Solcu ateist köklenli alevilere! tavsiye)

Hüseyni

Re: Solcu ateist köklenli alevilere! tavsiye)

Mesaj gönderen Hüseyni »

12 imam yoluna geçiyorlar demeyelimde,fıkıh ögrenip ilim alıyorlar diyelim :):)

bektaşilerde fıkıh ögrenince iyi bir şii olacaklar:):)
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Benim iranlılara veya iran Devletine karşı bir düşmanlığım yok.Hatta iranı emperyalistlere karşı destekliyorum.Şiilik konusun`da ise unutma ki ben`de bir Şiiyim.Üstelik Taklit Merciim olduğuna göre Usuli bir Şiiyim.Ahbari Ekolünü`de inceleme imkanım pek olmadı.Bildiğim islam Devleti kurma diye bir niyetleri olmadığı ve bu işi Mehdi`nin görevi olarak görmeleri.Hadisleri`de ayetlerle eşit gördüklerini duydum.
Benim görüştüğüm Iranlı, ıraklı ve Azerbaycanlı pek çok kişiye bunların için`de çok dindar olanlar`da var."Mezhepiniz ne?""Şiimisiniz?" Taklit Merciniz kim?" şeklin`de ki sorularıma cevap bile vermek istemiyorlar.Hatta içlerin`de "Taklit Mercii ne? Öyle bir şeyi kabul etmiyorum?" diyenler bile çıktı.
Ben Anti Emperyalist biriyim.Nerden gelirse gelsin her türlü emperyalizme karşıyım.Doğudan veya Batı`dan olmasıda fark etmez.iranlı Türkler emperyalistlerle işbirliği yapmazlar.Çünkü böyle bir şey Türkün karekterine, genetik özelliklerine terstir.Türkler iç güdülerini dinlerler.O an ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar.
Eğer iran ırak gibi olursa, Libya gibi olursa yani Saddamın ırakı nasıl yıkıldıysa , Kaddafi`nin Libyası nasıl yıkıldıysa iran islam Cumhuriyeti`de aynı şekil`de yıkılırsa iranlı Türkler`de tarihten gelen hakları ve Teşkilatçılık karakterleri doğrultusun`da haklarını savunacaklardır.Yani Tebriz ikinci bir Kerkük olmayacaktır.Urmu(Urmiye) Erbilin düştüğü hale düşmeycektir.Yani iranlı Türkler lraklı Türklerin durumuna düşmeyecektir.En önemlisi Türkiye toprakları ile Güney Azerbaycan Toprakları arasında bir kürt tampon bölgesine kesinlikle izin verilmeycektir.Maku, Hoy, Salmas v.b. durum`da ki tarihi Türk şehir ve kasabaları en az Tebriz kadar Türktür.Türk kalacaktır.

iranın Türkmenistan sınırın`da Türkistanın ve Türkmenistanın bir uzantısı olarak "Güney Türkmenistan" "Güneybatı Türkistan" "Türkmensahra" adlarıyla bilinen bölge`de Sünni-Hanefi\Maturidi Türkmenler yaşamaktadırlar.1920`li yılların başlarında Osman Ahund önderliğin`de bir cumhuriyet bile kurmuşlardır.(Senin sayılarını 2-3 milyon olarak vermen bile çok önemli çünkü pek çok kaynakta sayıları hala 500 Bin olarak gösteriliyor.90`lı yılların sonun`da 750 Bin diyenler vardı.Kendileri 3 Milyonuz diyorlardı da ben bu bu sayıyı biraz abartılı buluyordum.1 Buçuk- 2 Milyon arası olarak tahmin ediyordum.)Geleneksel olarak giydikleri elbiselerle dokudukları halılarla ve kızlarının güzelliğiyle, delikanlılarının yakışıklılığı ile herkesi kendilerine hayran bırakmaktadırlar.Yoksa sen`de mi onlara Yecüc ile Mecüc diyorsun?Afganistan`da da Taliban Hazara kardeşlerimizi Yecüc ile Mecüc diye katlediyor.Hatta Afganistan`da Kazak bir genç bir medreseye okumak için gitmiş ama Taliban zihniyeti, Peştun lrkçıları o Kazak kardeşimizin yüzüne karşı "Sen Yecüc ile Mecüssün." diyorlarmış.Sonuçta medreseyi bırakmak zorun`da kalmış.
Zerdüşlük tam anlamıyla ateşe tapmak demek değildir.Ateşi kutsal saydıkları için öyle biliniyorlar.iran yüzyıllarca Türk Hakimiyetin`de yaşamıştır.Eğer daha hala Zerdüştler varsa bunu Türklerin hoş görüşüne borçludurlar.
Sünni Türkler Hanefidir.Şafi Türkler varsa demek ki bazı şeyler eksik kalmış demektir.
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

İranda 6_7 dil vardır....

ortak dilleri farsçadır...egitimi farsça alır,kendi içlerinde,istedikleri dili konuşabilirler....

mako,urimiye,salmas,hoy gibi yerler kürt vatandaşlar yaşar...etnik yapısı kürt_sünnidir...9_10 milyon civarı bir nufusa sahipler....iran ,türkiye sınırının karşı yakasında yaşarlar ,yani açıkçası,kürdistan kurulupta,sınırlar kalkınca türkiyedekilerle ortak dil ve ortak dinleri var...kürt nüfüsunun oldugu yerlerdeki tek türk eseri,eski kaleler..başkada bir benzerlik ve eser yok...

mogallarda 2_3 milyon var....tamamı sünni....ve türklerle yakın akraba olduklarına innamıyorum,....kızları güzel degil erkekleride yakışıklı degil....yüzlerine baksan,gece kabuslarına girerler...

Türkler içgüdüleriylemi haraket ederler:):)içgüdüsüyle haraket eden canlılar hayvanlardır:):)

zerdüştlük ayrı,ahbarilik ayrı,ehli hak inancı ayrı,bektaşilik,ateşperestlik ayrı ayrı, innaçlardır.....birbirleriyle karıştırmamalısın...bu innaçların yaşaması türklügün degil,Ehlibeyt inancının hoşgörüsüyle olmuştur...türkiyede niye bu inançlar yaşamadı,çünkü,sünni inanç akidesi devletleşmişti ve yaşatılması mümkün degildi...

İran lı şii ler ,emperyalizme karşı korlar fakat bunun sebebi türklük degil,şii liktir...

sünni türkiye emperyalizme karşı koyamaz,çünkü saray inancıdır,hatta emperyalizm en hızlı sünni devletlerde yayılır...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İran lı şii ler ,emperyalizme karşı korlar fakat bunun sebebi türklük degil,şii liktir...

sünni türkiye emperyalizme karşı koyamaz,çünkü saray inancıdır,hatta emperyalizm en hızlı sünni devletlerde yayılır...
Bu tespitlerinize katılmamak ne mümkün!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

3nokta yazdı:

Ah 3noktacığım sen gerçekten`de 3nokta`dan ibaretmişsin.
Türkiye Laik bir devlettir.Laiklik sadece devletimize değil, milletimizin bile içine sinmiştir.Öyle olmasa sokaklar`da bu kadar çok gayri İslami kıyafetli bayan görebilirmiydin?Türkiye`de halk kendini Sünni olarak bile tanımlamaz.Müslümanım, der.Sıkıştırırsan Hanefiyim der.İmam Hanefi`de zindan`da işkence görmüştür ve zindan`da şehit olmuştur.
Sünni diye bir Millet yok.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Türkiye`de de aynı durum var.Devletin resmi dili esastır.İsteyen kendi geleneksel dilini kendi arasın da konuşabilir.
Güney Azerbaycanlı kardeşlerimiz topraklarını kanlarının son damlasına kadar savunacaklarını söylüyorlar.Güney Azerbaycanın sınırlarını, haritasını ilan ettiler hatta Birleşmiş Milletler`de Temsil Edilmeyen Milletler Teşkilatın`da 2006 yılın da onaylattılar.
Türk Toprakları dışın da bir kürdistana`da karşı olmadıklarını söylüyorlar.

Türkmensahra Türkmenleri Moğol değildir.Oğuz Türküdürler.Gözleri`de o kadar fazla çekik değil.Zaten Oğuz Türkleri nin gözleri hafif çekik olur.Afganistan`da yaşıyan Hazaralar ise Moğol-Türk karIşığıdırlar.Ama sonuçta Turani bir halk.Onların bile için`de sarışın olanlar, mavi gözlü, yeşil gözlü olanlar var.
Ben ne zaman geleneksel kıyafetleriyle bir Türkmen kız ve delikanlıların fotoğraflarını paylaşsam çok büyük beğeni topluyor.Ama İran Devleti zaman zaman geleneksel bayan kıyafetlerinin gayri İslami olduklarını iddia ederek o kıyafetleri yasaklamaya kalkıyor.Öyle bir şey olsa bile önce Tahranın sosyete mahallelerin`den başlamaları gerekir.

Türkiye`de ateşperest yoktu.Daha hala Türkiye sınırları içerisin`de Yezidi(Ezidi) yokmu?Hatta bunların kutsal merkezleri Irakta Irakta yüzyıllar boyu Osmanlı Hakimiyetin de değilmiydi?İsmaililer,Dürziler, Nusayriler Osmanlı egemenliğin de yaşamadılar mı?
Bu site`nin yönetimine kalsa Türkiye`de Bektaşiliği yasaklamayacakmı?
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Çeri

İranın Türkmen -ostonunda yaşayan kitle mogoldur...bunun aksini ısbat etme gayeni anlamış degilim....tamamı sünni olan mogallarla,tamamı şii olan tebrizlileri nasıl ortak paydada toplayacaksın buna kendin inanıyomusun...14 Masumun islamıyla ,sahabe,tabiin,halifelerin islam algısıyla yaşayan halkları türklük çatısı altında bir araya toplayıp,uydurdugunuz kızıl elma ,turan ,ülkücülük safsatalrını kabul ettirip sömürme egilimleriniz boşa çıkmıştır ve inancımız geregi Ehlibeyte dost olana dost düşman olana düşmanız...

Türkiyede mardinde süryaniler vardı ne oldu yurt dışına kaçtılar çok azı gidemedigi için seslerinde fazla yükseltemeyip yaşayıp gidiyorlar.ermeniler vardı onlarıda hallettiniz...belki kadim zamanda ,ateşperestler ,zerdüştlerde vardı onlarıda katledip asimile ettiniz...

Dna testi yaptırsan türklük oranın yüzde 30 ya çıkar ya çıkmaz...yıldızları,dagları,agaçları ,kedileri bile türk görme paronoyaları başlamış...

sana diyorum ,tebrizle taaa erzurum arasında kalan bölge sünni kürt bölgesi ve bu bölgede ne şii lik var nede türklük hala bildigini okuyosun...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Çeri yazdı:
3nokta yazdı:

Türkiye Laik bir devlettir.Laiklik sadece devletimize değil, milletimizin bile içine sinmiştir.Öyle olmasa sokaklar`da bu kadar çok gayri İslami kıyafetli bayan görebilirmiydin?Türkiye`de halk kendini Sünni olarak bile tanımlamaz.Müslümanım, der.Sıkıştırırsan Hanefiyim der.İmam Hanefi`de zindan`da işkence görmüştür ve zindan`da şehit olmuştur.
Üç nokta çok şey ifade eder. Üç noktadan ibaret olmak demek çok şey demektir! Ama bunu anlamak için öncesindeki ifadeyi anlamak gerekir. Bu da muhatabın kapasitesi ile ilgilidir.
Türkiye'de "laiklik" bir hikâyedir, bir kandırmacadır. Kâğıt üstündedir. Pratiği yoktur. Pratikte bu devlet Sunnî bir devlettir! Halkının çoğu da Sunnidir ve o gelenekten geldikleri için gerçekten de emperyalizmle işbirliği içindedirler. Çünkü Sunnilik inancının ruhunda Kerbela yoktur,zulme direniş yoktur.
Şia olduğunu söyleyip, İmam Ali'ye (as) tabiyim deyip milliyetçilik daha doğrusu ırkçılık yapmak ne de büyük bir yanılıştır! Gerçekten de bu anlamda sen nokta bile değilsin!
Sanal ortam da olsa üslubuna dikkat etmek zorundasın! Yoksa bu üslupla "Allah birdir." desen bile bir anlamı yok! Böyle küçümseyici bir üslupla yazacaksan lütfen bana cevap hakkı doğuracak iletiler yollama. Üslubu böyle olan biriyle paylaşacak hiçbir şeyim yok benim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

3nokta yazdı:
Çeri yazdı:
3nokta yazdı:

Üç nokta çok şey ifade eder. Üç noktadan ibaret olmak demek çok şey demektir! Ama bunu anlamak için öncesindeki ifadeyi anlamak gerekir. Bu da muhatabın kapasitesi ile ilgilidir.
Türkiye'de "laiklik" bir hikâyedir, bir kandırmacadır. Kâğıt üstündedir. Pratiği yoktur. Pratikte bu devlet Sunnî bir devlettir! Halkının çoğu da Sunnidir ve o gelenekten geldikleri için gerçekten de emperyalizmle işbirliği içindedirler. Çünkü Sunnilik inancının ruhunda Kerbela yoktur,zulme direniş yoktur.
Şia olduğunu söyleyip, İmam Ali'ye (as) tabiyim deyip milliyetçilik daha doğrusu ırkçılık yapmak ne de büyük bir yanılıştır! Gerçekten de bu anlamda sen nokta bile değilsin!
Sanal ortam da olsa üslubuna dikkat etmek zorundasın! Yoksa bu üslupla "Allah birdir." desen bile bir anlamı yok! Böyle küçümseyici bir üslupla yazacaksan lütfen bana cevap hakkı doğuracak iletiler yollama. Üslubu böyle olan biriyle paylaşacak hiçbir şeyim yok benim.
Bir ülke`de din yasaklanmadan laiklik en fazla bu kadar yaşanabilir.Din ve inanç konuları sadece bireyleri değil toplumları da ilgilendirir.Yani Milletlerin, toplumların`da dinleri, inançları mezhepleri vardır.Biz Türkler ise farklı bir millettiz. Türklerin çoğu Müslümandır.Hatta nerdeyse tamamı.Müslüman Türklerin ise çoğu Sünnidir.Ama Sünni Türkler diğer Sünni kavimlere göre Ehli Beyte, Şiililiğe çok yakındır.Afganistan gibi bir ülke`de bile Sünni Özbeklerle, Şii Hazaralar arasın da bir sorun yok.Sünni Özbeklerin çoğunlukta olduğu Mezar-ı Şerif şehrin`de İmam H.z.Ali(a.s.) türbesini hep beraber karışık olarak ziyaret edebilmekte hatta ibadet edebilmekteler.Nevruz Bayramını türbe`nin önün`de birlikte Sancak dikerek başlatabilmekteler.
Bu açıdan bakarsan Türkler zaten baştan beri laikliği yaşayan bir millet.
Peki sana göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sünni Şeriatına göremi idare ediliyor?
Sünnilik, Şiilik soyut kavramlardır.Aynı zaman`da değişebilir kavramlardır?Mezhep, din değişir ama Millet değişmez.En azından bir kaç göbek geçmesi gerekir.
Biliyorum yazdıklarımı sizin anlamanız zor.Ama tekrarlamak iyidir.
Ben kimseye hakaret etmedim.Ama sen İslam Dünyası`nın nerdeyse tamamını oluşturan bir kesime hakaret ediyorsun.Benim Şii veya Sünni olmam önemli değil.Aynı hakaret Şiilere yapılsa ben yine aynı tepkiyi gösteriyim.Sünnileri hatta Sünniliği`de anlamaya çalış.İran ABD`nin Ortadoğu karakolu iken Şii değilmiydi?Irak`ta işbirlikçi Şii yokmuydu?Afganistan`da ABD`ye karşı Sünni Taliban direnirken Şiiler niye direnmiyor?Demek ki mesele Şiilik, Sünnilik değil.Çünkü mesele Sosyolojik.Yani ilahiyatın, akaidin konusu değil.
Eğer senin derdin Türkiyeli Sünniler ise evet Türkiye`de Aleviler ve Kürtlerden başka hiç kimse devlete karşı isyan etmez.Hatta Türkmen Aleviler`de isyan etmez.Çünkü devleti hep kendi devleti olarak görür.Devleti oluşturan mekanizmanın bir parçası olduğunu bilir.Devlet yıkılırsa devletsiz kalacağını bilir.Devletsiz kalmanın babasız, anasız kalmak gibi bir şey olduğunu bilir.Bir kısmı Türkiye`ye göç edebilen Balkanlar`daki , Kafkaslar`daki parçaları bu felaketi çok feci yaşamıştır.Daha hala yaşamaktalar.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Hüseyni yazdı:İranın Türkmen -ostonunda yaşayan kitle mogoldur...bunun aksini ısbat etme gayeni anlamış degilim....tamamı sünni olan mogallarla,Koskoca Türkoloğlar, tarihçiler bilmiyor sen biliyorsun demek.Türkmensahra`da yaşayan Türkmenler Türkmenistan`da yaşıyan Türkmenlerle aynıdır.Türkmenistan Türkleri de Oğuz Türküdür.Konuştukları Türkçe`de Türkiye Türkçesine fazla uzak değildir.Ben kendim konuşamasam, yazamasam bile anlıyarak okuyabiliyorum.tamamı şii olan tebrizlileri nasıl ortak paydada toplayacaksın buna kendin inanıyomusun...Onlar zaten İran`da birbirlerine sahip çıkıyorlar.Ben İran bölünsün demiyorum.Ama İran dağılırsa İran Türkleri kolay lokma değillerdir diyorum.Sadece Azerbaycan ve Türkmensahra yok.Japon NİSSAN firmasının adlarını bir cibe verdiği Kaşkayi (Gashgai) Türkleri de var.1920`li yılların başların` da İngilizler İranı işgal ettiği zaman en büyük direnişi Kaşkayi Türkleri göstermiştir.Kuzey Horasan Türkleride var.Hatta İran`da bizler hepimiz birleşelim İranı yeniden bir Türk devleti yapalım görüşünü savunanlar bile var.14 Masumun islamıyla ,sahabe,tabiin,halifelerin islam algısıyla yaşayan halkları türklük çatısı altında bir araya toplayıp,uydurdugunuz kızıl elma ,turan ,ülkücülük safsatalrını kabul ettirip sömürme egilimleriniz boşa çıkmıştır ve inancımız geregi Ehlibeyte dost olana dost düşman olana düşmanız...Bir zamanlar da bazıları Sovyetler Birliği çatısı altında yaşayan Türklerin ve diğer milletlerin Kominizm Cennetin`de yaşadıklarını söylüyorlardı.

Türkiyede mardinde süryaniler vardı ne oldu yurt dışına kaçtılar çok azı gidemedigi için seslerinde fazla yükseltemeyip yaşayıp gidiyorlar.ermeniler vardı onlarıda hallettiniz...belki kadim zamanda ,ateşperestler ,zerdüştlerde vardı onlarıda katledip asimile ettiniz...Süryaniler ekonomik nedenlerden dolayı yurt dışına göçtüler.Malesef Avrupaya gidebilmek için bazı yalanlar söylüyorlardı.Bunu Süryaniler bile itiraf ettiler.Ermeniler rahat durmadılar.Emperyalistlerle işbirliği yaptılar ve tehcir edilmek zorunda kalındılar.Anadolu`da ne kadar çok Türk ve Müslümanı katlettiler.Peygamber Efendimiz putperestlere Mekke`de Medine`de özgürlük verdimi?
Bahailik ayrı bir dindir.Ama İslam Coğrafyasın`da Şii-Şeyhiliğin içi`den çıkmıştır.Kendi önderlerine Mehdi değil peygamber gözü ile bakarlar.Hatta kıyamete kadar Allahın sürekli peygamber yollayacağına inanırlar.Türkiye`de şu an da yaklaşık 7000 İranlı mülteci yaşıyor.Bahailer`de en büyük sığınmacı grup.Türkiye`de ki Ehli Beyt Mescitlerine devam eden dindar Fars kökenli mülteciler bile var.

Dna testi yaptırsan türklük oranın yüzde 30 ya çıkar ya çıkmaz...yıldızları,dagları,agaçları ,kedileri bile türk görme paronoyaları başlamış...DNA testini Anadolu`nun koyununa, keçisine, köpeğine(Sivas Kangal köpekleri, Eskişehir Akbaş köpekleri, Aksaray Malaklı köpekleri Orta Asya kökenli köpek ırklarıdır.) bile yapsan Orta Asya genleri çıkar.Ciddi söylüyorum.Senin gibi arada dolaşanlara, tehcir artıklarına yaparsan tabi çıkmaz.Ama Anadolu Halkı Türktür, hem kültürel olarak hem de kanıyla Türktür.Türkler pek çok ülke ye göç ettiler ama gittikleri yerler de eridiler, asimile oldular.Ama Anadolu`da erimediler Anadoluyu bir Türk Ülkesi yaptılar çünkü Türkler Anadolu`da daha Selçuklular dönemin`de çoğunluk oldular.12.yy.`da Anadoluya Avrupalılar "Türkmenia" dediler.Anadolu`da Malazgird öncesin`de de Türkler vardı.Anadolu`da vardı.TRT Belgesel kanalın`da çarşamba günleri saat 21.00`da bir belgesel yayınlanıyor."DENGİZİK" diye daha önce`de "TAMGALARIN GÖÇÜ" belgeseli yayınlanmıştı.

sana diyorum ,tebrizle taaa erzurum arasında kalan bölge sünni kürt bölgesi ve bu bölgede ne şii lik var nede türklük hala bildigini okuyosun...
Benim bildiğim İran sınırına kadar Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetindedir.

“Mizah ve Eğlence” sayfasına dön