Deniz Gezmiş ve Yılmaz Güney gibiler Hk...

biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Özelde deniz gezmiş yılmaz güney,che gibiler hakkında tartışıyoruz konuyla ilgili yazdıklarım özetle şöyle oluyort

Kendisini alevi kabul eden aleviyim diyen halkımızın çoğunun bu isimlere sempatiyle baktıklarını bazı etkinliklerde bunların resimlerinin sergilendiğini biliyoruz ve görüyoruz,bunun birkaç nedeni var ve en önemli neden halkımızın sol mücadele içinde yer aldığı dönemlerde sola ait değerlerin hakim olması nedeniyle bu isimlere sempati doğmuştur,
Ama bu noktada da halkımıza gerçekleri söylemek zorundayız zahiri gözle baktığımızda
Gerek deniz gezmiş gerekse yılmaz güney her iki dünyalarını da helak etmiş heba etmiş insanlardır
Bu insanların isimlerinden yada fikirlerinden halkımıza ne bu dünyada ne mahşerde hiçbir fayda gelmez
Zaten bu tür isimlerin de mahşeri bir kaygıları hiç olmadı,hele Kuran ve Ehli Beytle ilgileri hiç olmadı ,
Hatta aktarılan doğruysa Deniz gezmiş son anlarında bile dua etmeyi reddetmiş bir çizgi izlemiş,
Kısaca halkımıza acı gelse de bu tür insanların bizlere faydadan çok zarar vereceğini verdiğini söylemek zorundayız,

Bunların ve bunlar gibilerin peşine düşen sempati duyan gençlerimiz sürekli zaman kaybetmektedirler,hakkı tanıma ve bulma konusunda gecikmektedirler o yüzden bu tip Sünni kökenli ateistlerinde solculuk adı altında halkımıza yön vermesine razı olamayız olmamalıyız,
Eğer kendimize devrimci bir kök arıyorsak devrimci damar arıyorsak Kerbelada bulabiliriz,İmam Hüseyinde bulabiliriz
zalimlerle mücadele gücü arıyorsak Hz.Alide en güzel örnekleri var.
12 imamların hayatlarının her alanında en güzel toplumsal örnekler varken bunları bir yana bırakıp ebedi yaşamı amaç edinmemiş kişilerin boş hayallerinin
peşine düşmekten gençlerimizi korumalıyız engellemeliyiz
unutmayalımki
sanat sanata saygı sanata değer başka şeydir taklit edilecek örnek kişi başka şeydir

Yılmaz güneyin birçok filmini izledim beğendim ama sadece sanat açısındaan bu beğeni ifade edilebilir kişiliği ve inançları bizim örneğimiz idolümüz olamaz
genç yaşında adam kaçırarak banka soyarak halkın kendilerinin peşinden gideceğini sanarak ve önlerini açan derinliklerin dahi farkında olmaksızın hiçbir ahiret inancı değeri olmadan mücadele etmiş deniz gezmişte bize örnek değildir olamaz,
biz mahşerde onlarla değil 12 imamlarla olmak istiyorsak dünyadada 12 imamların peşinden gitmeli onları kendimize örnek almalıyız
muhtar_sakafi

Re: Deniz Gezmiş ve Yılmaz Güney gibiler Hk...

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

peki sayin biralevi askeriye hakkinda ne dusunuyorsunuz. bir alevinin yasananlara karsi uzulmesi mi dogrudur yoksa marasta sivasta corumda askerlerin sessiz kaldigi icin bizim icin notr bir ifade mi tasir. ben ikincisini daha dogru buluyorum. sizin kanaatiniz nedir?
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

muhtar_sakafi yazdı:peki sayin biralevi askeriye hakkinda ne dusunuyorsunuz. bir alevinin yasananlara karsi uzulmesi mi dogrudur yoksa marasta sivasta corumda askerlerin sessiz kaldigi icin bizim icin notr bir ifade mi tasir. ben ikincisini daha dogru buluyorum. sizin kanaatiniz nedir?

muhtar can
sizinle aynı fikirdeyim nötr kalmamız tarafsız kalmamız bu fesadik ortamın dışında olmamız gerekiyor
bu mazlum zalim savaşı değil her iki tarafta zalim ve
zaten hak ile batıl savaşıda hiç değil
yine hep yılanlarla akreplerin savaşlarına biz aleviler karışmayalım diyoruz
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

bir zalim bir zalimi yikarken bu bizim hayrimiza olur.
ben bugune kadar saygi duyulan askeri vesayetin sona ermesinden memmunum.. neden derseniz hem 80 oncesi hem 80 sonrasi Alevilere yonelik her saldirida guvenlik gucleri gerekeni yapmamistir. ve bu da benim icin kafii bir nedendir...
temennim odur ki Aleviler olarak biz yillarca dost diye taniyarak yanildiklarimizi anlayalim ve yalniz oldugumuzu bilelim. bence huzuru yalnizlikta bulacagiz ve bol bol dusunme zamanimiz olacak.
ancak sayin BirAlevi bir toplumun sosyolojisini cozmek ve bunu tekrardan Ehl-i Beyt ahlakina yoneltmek pek mesakatli bir yol. nehirden akan su misali su anki imkanlarla o nehirden bir avuc insan yoneliyor malesef.. Allah yardimcimiz olsun.
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

hadi milliyetçilik yapıp,deniz gezmişi,yılmaz güneyi sol culuk adına savunuyorlarda,hiç bir alakası olmayan,che guevara,yı neden savunurlar anlayan var mı...

çeşitli mitinklere katılıp,che,nin posterini açanlara sormazlarmı,çhe ne 6 filoyu kovdu,ne türktü,nede islamdı,hal buyken neden che?

Aleviyim diyen kitle,devrimci olmak istiyorsa,öz inancından bunu süzüp,Kerbeladan beslenip,beşeri ideolojilere aldanmaksızın,İmam Mehdi a,f nin zuhuru için çalışmalı,ideal toplum düzenini oluşturmalıdır.

hem Alevi hem solcu,hem Alevi hem kominist,hem Alevi hem kemalist olunmaz....bir koltukta 2 karpuz taşınmaz.
Enel-Hak

Mesaj gönderen Enel-Hak »

Sevgili Dostlar;

Öncelikle bir takım şeyleri netleştirmek gerekiyor.Dünyada ki mazlum anlayışı sadece Ehlibeyt ile sınırlı bir unsur değildir.72 milleti göz önünde bulundurursak mazlum ile zalim,ezen ile ezilen her çağda kendini açığa vurmuş tarihsel bir gerçeklik olarak ortaya çıkmaktadır.Eğer bir mazlum, Ali'yi ve Ehlibeyti tanımadan zalime karşı baş kaldırıyorsa bu onun ahirette Ehlibeytin şefaatinden mahrum kalacağı anlamına gelmez.

Tarihte ki en büyük devrimci Hüseyin'dir bu tartışma gerektirmez bir tarihsel gerçekliktir.Tarih bir Spartaküs'e şahit olmuştur.Eğer bizler Ali ve Ehlibeyt'i tanımamış olsaydık,Efendilerin mi yoksa Kölelerin'mi yanında olurduk? Deniz Gezmiş'in başkaldırısı, ne kişinin namazı,ne türbanı,ne orucu,ne de hacca gitmesi ile alakalıdır.Onun çizgisi ve duruşu nettir.O, gencecik yaşında sevgilisiyle kırlarda el ele koşmak yerine,varlığım Türk halkına armağan olsun diyerek ölümü seçmiştir."Aşkın varisi Hüseyin" isimli yazıyı okuyan dostlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.
Yaşam mı? Ölüm mü? seçeneği karşısında bu iki gencin duruşu o kadar nettir ki,bu haklı kavganın nakli delillere ve mantıki açılıma ihtiyacı yoktur.Her ikisi olmasa da vicdan bu gerçeği zaten itiraf ederdi.Deniz Gezmiş'in, idam sehbasında imam istememeyişini nasıl yorumlarsanız yorumlayın,ben bunu mertlik olarak adlandırıyorum ve hayata karşı duruşunda ki netliği ifade etmenin en güzel şekli olarak yorumluyorum.Eğer Deniz Gezmiş, imam isteseydi ve ölmemek için yalvarsaydı bu seferde onun için dönek diyecektik bu kaçınılmaz bir gerçektir.

Evet dostlar ben bu satırları yazarken çayımı yudumluyorum ve keyfim yerinde ve sizler gibi yaşam mı? ölüm mü? seçeneği karşısında en kolayını seçmiş durumdayım.
Ali Şeriati’nin sözünü burada yenilemek istiyorum.
” Şehit olanlar Hüseyin'ce bir iş yaptılar. Kalanlar ise Zeynep'çe bir iş yapmalıdırlar. Bu ikisinin dışında kalanlar Yezit'tirler.”

Bizler isteğimiz kadar yas tutalım,isteğimiz kadar Ali’yi sevelim ve onun ismini zikredelim bütün bu saymış olduğum unsurlar Ahirette sırat köprüsünden geçeceğimiz ve Ehlibiyetin şefaatini kazanacağımız anlamına gelmez.Bizler kurtuluşa ancak Hüseyin’in yolundan giderek ulaşabiliriz.

Bizim için her yer, her an Kerbela olmalıdır, yaşadığınız coğrafya ve zaman dilimi ne olursa olsun.Kerbela’nın özünü ve ruhunu koruyun ama içinde bulunduğumuz sosyal gerçeklikleri görmezden gelmeyin.Ortalama insan ömrünü 65 yıl varsayarsak, bizler 55 kere Kerbela’yı anacağız ve onun yassını tutacağız ya sonra? Hüseyin’in mesajı evrenseldir ve tek bir zümreye mal edilemez.

Zulme karşı her başkaldırış, Hüseyin’in duruşu olarak algılanmalıdır.Deniz Gezmiş’in içinde iman olup olmadığına sizler karar veremezsiniz.Allah katındaki derecesini de bilemezsiniz.Arkadaş yazmış Deniz Gezmiş’in eyleminin insanlığa ne faydası var diye.Ben de kendisine sormak istiyorum 55 yıl boyunca ağlamanın yas tutmanın bizlere ne faydası olacak?
Çöle inmek gerek,Hüseyin’in sesine ses vermek lazım.Bizler yaşamı seçtik,sağır ve dilsiz olan bizleriz.Onlar ölümle alay ederken , bizler önümüzde ki yıl hangi otelde tatilimizi geçireceğimizin planlarını yapmıyor muyuz?

Ahirette Hüseyin bize soracak ne yaptınız?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Enel-Hak yazdı:Sevgili Dostlar;

Öncelikle bir takım şeyleri netleştirmek gerekiyor.Dünyada ki mazlum anlayışı sadece Ehlibeyt ile sınırlı bir unsur değildir.72 milleti göz önünde bulundurursak mazlum ile zalim,ezen ile ezilen her çağda kendini açığa vurmuş tarihsel bir gerçeklik olarak ortaya çıkmaktadır.Eğer bir mazlum, Ali'yi ve Ehlibeyti tanımadan zalime karşı baş kaldırıyorsa bu onun ahirette Ehlibeytin şefaatinden mahrum kalacağı anlamına gelmez.

Tarihte ki en büyük devrimci Hüseyin'dir bu tartışma gerektirmez bir tarihsel gerçekliktir.Tarih bir Spartaküs'e şahit olmuştur.Eğer bizler Ali ve Ehlibeyt'i tanımamış olsaydık,Efendilerin mi yoksa Kölelerin'mi yanında olurduk? Deniz Gezmiş'in başkaldırısı, ne kişinin namazı,ne türbanı,ne orucu,ne de hacca gitmesi ile alakalıdır.Onun çizgisi ve duruşu nettir.O, gencecik yaşında sevgilisiyle kırlarda el ele koşmak yerine,varlığım Türk halkına armağan olsun diyerek ölümü seçmiştir."Aşkın varisi Hüseyin" isimli yazıyı okuyan dostlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.
Yaşam mı? Ölüm mü? seçeneği karşısında bu iki gencin duruşu o kadar nettir ki,bu haklı kavganın nakli delillere ve mantıki açılıma ihtiyacı yoktur.Her ikisi olmasa da vicdan bu gerçeği zaten itiraf ederdi.Deniz Gezmiş'in, idam sehbasında imam istememeyişini nasıl yorumlarsanız yorumlayın,ben bunu mertlik olarak adlandırıyorum ve hayata karşı duruşunda ki netliği ifade etmenin en güzel şekli olarak yorumluyorum.Eğer Deniz Gezmiş, imam isteseydi ve ölmemek için yalvarsaydı bu seferde onun için dönek diyecektik bu kaçınılmaz bir gerçektir.

Evet dostlar ben bu satırları yazarken çayımı yudumluyorum ve keyfim yerinde ve sizler gibi yaşam mı? ölüm mü? seçeneği karşısında en kolayını seçmiş durumdayım.
Ali Şeriati’nin sözünü burada yenilemek istiyorum.
” Şehit olanlar Hüseyin'ce bir iş yaptılar. Kalanlar ise Zeynep'çe bir iş yapmalıdırlar. Bu ikisinin dışında kalanlar Yezit'tirler.”

Bizler isteğimiz kadar yas tutalım,isteğimiz kadar Ali’yi sevelim ve onun ismini zikredelim bütün bu saymış olduğum unsurlar Ahirette sırat köprüsünden geçeceğimiz ve Ehlibiyetin şefaatini kazanacağımız anlamına gelmez.Bizler kurtuluşa ancak Hüseyin’in yolundan giderek ulaşabiliriz.

Bizim için her yer, her an Kerbela olmalıdır, yaşadığınız coğrafya ve zaman dilimi ne olursa olsun.Kerbela’nın özünü ve ruhunu koruyun ama içinde bulunduğumuz sosyal gerçeklikleri görmezden gelmeyin.Ortalama insan ömrünü 65 yıl varsayarsak, bizler 55 kere Kerbela’yı anacağız ve onun yassını tutacağız ya sonra? Hüseyin’in mesajı evrenseldir ve tek bir zümreye mal edilemez.

Zulme karşı her başkaldırış, Hüseyin’in duruşu olarak algılanmalıdır.Deniz Gezmiş’in içinde iman olup olmadığına sizler karar veremezsiniz.Allah katındaki derecesini de bilemezsiniz.Arkadaş yazmış Deniz Gezmiş’in eyleminin insanlığa ne faydası var diye.Ben de kendisine sormak istiyorum 55 yıl boyunca ağlamanın yas tutmanın bizlere ne faydası olacak?
Çöle inmek gerek,Hüseyin’in sesine ses vermek lazım.Bizler yaşamı seçtik,sağır ve dilsiz olan bizleriz.Onlar ölümle alay ederken , bizler önümüzde ki yıl hangi otelde tatilimizi geçireceğimizin planlarını yapmıyor muyuz?

Ahirette Hüseyin bize soracak ne yaptınız?

Enel hak can
iyiniyetli olsan bile konuyu anlamamışsın burada biz kim mazlum kim zalim ,bunu tartışmıyoruz eğer öyle tartışsaydık inancına bakmaksızın zalimlerle mücadele eden herkesi mazlum ilan ederdik
birde şunu düşünki kişi diğer zalime karşı mazlum bile olsa diğer taraftan aynı kişi başkalarına karşı zalimde olabilir bugün emperyalistlerin ezdiği pek çok mazlum kişi ehli beyt sözkonusu olduğunda zalimlik yapmaktadırlar bu bir tarafa
biz gençlerimize deniz ,yılmaz gibilerin idol örnek olmayacağını söylüyoruz buradaki esas konu budur
burada deniz kim yılmaz kim kime karşı mücadele etmiş önemli değildir
mücadelelerinin Kuran ve Ehli beyte uygun olmadığı konusunu işliyoruz yoksa anti ewmperyalist kısımda bizde onlarla aynı düşüncedeyiz bu nüans farkını karıştırmayın demek istiyorum
ahiret amaçlı Allah rızası amaçlı olmayan eylemlerin haklı bile olsa bizi hedefe ulaştırmayacaktır buna dikkat edin diyoruz yoksa Allah o mazlumlara bunların karşılığı ne verir ne vermez konu bu değil
Enel-Hak

Mesaj gönderen Enel-Hak »

Sevgili Hasan Akça,
Aşağıda ki ifadeleri kullanmışsınız.
"bugün emperyalistlerin ezdiği pek çok mazlum kişi ehli beyt sözkonusu olduğunda zalimlik yapmaktadırlar" Bir kaç örnek verebilir misiniz? en azından aydınlatılmış olalım.
Deniz Gezmiş ve arkadaşları, "Dinsizdiler" yaklaşımının kurbanı olmuşlardır.Madalyo'nun diğer yüzüne bakıldığında din ile meşgul olup'ta Sivasta diri diri insan yakan,Ehlibeyt'e zulmeden ve günümüzde hakim olan Süfyani düzen değil midir? Sanki bütün problemleri halletik,kendi içimizde ki ayrışmaları yok ettik bu çocuklarla uğraşıyoruz.Lütfen beni yanlış anlamayın sokağa çıkıyorum o çocukların ismi lanetleniyor,Okula gidiyorum aynı,Hastaneye gidiyorum,Fabrikaya gidiyorum aynı onlara fazlasıyla haksızlık etmiyor muyuz? Bu düşmanlık niye? Bu kin niye? Bu öfke neden? Bugün ki kötü koşulların sebepleri onlar mı? Durağanlık Aleviliğin özüne aykırı bunu herkesin bilmesi gerekir.Hüseyin'in kanını her daim diri tutmak lazım diye düşünüyorum.Bir Alevi olarak artık sıkıldım.Bir çuval pirincin içinden taşları ayıklamaya çalışıyorum.Yolumuza o kadar çok dal budak eklenmiş ki artık onu tanıyamıyorum.Hedef,yön,imamet hepsi menzilinden uzaklaştırılmış durumda.Biz bunlara cevap aramamız gerekirken,tertemiz ruhlu gençlerin üzerilerine oynuyoruz bu çok büyük haksızlık benim için.Eğer günümüz Alevi gençliği, Fethullah Hoca'nın ışık evlerini tercih ediyorsa,bu gençlerin suçu değil, bizlerindir.O gençlere Hüseyin'in yolunu iyi tanıtmış olsaydık şimdi bizlerin saflarında olurlardı.Biz Aleviler olarak gidişatı ve oluşumları sadece yorumlamakla yetindik asıl sorun olan "öz eleştiri" ve "değişimi" kabullenemedik.
Sevgilerle ...
Hasan Akça

Enel-Hak yazdı:Sevgili Hasan Akça,
Aşağıda ki ifadeleri kullanmışsınız.
"bugün emperyalistlerin ezdiği pek çok mazlum kişi ehli beyt sözkonusu olduğunda zalimlik yapmaktadırlar" Bir kaç örnek verebilir misiniz? en azından aydınlatılmış olalım.
Bugün dünyadaki müslümanlar emperyalistler tarafından ezilirler ama aynı müslümanlar şiilere alevilere karşı saldırırlar filistinliler yıllardır emperyalizmle mücadele ederler ama Ehli beyt söz konusu olunca ehli beytede karşı çıkarlar
bugün pek çok islami kuruluş emperyallerden dert yanarlar ama iş başka şekle girince ehli beyt dostlarına zalim olmaktan geri kalmazlar
isme kuruluş adı vermeye gerek varmı
varsa mısır tunus libya çoğu böyledir hem emperyalizme karşı savaşırlar ezilirler ama ehli beyt yolu ortaya çıkınca sanada saldırırlar
yılmaz güney deniz gezmiş iktidar olsaydılar ehli beyte farklımı davranacaklardı sanıyorsun
bugün solcu anti emperyalist geçinen aydınlıkçılar ulusalcılar ehli beyt değerlerine saldırmıyorlarmı
bakarsan etrafına çok örnek bulursun
Hasan Akça

Enel-Hak yazdı:Deniz Gezmiş ve arkadaşları, "Dinsizdiler" yaklaşımının kurbanı olmuşlardır.Madalyo'nun diğer yüzüne bakıldığında din ile meşgul olup'ta Sivasta diri diri insan yakan,Ehlibeyt'e zulmeden ve günümüzde hakim olan Süfyani düzen değil midir? Sanki bütün problemleri halletik,kendi içimizde ki ayrışmaları yok ettik bu çocuklarla uğraşıyoruz.Lütfen beni yanlış anlamayın sokağa çıkıyorum o çocukların ismi lanetleniyor,Okula gidiyorum aynı,Hastaneye gidiyorum,Fabrikaya gidiyorum aynı onlara fazlasıyla haksızlık etmiyor muyuz? Bu düşmanlık niye? Bu kin niye? Bu öfke neden? Bugün ki kötü koşulların sebepleri onlar mı? Durağanlık Aleviliğin özüne aykırı bunu herkesin bilmesi gerekir.Hüseyin'in kanını her daim diri tutmak lazım diye düşünüyorum.Bir Alevi olarak artık sıkıldım.Bir çuval pirincin içinden taşları ayıklamaya çalışıyorum.Yolumuza o kadar çok dal budak eklenmiş ki artık onu tanıyamıyorum.Hedef,yön,imamet hepsi menzilinden uzaklaştırılmış durumda.Biz bunlara cevap aramamız gerekirken,tertemiz ruhlu gençlerin üzerilerine oynuyoruz bu çok büyük haksızlık benim için.Eğer günümüz Alevi gençliği, Fethullah Hoca'nın ışık evlerini tercih ediyorsa,bu gençlerin suçu değil, bizlerindir.O gençlere Hüseyin'in yolunu iyi tanıtmış olsaydık şimdi bizlerin saflarında olurlardı.Biz Aleviler olarak gidişatı ve oluşumları sadece yorumlamakla yetindik asıl sorun olan "öz eleştiri" ve "değişimi" kabullenemedik.
Sevgilerle ...
bak arkadaş
gerçekten ehli beyt yolunun yayılmasını istiyorsan o yolun özüne engel olacak sapıtacak yanlış önderliklere karşıda tavır almak zorundasın
demiyorum o isimleri lanetle bunu demiyoruz ama o isimlerin gençlere örnek olmasınada izin vermeyeceğiz devrimci önder arayan olursa alevilerin içinde pekçok var o isimlere kalmadık
ille karşı çıkışını anlayamadım tabi ehli beyt davasında samimiysen
bu işin taktiği maktiği siyaseti olmaz bu topluma artık dinsizler ateistler maceracılar katiller bölücüler önder olmayacak
bu toplumun önderleride Kuran ve ehli beyte bağlı olanlardan olacvaktır tarihtede gelecektede böyle olmalıdır

“Serbest Kürsü” sayfasına dön