Tanışma ve Tanıtma

afitab

Tanışma ve Tanıtma

Mesaj gönderen afitab »

Selamun aleykum.

Forumunuza yeni üye oldum. Tanışma ve selamlama adı altında bir bölüm bulamadığımdan buradan seslenmek, kendimi tanıtmak ve sizleri selamlamak istiyorum.

Bendeniz Ehli Sünnet (Sünni) bir kimseyim. Hanefi mezhebindenim.

Bir müddettir kendilerine Anadolu alevileri diyen kesimin ve Caferilerin forumlarını takip etmekteyim. İzliyorum. Okuyorum. Üzerinde tefekkür ediyorum. Kimi zaman konular içerisinde Sünnilere atıflar yapıldığını görüyorum: Çok azı istisna, Sünniler hakkında söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını, "Sünni" diye nitelediğiniz kesimleri ve mezheplerini tanımadığınızı, haklarında bazı yanlış bilgilere -hatta bilgi kalıplarına- sahip olduğunuzu müşahede etmekteyim.

Amacım, Mezhebinizi bırakın gelin Sünni bir mezhebe tabi olun demek değildir. Amacım, kafam karışık, doğruyu arıyorum, bana yardımcı olun demek de değildir. Öncelikle sizden istirhamım:

Lütfen, Sünni kesimi ve mezheplerini bizzat kaynaklarından araştırıp öğreniniz.

Elimde çokça birikmiş kaynaklarım vardır. İnşallah vakit buldukça (zaman zaman), eğer isteyen olur ise bu konuda kaynaklarımı ya da kaynaklarımdan kimi bilgileri sizlere aktarmaya hazırım.

Bendeniz de sizin kaynaklarınızı görmek, okumak istiyorum.

Sizden ikinci bir istirhamım: Kendi ölçülerinize göre güvendiğiniz kaynaklarınızı da benimle paylaşınız. Ya da internette yayınlanmış kaynaklarınızın adresini veriniz. Özellikle elektronik olarak hazırlanmış kaynaklarınızı bilgisayarıma indirmek ve zaman zaman incelemek isterim. Bu konuda yardımcı olursanız inşallah duacınız olacağım.

Mesela, en başta Nehc’ul Belağa'nın tavsiye edeceğiniz bir e-kitabı varsa lütfen link olarak tarafıma iletiniz.

http://www.caferilik.com/kutuphane/hadi ... al/0-7.htm

Burada verilen Nehc’ul Belağa, muteber midir? Kaynağın tamamı mıdır? Bilgilendirmenizi rica ederim.

Şia'ya gelince. Şia'nın benimseyemeyeceğim/tasvib edemeyeceğim kimi itikadi konuları vardır. Bununla beraber, küfre sapmadığı müddetçe Ehli Şia'yı, Caferileri Müslüman kardeşim olarak gördüğümü en başından belirtiyorum.

Allah Teala, bütün Ümmet-i Muhammed'e, cümlesine, hepsine; sizlere ve bizlere iki cihanda saadet ve selamet versin. Avf u mağfiret eylesin.

Mübarek Peygamber efendimize, O'nun mübarek ailesine, Ehli Beyt'ine, Ezvacına ve Ashabına, adet-i zerredatça salat u selamlar olsun.
alone_man

Re: Tanışma ve Tanıtma

Mesaj gönderen alone_man »

afitab yazdı:Selamun aleykum.

Amacım, Mezhebinizi bırakın gelin Sünni bir mezhebe tabi olun demek değildir. Amacım, kafam karışık, doğruyu arıyorum, bana yardımcı olun demek de değildir. Öncelikle sizden istirhamım:

Lütfen, Sünni kesimi ve mezheplerini bizzat kaynaklarından araştırıp öğreniniz. .

Afitab can hoşgeldin
sünni bir aileden geliyor olabilirsin ama atalarının dinini sorgulamak zorundasın
biz de aynı şekilde sorguladık ve cem semah saz dede saçmalıklarından kurtulduk
Ehli beyt yolu tüm insanlığa hediyedir
islamkütüphanesi.com adresinden bizim kaynaklarımızı indirebilirsiniz caferilik com siteside sahih kabul ettiğimiz sitelerdendir
4 hAK mezhep var palavrasından kurtulan Hz.Aliye düşman olmayan tüm sünnileri din kardeşimiz kabul ediyoruz
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

afitab,
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. İnşallah birlikte güzel paylaşımlarda bulunuruz.

Anadolu Alevileri olarak bilinen Bektaşiler, namaz ve ramazan orucunu kabul etmiyorlar. Ehlibeyt'i sevdiklerini ve Alevi olduklarını söyleserler de bu davranışları nedeniyle Ehlibeyt'e uymadıkları ve sevgilerinin sözde kaldığı anlaşılır. İşte biz bu yüzden, Bektaşiler "Alevi" değildir. Alevilik başka, Bektaşilik başkadır.

Hz. Ali (as)’nin yolunda giden onu Hatemul Enbiya Hz. Muhammed (s.a.a.v)'ten sonra imam bilen Müslümanlara, "Hz. Ali (as)’nin taraftarları" veya "Aleviler" denir.
Hz. Ali’ye bağlı Müslümanlara (Alevilere) baktığımızda, bunların da ilim derecelerinin farklılığı nedeniyle birçok gruba ayrıldığını görüyoruz. Bunlara örnek olarak Caferiler, Nusayriler… Verilebilir.

Kim hangi dinin emrini yapıyorsa o dindendir, kim hangi önderin tavsiyesini uyguluyorsa o kişiyle beraberdir.

Gerçek bir Alevinin yaptığı her ibadetin şekli 12 imamların (Ehlibeyt imamları) sözlerine ve tavsiyelerine uygun olmalıdır.
Çünkü Kuran-ı Kerim'i en iyi onlar biliyor ve peygamberimizin sünnetini en iyi onlar aktarıyordu.

Kimi zaman konular içerisinde Sünnilere atıflar yapıldığını görüyorum: Çok azı istisna, Sünniler hakkında söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını, "Sünni" diye nitelediğiniz kesimleri ve mezheplerini tanımadığınızı, haklarında bazı yanlış bilgilere -hatta bilgi kalıplarına- sahip olduğunuzu müşahede etmekteyim.
Bu konuda haklı olabilirsiniz ama genellikle bu durumdan Aleviler yakınır. Bizde Sünnilerin Aleviler hakkında bazı yanlış bilgilere -hatta yanlış bilgi kalıplarına- sahip olduğunu müşahede ediyoruz.
Sizden ikinci bir istirhamım: Kendi ölçülerinize göre güvendiğiniz kaynaklarınızı da benimle paylaşınız. Ya da internette yayınlanmış kaynaklarınızın adresini veriniz. Özellikle elektronik olarak hazırlanmış kaynaklarınızı bilgisayarıma indirmek ve zaman zaman incelemek isterim. Bu konuda yardımcı olursanız inşallah duacınız olacağım.
Size "Peşaver geceleri" isimli kitabı tavsiye edebilirim. Bu kitap Şiilik (Alevilik) ve Sünnilik üzerine münazaradır.
LİNK: http://www.caferilik.com/kutuphane/dige ... r/0-17.htm
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

afitab Arkadas

Öncelikle Hos Geldiniz...Size tavsiye edecegim kitaplar Muhammed Ticanin Eserlerini, Pesaver Geceleri adli kitap ve " Alevilere söylenen Yalanlar Bektasilik Sorusturmasi " adli kitaplari okumanizdir , gerek Ehli Beyt gerekse Ehli Sünnet kaynkalarini arastirip incelemenizdir .bunu yaparkende Bagimsiz bir arastirma yapmanizi her iki tarafin kaynaklarini okuyup Kurani Kerimle kiyaslamanizi tavsiye ederiz....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
afitab

Mesaj gönderen afitab »

Nazik yaklaşımınıza ve verdiğiniz kaynaklara teşekkür ederim. Ve hoş bulduk, sefalar bulduk.

Evet, okuyacağım inşallah. Özellikle verilen linklere bakacağım.

Allah Teala razı olsun.

“Öneri, Eleştiri ve İstekleriniz” sayfasına dön