Dede nedir, görevleri nelerdir?

AleviCaferi

Dede nedir, görevleri nelerdir?

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Dede, Alevi toplumunun inançsal önderidir. Dedelik ise kendine has bir is yapısı/hiyerarşisi bulunan bir kurumdur.

Her Alevinin bir dedesi vardır. Her dedenin de bir dedesi (mürşidi) vardır.

Talibin davranışlarından (inanç anlamında) dede sorumludur.

Dede talipleri eğiten, yol gösterendir.

Dede taliplerin bütün düşünsel, manevi sorunlarına çözüm, sorularına cevap getiren kişidir.

Dedelik kurumunun kendisine özgü bir yapılanması var. Bu yapılanma (mürşit-rehber bağlamında) gereği her dede ayni zamanda başka bir dedenin talibidir. Nasıl ki talip bir yanlışa düştüğünde yada hata yaptığında dedesine sığınıyorsa, ayni şekilde dede de talibi olduğu dedesine (mürşidine) sığınıyor. Böylece mükemmel bir denetim mekanizması kurulmuş oluyor. Bu mekanizma halkalar misali bir birine bağlı. Yani bir dedenin görevini layıkıyla yapıp yapmadığını mürşidi tarafından denetlenir.

Herkes Dede olabilir mi?

Dedelik kurumu asırlardan beri var olmuş bir kurumdur. Çok zorlu koşullarda ağır baskılar görmüştür dedeler. Buna rağmen Alevi inancını bu güne değin gelmesini sağlamışlardır. Bu misyonlarını geliştirerek günümüzde de sürdürmekle yükümlüdürler.

Gelelim cevaba: İsteyen herkes dede olamaz. Öz manasıyla dede olmak için Evladı Resul olmak gerekiyor. Yani soyunun Hz. Muhammed ve Hz. Ali´den olması gerekiyor. Ancak hemen belirtelim ki Alevi inancında Yol, yolu kuranında üstündedir. Eğer bir bölgede Evladı Resulden bir dede yoksa ve durum zamanla Yolun bozulmasına sebebiyet verecekse durum değişiyor. Bu manada gerekli bilgi birikimine, yolun edebine, ahlakına uygun olan bir kişi Dergah´tan icazet almak şartıyla dedelik yapabilir. Nitekim tarihte böylesi durumlar çok olmuştur. Evladı Resulden olmayan bir çok kişi Dergahtan gerekli eğitimi aldıktan sonra dedelik yapabilmişlerdir.

http://beydag-kizilkale.azbuz.ekolay.ne ... 0001031536

Dede en önce bi' kendini egitsin ondan sonra baskalarini egitmeye baslasin. :mrgreen:

Evladı Resulden olmayan bir çok kişi Dergahtan gerekli eğitimi aldıktan sonra dedelik yapabilmişlerdir.
Demek ki neymis: Dedelerin hepsi Peygamber soyundan degilmis. :P
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
PIRCAFERI

Re: Dede nedir, görevleri nelerdir?

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

AleviCaferi yazdı:
Dede en önce bi' kendini egitsin ondan sonra baskalarini egitmeye baslasin. :mrgreen:

Demek ki neymis: Dedelerin hepsi Peygamber soyundan degilmis. :P

Can Alevicaferi . Bu yazi ozellikle senin icin lutfen gerekirse anlaman kavraman icin tekrar tekrar okumani temenni ederim . Herkes edindigi makam bilgi , ustunluk allahin bagisi ile alcalmali , boburlenip buyukluk taslamamali cunku bildigi yanlista olabilir. Hz musada kendisinden daha ustunu bir elci bilmezmezken hizir a gonderildide hz musa hep yargilamada bilgisiz kaldi !!!

lutfen done done oku , eger tovbe etmek istersen , semah donerek okuman kafidir .

Hucurat Suresi 11 - Ey inananlar! Bir topluluk başka bir toplulukla alay etmesin! Olabilir ki, alay ettikleri topluluk kendilerinden hayırlıdır.

Bakara Suresi 212 - İğreti/sefil hayat küfre sapanlara süslü gösterilmiştir; onlar, iman sahipleriyle alay ederler. Takvaya sarılanlar, kıyamet günü onların tepelerinde olacaktır. Allah, dilediğini hesapsız bir biçimde rızıklandırır.

Tevbe Suresi 79 - Sadakalar hususunda içten bir cömertlik göstermiş müminlere laf atanlarla, öz gayretlerinden başkasını bulamayanları alay konusu edenlere gelince, Allah onları maskaraya çevirecektir. Onlar için acıklı bir azap da vardır.

62. Şöyle dediler: "Sapkin saydığımız adamları, acaba neden görmüyoruz?"

63. "Onları alaya alırdık; yoksa gözler onlardan kaydı mı?"

64. Ateş halkının çekişmesi gerçekleşecektir.

Eger siz diger milletlerden daha dogru oldugunuza inaniyorsaniz , bari baskalarini horlayip kucumsemeyin . Bilginiz ilen cahil kesilmeyin .

Bilgi gercekten tasinmasi zor birseydir yaninda bela ve zorluklar getirir . firvunda verilen ilim ile korlesmisti . Cunku bildikleri ile buyukluk taslamaya baslamisti .

Alcak gonullu sevecen , baska milletlere hor hakir bakmadan yola devam edelim .

Kimin ne olacagini yaratan daha iyi bilir .
Evet Ben alinin kember kulu , onun istedigi olur.
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Ben kimseyi kücük görmem, tam aksine öyle kisileri de hic sevmem. Ama maalesef beni anlamamissin önceden ayni sey üzerine tartismamiza ragmen.

Ben diyorum ki: Bir inanc önderi o makama laik olmak icin; inanc hakkinda soru soran kisilere cevap verebilme derecesinde olmali. Cünkü sonucta o bir önder. Öncedende dedigim gibi senin disin agriyorsa bir tamirciye veya bir cayciya gitmezsin, degil mi? Tabii ki o konu hakkinda bilgili olan yere müracaat edersin. Yani dis doktoruna.

Sen büyük ihtimal dedesin, o yüzden halkin dis doktoruna gitmesi seni korkutuyor bence. Kaddafi'de koltugu birakmak istemiyor. Eee sana dogru sürünenler varken birakmasi zor tabii ki, izle:

http://ehlibeytforum.com/viewtopic.php?f=80&t=2026
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Birçok çelişki var soy meselesinde zaten. Bu yazdığın da itirafları olsun :)
Eline yüreğine sağlık kardeşim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Pir efendi

Ayetleri kendi cikarinca utanmadan nasil carpitip yorumlayabiliyorsun hayret ...Firavundan söz ederken Siz Bektasilikte Firavunlara Secde eder gibi Nedi-ü belirisiz kisilerin önünde Secdeye variyorsunuz. Bizler bazi Rezaletleri Alevilik diye sunanlarin karsisindayiz ! Bu hor hakir görme manasinda degildir.Kuranda hic bir yerde Semah dönün Saz calin ,insanlara secde edin diye yazmaz ! ama sen cikarinca Ayetleri alip kafana göre yorum yapiyorsun yani kuranin isine geldigi yerleri aliyor digerlerini hice sayorsun yani asil sen, Kurani ve Ehli Beyt davasini hor hakir görerek birde üstüne carpitiyorsun !! hangi Cemevinin Dedesisin ? Toplumu böylemi avlayip kandiriyorsun ?
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

AleviCaferi yazdı:Ben kimseyi kücük görmem, tam aksine öyle kisileri de hic sevmem. Ama maalesef beni anlamamissin önceden ayni sey üzerine tartismamiza ragmen.

Sen büyük ihtimal dedesin, o yüzden halkin dis doktoruna gitmesi seni korkutuyor bence. Kaddafi'de koltugu birakmak istemiyor. Eee sana dogru sürünenler varken birakmasi zor tabii ki, izle:

http://ehlibeytforum.com/viewtopic.php?f=80&t=2026
Bak halen ben kimseyi kucuk gormem diyorsun ! Ibadetlerimizi alay edip rezillik diyorsun ?

Size gore alay nasildir ben bilmiyor , bizim icimizdeki ibadetimizi , kendi ibadetinizle karsilastirdiginda rezillik anlayisi cikar , ama ortada Hos goru olursa olgunluk ve saygi girer araya ? Halen bizim sizden ayri gayri oldugumuzu anlamadinizmi ?

Siz yaptiginiza , yapip yapip vallahi ben yapmiyorum diye inkar ediyorsun , yada yureginizde buyuk bir kin var ben dalga gecmiyorum deyip , dalga gecmek icin kendini eglendirmek icin kukla ariyorsun kendine ?

Benim ibadetimi insanimin ibadetini begenmeyip rezillik deyip dalga gecmek yargilamak sanami dustu ?

Can ne kadar kurana inaniyorsun yukardaki ayeti ne kadar anliyorsun !

Dalga gecmek sana gore nasildir ? Dalga gecmek nasil olur ?

Yani Yumusak kalbinizi cikartip yerine sert kaya parcasimi koydunuz ben anlamiyor ?

Yani fakir fukara insanlarla bu kadar dalga gecilir kufur edilir . Siz allahin en seckin kullarisiniz herhalde ?

Veya cennet ehli oldugunuza dair saglam bir bilgi var sizde ki bu insanlari asagilayacak kadarda yargilama hakaret etme , dalga gecmeye kadar hak kazandiniz !

Ha sonradanda ben bunlarin hic birini yapmiyorum diye inkar edersin .

Sana asagidaki Allahin ayetini milyarkez okutsam bos degilmi ? Ne anladinda yuregini temizlemek icin kulak verdin ! Dalga gecmek daha evla degilmi ?

Yok allahim yok senin su ayetine inanan yok Varmi ? Toplulugun topluluga saygi duymasi zor ama hakeret saygisizlik etmesi gercektende kisa ve basit yol .

Dunya okusa bu ayeti yarar saglarmi ? Kalp gozu acilirmi ?

Hucurat Suresi 11 - Ey inananlar! Bir topluluk başka bir toplulukla alay etmesin! Olabilir ki, alay ettikleri topluluk kendilerinden hayırlıdır.

“Dedelik - Seyyitlik Farkı” sayfasına dön