölgede ismi geçen, kendini Türkiye Şiilerine şamil görmemiştir. Iğdır’da yaşayan, farklı şartların ve isimlerin etrafında kümelendiği gibi, İstanbul’da yaşayan da farklı şartlar ve isimler etrafında kümelenmektedir. Hatta İstanbul’un bile değişik bölgelerinde değişik isimler, halkına yön verme gayreti içinde olabilmişlerdir.

Zaman zaman Aşura ortak paydasında bir araya gelmeler ise bir güzellik abidesinin dışında değerlendirilmemelidir. Oraya gelen insanların kahir ekseriyeti Nazım Hikmet’in dizelerindeki “Bir ağaç gibi tek ve hür, Ve bir Orman gibi kardeşçesine” anlayışının dışında değerlendirilirse yazık edilmiş olur.

Maalesef halklar bazen “birleştirme” adına yapılan basiretsizce hamlelerle ayrıştırılıyor. Yapılması gerekenlere el atılmadığı ortamlarda, üstüne vazife olmayan alanlara girilmesi, halklarda kutuplaşmanın sebepleri olabiliyor.

Birbirimizi “sevmemizin” yolunun “saygı”dan geçtiğini unutmama dileğiyle, bu yazı zor olanı yapma adına şahidimiz olsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
velayet hak

Mesaj gönderen velayet hak »

alone_man yazdı: demogojiyi boşver
aramızdaki fark şu
biz hak aşikar olsun farz haram helal doğru yanlış kavram olarak apaçık olsun gündemde olsun bilinsin olsun isityoruz
siz ise insanları tavlamak istiyorsunuz
biz hakkın peşindeyiz
siz insanların kalbini çalma peşindesiniz
İşinize bgelmeyince demogoji oluyor ha?! Asıl demogoji yapan sizsiniz. Bizim sözümüz çok açık: Birini eleştirince İslami ahlaka, hakaret etmeden, iftirada bulunmada eleştirin diyoruz, bu demogoji mi oluyor?!
"siz ise insanları tavlamak istiyorsunuz
biz hakkın peşindeyiz
siz insanların kalbini çalma peşindesiniz"
demişsiniz, ben de bu sözünüze karşı, Allah'ın laneti yalancıların üzerine olsun diyorum. Bu kadar iftirada bulunmaktan niye utanmıyorsunuz?! Bu ahlakınla hakkı aşıkar ediyorsun öyle mi?! Önce git hakkı öğren ve kendini ıslah et sonra gel tebliğ yap oldu mu?!
alone_man yazdı:ikisi arasındaki farka kafan basıyorsa biraz düşün
insanlara iyi davranmak geçinmek başka konudur hakkın ortaya konması için insanları dinlememek başka şeydir iktidar peşindekilere bunları anlatmak zordur senin görevin insanların kalbini tavlamakmı yoksa hakkı aşikar kılıp hakka uymakmı
bize boşuna halkla teması anlatma bu ayrı bir konudur biz bektaşilerle değil bektaşilikle savaşıyoruz ama anlaman zor
Size hakkı anlatmayın, insanları eleştirmeyin diyen olmadı, anlatınca, eleştirince hakarette bulunmayın, dalga geçmeyin diyoruz, bunu kafan pompalamıyor mu?! Kendine bir bak Allah aşkına sende İslam ve mektebi tebliğ edecek bir ilim, ahlak ve edep diye bir şey var mı?! Her yazın hakaret, alay ve iftiralarla doludur. Sen önce nefisini bu çirkefliklerden arındır, sora gel İslam ve mektebi tebliğ et, oldu mu yavrum?!
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."
velayet hak

ali muhsin yazdı:Velayet efendi
Sözlerimize inanmaya bilirsin ,sünki senin gibiler inanmak istediginize inanir,görmek ve duymak istediklerinizi duymak istersiniz...
Allah'ın laneti müfterilerin üzerine olsun.
ali muhsin yazdı:Sözlerimin arkasindayim Allahin Laneti yalancilarin üzerine olsun demenle bizleri yalancilikla sucluyorsun ..EVET BENDE, Allah YALANCILARA SAHTEKARLARA LANET ETSIN diyorum söylediklerimin altinida basa basa ciziyorum !!! Siz halen Bektasilikle Aleviligi ayirt edemiyecek kadar saf oldugunuz gibi Özgünüzüde kendinize kutsamissiniz ! Bozuk plak gibi ayni seyleri yaziyorsak buda sizin anlayisinizin tam yerinde olmadigidir
Biz bilmiyor ve ayırt edemiyorsak, demek siz adam gibi anlatamamışsınız, biraz da kusuru kendinizde arayın. Özgündüzü kutsadığımız yok, yanlışı da olabilir doğrusu da. Sizden eleştirince hakaret etmemenizi istedik ama siz bırakın Özgündüzü bütün Azerilere bile hakaret ve iftiralarda bulundunuz. Kendi abileriniz bile sizi eleştirdi ama gözü dönmüş ali muhsin'i kim tutabilir ki...
ali muhsin yazdı:Resmen HIPNOTIZE EDILMISSINIZ !! Delidir ne yapsa yeridir siyaseti izliyor Liderinizin her hatasini örtmek icin devamli Ehli Beyt hadislerini bizlere karsi birer kalkan gibi kullaniyorsunuz ! Bazi olaylari görmezcelikten duymazcaliktan geliyor sonrada Allahin lanetinden söz ediyorsunuz ,birde Utanmdan bizlerin piskin oldugunu idia ediyorsun ..Bize Sundugun Hadisi Vahabilere sunsaydin,ya ? kimin avukatligini yapiyorsun !
Siz Aleviyiz demiyor musunuz? Ben de Hz. Ali'den, Malik Ejder'e yazdığı vasiyetinden kardeşlikle ilgili bir kaç cümle aktardım, niye rahatsız oldunuz ki? Hz. Ali'nin sözlerini niye gidip Vahhabilere sunayım, hayretsin..
Ben Vahhabilerin avukatlığını mi yapıyorum?! Ne sözlediğinin farkında mısın? Durumunu hiç iyi görmüyorum, doktora başvurmanı tavsiye ederim, simlerin karşmış galiba..))
Bizim sözümüz size kar etmiyor, Hz. Ali'den aktarayım dedim şimdi de onu git Vahhabilere sun diyorsun, subhanellah!!
ali muhsin yazdı:Sizlerin derdi nedir biliyormusunuz ? Sizler zannetmeyin,ki " Aleviler Cantada keklik ,iki üc yagli balli sözlerle onlari kendimize ceker bazi kuruluslardan maddi yardim aliriz ,
Allah'ın laneti yalancıların üzerine olsun
ali muhsin yazdı:..Almanyada Ne Alimlerinizi tanitim hemen hemen herbiri birbirinin aynisi ! Cemaatlerinin cogu zaten neyi savunduklari ortadadir ! Karsimiza cikip Elbette "Biz Sizin Düsmaniyiz" Demez ama firsatini bulunca cümbür cemaat bir Aleviyide birlik olup tartaklamasinida bilirler ..
Burada yazdıklarını onların yanında da konuşursan tartaklanmayı hakkediyorsun)) Fitnecilik adam öldürmekten de bederdir. Senin yaptığın fitneciliktir. Konuşmanı bilseydin tartaklanarak dışarı da atılmazdın..Git Ali hocana sor, yıllarca Azerilerle yaşadı, niye ona böyle davranmadılar?! Demek sen sorunlu insansın, neyin nerede söyleneceğini bilmiyorsun..
ali muhsin yazdı:Bu tartismanin sonunu göremiyorum ,Adam Hemsehri yandasligi yapiyor kavimiyetini hatalida olsa koruyor,birisini koruma altina almak icin ilmini bilmini bize karsi kullaniyorki sanki karsisinda Selefiler var !
Allah'ın laneti müfterilerin üzerine olsun.
Tartışmayı yersiz ve iftira nitelikli sözlerle uzatan sensin sen sussan diğerleri de susar..
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."
velayet hak

velayet hak yazdı: ...Özgündüz saygı duyduğum alimlerden biridir, benim liderim de Seyyid Ali Hamanei'dir. Başka diyeceğiniz var mı?!
Biraz da boş konuşmamayı deneyin isterseniz)))
Ali_Haydar yazdı: Buna inanmak bana zor geliyor.
Imam Seyyid Ali Hamenei Velayet-i Fakih´i savunan ve koruyan bir önderimizdir. Özgündüz ise velayeti fakihi sistemine karsi geliyor, ve herkesin kendinin velayeti fakihi var diyor. Nasil oluyorda hem hameneyciyim diyorsun, ve hemde Özgündüzü savunuyorsun? Mademki nikinde "velayeti hak" ismini kullaniyorsun neden velayeti haki, yani velayeti fakihi savunmuyorsun?
Arkadaş sen velayeti fakih veya veliyyi fakihin ne olduğunu iyi anlamamışsın, iyi anlamadığın için yersiz eleştiride bulunmuşsun.
Bütün fakihler yani ilimde içtihad derecesine ulaşmış bütün müçtehitler İmam Mehdi'nin (a.f) naip ve vekilleridir, dolayisiyle hepsinin velaye yetkileri vardır. Bu müçtehitler, toplumda kargaşa ve fitne çıkmaması için aralarından birini lider olarak seçiyorlar, seçilen şahıs da veliyyi emr veya veliyyi fakih yani yönetici oluyor. Fakihlerin velayeti, velayet-i hastır yani özel ve sınırlıdır, ama veliyyi fakihin velayeti velayet-i ammdır yani daha geniş ve daha kapsamlıdır. İmam Seyyid Ali Hamaneî'nin (hafazahullah Teala) fakihlik ve liderlik velayeti daha geniştir. Liderliğe seçildiği için hukumetî meselelerde onun görüşü geçerlidir. Daha iyi anlayabilmeniz için şöyle diyeyim; millet vekillerinin bir yetkileri vardır, eğer içlerinden birini başbakan veya cumhur başkanı seçerlerse, artık onun yetkisi diğer vekillere oranla kat kat artıyor. Veliyyi fakih de böyledir, onun velayeti yönetici olduğundan dolayı diğer fakihlere oranla daha fazla ve geniştir..
Buna binaen eğer Özgündüz, her fakihin yani müçtehidin velayeti vardır demişse bu doğrudur, ama onların velayetleri (yetkileri) veliyyi fakihin velayetine göre sınırlıdır, onlar hukumetî meselelerde velliyyi fakihin sözüne uymak zorundadırlar.
Özgündüz velayeti fakih sistemine karşı değildir, karşı olsaydı İmam Humeyni'yi bir veliyyi fakih olarak kabul etmezdi. Eğer rehbere soğuk bakıyorsa, bu onun sorunudur, işte bundan dolayı biz de onu Caferilerin lideri olarak görmüyoruz ama rehberin bir onayı veya bir işareti olsaydı kabul ederdik..Olmadığına göre lider değil bir alim olarak görüyoruz onu...
velayet hak yazdı: Ayrica sunu acikca söyleyeyim. Bu sadece benim kendi görüsümdür. Ben ne alevisesi.com icin, ne aleviler icin, ne Sialar icin, ne de baskalari icin kousuyorum. Benim icin kim velayeti fakihe, ve rehbere karsi geliyorsa, nasil büyük bir alim olursada olsun, benim icin fark etmez, ben onu lider olarak kabul etmem. Ama bu demek degildirki, bunlari düsman olarak görüyorum. Ben bu kisileri sadece lider olarak kabul etmiyorum.
Bu konuda aynı görüşteyiz..
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

velayet hak yazdı:
alone_man yazdı:ikisi arasındaki farka kafan basıyorsa biraz düşün
insanlara iyi davranmak geçinmek başka konudur hakkın ortaya konması için insanları dinlememek başka şeydir iktidar peşindekilere bunları anlatmak zordur senin görevin insanların kalbini tavlamakmı yoksa hakkı aşikar kılıp hakka uymakmı
bize boşuna halkla teması anlatma bu ayrı bir konudur biz bektaşilerle değil bektaşilikle savaşıyoruz ama anlaman zor
Size hakkı anlatmayın, insanları eleştirmeyin diyen olmadı, anlatınca, eleştirince hakarette bulunmayın, dalga geçmeyin diyoruz, bunu kafan pompalamıyor mu?! Kendine bir bak Allah aşkına sende İslam ve mektebi tebliğ edecek bir ilim, ahlak ve edep diye bir şey var mı?! Her yazın hakaret, alay ve iftiralarla doludur. Sen önce nefisini bu çirkefliklerden arındır, sora gel İslam ve mektebi tebliğ et, oldu mu yavrum?!

hakaret ve iftiralarıma örnek verirmisin? merak ettim yavrucum
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

velayet hak yazdı:
izzettin aleviliğin düşmanıdır ona yardım edenlerde asla dost değil karşı saftadırlar
madem lideriniz Hameneydir git sor ona bakalım
Alevilik sazdır cemdir semahtır cemevidir diyen aleviliği ve alevileri devlete pazarlamak isteyen namazı orucu haccı inkar eden birine yardımcı olmak destek vermek işbirliği yapmanın hükmü neymiş
madem bu kadar basit bir soruna bile kafanız basmıyor gidip liderinize sorun bakalım ne diyecek varmısın?
Sizin de aklınız pompalamıyorsa ben ne yapayım. Bektaşileri aydınlatmanın ve onları yanlışlıklarından geri çevirmenin yolu, saygı duydukları dede ve büyüklerine sözvüp saymak mı?
Onları Ehlibeyt'in cahil kalmış yetim çocukları olarak göreceksiniz, onlara güzel bir uslupla yaklaşacaksınız, bilmediklerini kendinizden uzaklaştırmayacak bir dille anlatacaksınız. Bir dakika kendinizi onların yerine koyun, sizinle nasıl konuşulmasını isterdiniz. Size sizin gibi davransalardı hidayet olur muydunuz, düşman kesilmez miydiniz? .[/quote]

Velayet can
Yazılarından okur yazar biri olduğun anlaşılıyor ve buradaki konunun anlamsızlaştığını ve yanlış yerlere gittiğinide görüyorsunuz dur
Buradaki insanlar binlerce yıl sonra hakkı hakkın özünü keşfetmiş kişilerdir ve İNKARCI insanlarla bir mücadelenin içindedirler,karşımızdakiler masum mazlum insanlar olmayıp çoğunluklla zalim siyonist sebatayist toplum mühendisleridir ve hedefleri alevi kitledir ne istedikleri ne yaptıklarıda bellidir ve bunlara güzel bir uslüpla baştan yaklaşılsa bile amaçları açığa çıktığında artık ŞİDDETLE yaklaşılması gerekmektedir,
Yani kime MERHAMETLE kime ŞİDDETLE yaklaşılacağını somut durum belirler bu nedenle genelleme yapmanız doğru değildir,
Yine bu konuyu bizzat sizin sonlandırmanızı öneriyorum mümkünse artık cevap vermeyerek konuyu söndürün sonlandırın,
nasıl olsa Özgündüzle ilgili konu bitmez yine açılır ordan yeniden devam edersiniz ))))
Ali

Mesaj gönderen Ali »

biralevi yazdı:
Sizin de aklınız pompalamıyorsa ben ne yapayım. Bektaşileri aydınlatmanın ve onları yanlışlıklarından geri çevirmenin yolu, saygı duydukları dede ve büyüklerine sözvüp saymak mı?
Onları Ehlibeyt'in cahil kalmış yetim çocukları olarak göreceksiniz, onlara güzel bir uslupla yaklaşacaksınız, bilmediklerini kendinizden uzaklaştırmayacak bir dille anlatacaksınız. Bir dakika kendinizi onların yerine koyun, sizinle nasıl konuşulmasını isterdiniz. Size sizin gibi davransalardı hidayet olur muydunuz, düşman kesilmez miydiniz? .
,karşımızdakiler masum mazlum insanlar olmayıp çoğunluklla zalim siyonist sebatayist toplum mühendisleridir ve hedefleri alevi kitledir ne istedikleri ne yaptıklarıda bellidir ve bunlara güzel bir uslüpla baştan yaklaşılsa bile amaçları açığa çıktığında artık ŞİDDETLE yaklaşılması gerekmektedir,
Yani kime MERHAMETLE kime ŞİDDETLE yaklaşılacağını somut durum belirler bu nedenle genelleme yapmanız doğru değildir,
quote]

öyle yazmışki sanki biz karşımızdaki merhaba demişte hemen üzerine atılıp saldırmışız saldırıyormuşuz gibi yazmış asıl İFTİRA budur adalet hak ettiğine hak ettiğini vermektir adam gelip farz hükümleri inkar ediyor kanıtları dinlemiyor ısrar ediyor çarpıtıyor ianatla bizimle cedelleşiyor savaşıyor şimdi böyle tipler YETİM EVLADIMIDIR?
CAHİL KALMIŞ YETİM ÇOCUK NEDİR İYİ BİLİRİM
böyle kişi masumdur mazlumdur doğruya açtır açıktır doğruya meyillidir doğruyu araştırmak için yardım ister
saldırmaz inat etmez doğruya direnmez doğruya teslim olur biz zalimle mazlumu verdiği karşılıktan ayırt etmeyi biliriz kimse bize masal anlatmasın

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön