Cemevi Putlarına Adaklar Sunmak !

Hüseyni

Re: Cemevi Putlarına Adaklar Sunmak !

Mesaj gönderen Hüseyni »

Akıllaya hasret kaldık.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

gözcü yazdı:
Alevilik, Türk'ün tarih sahnesine çıktığından günümüze dek birçok coğrafyada edindiği kültürleri ve inançları en son Ali evlatlarından öğrendikleri İslam ile yoğurarak ortaya koydukları kendilerine has bir İslamdır.
.
arkadaş kendine has islam diye bir zırva olmaz
İslam Kurana ve ehli beyte göre olur
bunu yapmayanlar helak olacaktır
gözcü

Mesaj gönderen gözcü »

Hasan Akça yazdı:
gözcü yazdı:
Alevilik, Türk'ün tarih sahnesine çıktığından günümüze dek birçok coğrafyada edindiği kültürleri ve inançları en son Ali evlatlarından öğrendikleri İslam ile yoğurarak ortaya koydukları kendilerine has bir İslamdır.
.
arkadaş kendine has islam diye bir zırva olmaz
İslam Kurana ve ehli beyte göre olur
bunu yapmayanlar helak olacaktır
Arab'a ve Fars'a göre İslam oluyor da Türk'e göre neden olmasın!
Zerdüşt dininden araklanan 5 vakit namaz, islam'ın şartı haline getirilirken gıkınız çıkmazken, Türklerin eski dini olan şaman adetlerinden gelme cem ayini mi sizi rahatsız eder oldu?

Sizlerin Türkler ile ne gibi bir alıp veremediğiniz var ki sürekli Türk'ün yaşam şeklini sorgulamaya çalışıyorsunuz? Yoksa bu, yüzyıllarca süren ''İran - Turan kavgası''nın sizlere verdiği ezilmişlik duygusunun dışa vurumu mudur?
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Biz Arap,Fars,Türk ,Zerdüşt diye insanları ayırarak ırkçı düşünce yaratmaya karşıyız ve doğru olan da budur.Biz Peygamberimizin (saa) iki emaneti Kur an ve Ehlibeyt (as) a ve Onların (as) İslamına sahip çıkmaya çalışan Alevileriz.ve bütün insanlarında bu yolda bu iki emanette birleşmeleri gerekli.Bu bir sınavdır.Sizin bizim değil hepimizin sınavı.Çünkü son din İslam dır ve Son Peygamber de Hz Muhammed dir(saa).Peygaberimizin (saa) ve 12 İmamların (as) yaptığı ibadetleri yapmak ve insanlara bunu tavsiye etmek suç mu ?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

gözcü,
Allah görüyor ya hiçbir ırkın bir diğerine üstünlüğü yoktur. Din tektir ve Ehlibeyt'e göredir. Fars'a, Arap'a, Türk'e, Alman'a, Kürt'e göre din olmaz. Din Kuran ve Ehlibeyt'e göre olur. Kuran ve Ehlibeyt ise bize namazı emrediyor, semahı değil. Semah Aleviliğin bir gereği değildir. Biz buna itiraz ediyoruz. Yoksa semahla bir sorunumuz yok. Semah bir kültürel unsur olarak yaşayabilir, itiraz etmiyoruz. Biz semahın İmam Ali'nin yolu diye sunulmasına itiraz ediyoruz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
gözcü

Mesaj gönderen gözcü »

gulbeyaz yazdı:Biz Arap,Fars,Türk ,Zerdüşt diye insanları ayırarak ırkçı düşünce yaratmaya karşıyız ve doğru olan da budur.Biz Peygamberimizin (saa) iki emaneti Kur an ve Ehlibeyt (as) a ve Onların (as) İslamına sahip çıkmaya çalışan Alevileriz.ve bütün insanlarında bu yolda bu iki emanette birleşmeleri gerekli.Bu bir sınavdır.Sizin bizim değil hepimizin sınavı.Çünkü son din İslam dır ve Son Peygamber de Hz Muhammed dir(saa).Peygaberimizin (saa) ve 12 İmamların (as) yaptığı ibadetleri yapmak ve insanlara bunu tavsiye etmek suç mu ?
Madem ki insanları Arap, fars, Türk şeklinde ayırt etmiyorsunuz o halde Zerdüşt'ün 5 vakit Namaz'ı sizi rahatsız etmez iken Türk'ün kendi yaşamına uyarladığı islam inancını neden reddediyorsunuz. Bu ikiyüzlülük değilse nedir?
gözcü

Mesaj gönderen gözcü »

3nokta yazdı:gözcü,
Allah görüyor ya hiçbir ırkın bir diğerine üstünlüğü yoktur. Din tektir ve Ehlibeyt'e göredir. Fars'a, Arap'a, Türk'e, Alman'a, Kürt'e göre din olmaz. Din Kuran ve Ehlibeyt'e göre olur. Kuran ve Ehlibeyt ise bize namazı emrediyor, semahı değil. Semah Aleviliğin bir gereği değildir. Biz buna itiraz ediyoruz. Yoksa semahla bir sorunumuz yok. Semah bir kültürel unsur olarak yaşayabilir, itiraz etmiyoruz. Biz semahın İmam Ali'nin yolu diye sunulmasına itiraz ediyoruz.
Gerçekte hiçbir ırk birbirinden elbette üstün değildir. Dilde kemik yok istediğin gibi konuşabilirsin. Sizde bir önceki arkadaşımız gibi aynı hikayeyi anlatmaktasınız. Arap, Fars, Türk'e göre din olmaz diyorsunuz. O halde bizi zerdüşt gibi günde 5 vakit namaz kılmaya neden zorluyorsunuz. Bu İran ırkçılığı olmuyor da ne oluyor.

Benim Allah'ım taklidi iman-ı kabul etmiyor. kendin gibi ol diyor. Beni nerede istersen orada bulabilirsin diyor. Şimdi ben senin Zerdüşt atanın emrivakilerine mi inanayım yoksa kendi atam olan Dede ve baba'larımın bana öğrettiklerine mi?

Kendi atamı terk edicem, senin atana uyacağım öylemi?
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

"Türk ün kendi yaşamına uyarladığı İslam İnancı "

Bu şekilde bir cümlenin hiçbir anlamı açıklaması yoktur. Her milletin kültür farkı olabilir ama Müslüman san özel anlamda ibadet beş vakit namazdır,Ramazan Orucu dur,Hac dır,Zekattır,Humus tur.Hiçbir zaman cem ,semah,saz namazın altarnatifi olamaz..ve açık söylemek gerekirse Cem evlerinde Hz Hüseyin (as ) için söylenen mersiyeler dışındaki yapılan herşey batıldır,uyduruktur ,zamanla oluşmuştur.ve Alevi olarak bizim 12 İmamlardan (onlara selam olsun)başka gidecek ,çalacak kapımız yoktur.Sadece 12 İmamların (as) isimlerini,Pir Sultan Abdal ın (Allah ondan razı olsun ) duaziimamlarını ,şiir ezberler gibi ezberleyip sadece okumakla Alevi olunmaz,Onlara (as) uymakla Alevi olunur.

Eğer ki bu zamana kadar ,kafanızdaki dede babalarınız sayesinde oluşmuş putları kıramazsanız,işte böyle kendi kafanıza göre din uydurur ,kültürle ibadeti birbirine karıştırırsınız.

"Doğrusu size iki ağır emanet bırakıyorum.Birisi Allah ın (ac) kitabı Kur an ,diğer benim İtretim (EHLİBEYT İM) dir.Bunlara beraber sarılırsanız kurtuluşa erersiziniz.Yoksa saparsınız ."
Hz MUHAMMED (SAA )

Başka söze gerek var mı ?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

gözcü yazdı:
3nokta yazdı:gözcü,
Gerçekte hiçbir ırk birbirinden elbette üstün değildir. Dilde kemik yok istediğin gibi konuşabilirsin. Sizde bir önceki arkadaşımız gibi aynı hikayeyi anlatmaktasınız. Arap, Fars, Türk'e göre din olmaz diyorsunuz. O halde bizi zerdüşt gibi günde 5 vakit namaz kılmaya neden zorluyorsunuz. Bu İran ırkçılığı olmuyor da ne oluyor.

Benim Allah'ım taklidi iman-ı kabul etmiyor. kendin gibi ol diyor. Beni nerede istersen orada bulabilirsin diyor. Şimdi ben senin Zerdüşt atanın emrivakilerine mi inanayım yoksa kendi atam olan Dede ve baba'larımın bana öğrettiklerine mi?

Kendi atamı terk edicem, senin atana uyacağım öylemi?
gözcü,
Asla ben sizi atalarımın dinine davet etmiyorum. Bilakis Kuran'da atalarınızın dinine girmeyin buyuruyor. Biz namazı atalarımız kıldı diye değil, Allah emretti diye savunuyoruz. Eğer Allah'tan bir vahiy geldiğine inanıyorsanız o halde oradan atalarınıza uyun diye emir varsa onu getirin. Yok vahye inanmıyorsanız o halde yapacak bir şey yok. Yolunuz size mübarek olsun.
Biz namazı Kuran ve Ehlibeyt'te (as) gördüğümüz için kabul ediyoruz. Sizse namazın Zerdüstlükten geldiğini iddia ediyorsunuz. Bu iddianızın delillerini görmek isterim.
Elbette imanda taklit olmaz. Aklederek inanmak gerekiyor. Allah'ın emri de budur ki onun bize gönderdiği peygambere ve ondan sonraki imamlara tabi olalım. Din ancak velayetle anlaşılır. Allah'ın dini, emri ve yasaklarını ancak iki emanette bulabiliyoruz. Kimseyi de gelin bizim gibi inanın bizim gibi ibadet edin diye zorlamıyoruz. Herkes inancında hürdür. İtirazımız İmam Ali'nin (as) yolunda olmayan şeylerin onun yolunda varmış gibi sunulmasınadır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön