Kırklar Cemi Masalı

Dede-baba

Ebü'l Vefa Semahı Anlatıyor

Mesaj gönderen Dede-baba »

Tac’ül Arifin Seyyid Ebü’l Vefa’ya dervişlerinden Ebu Gamame sorar:

- Ey Efendim! Semah konusunda ne buyurursunuz, helal mıdır, yoksa haram mıdır?

Hz. Seyyid:

"...- Bu semah, semah edenin durumuna bağlıdır. Semah ateş gibi, gönüllerde odun gibidir.

O gönül ki temizdir, güzel kokusu vardır, güzel kokulu ağaçlara benzer. Bu ağaçlar ateşe bırakılınca güzel koku yayarlar. Başka bir gönül de vardır ki, temiz değildir, yaramaz kokusu olan ağaca benzer, bu ağacı da ateşe bıraksalar, fena bir koku yayılır
.

Semah da bazı kalplere cila verir ve aşkını artırır. Bazı kalplere ise inkar verir, karanlığını artırır. Bazı ağaçlar da vardır ki, güzel ve kötü kokusu yoktur, kokusuzdur. Yakılınca iyi ve kötü kokusu çıkmaz, çabuk yanıp gider. Bazı gönüller de vardır ki, semahtan ne şevk duyar ne de inkar ve karanlık duyar. Kendi aleminin dışına çıkmaz.

Bu demektir ki,

semah; bazı kimselere mübah (uygun) bazısına mendup (beğenilen) bazısına vacip (yapılması gerekli) bazısına mekruh (istenmeyen) ve bazılarına da tehlikelidir. Her birinin ehli vardır. Sakın ola ki, kimse mertebesini aşmasın, zira tehlikelidir.” diye buyurdu...."""

Hz. Seyid Semah hakkında Yine buyurdu ki:

“...Allah-ü Teala’nın arif kulları için hazırladığı bir şerbet vardır. İçince sevinilir, tasalarını atarlar, sarhoş olurlar, vakitleri hoş olur. Vakitleri hoş olunca da gaip olurlar. Gaip olunca hazır Tanrı katında olurlar.

Hazır olunca nazar ederler, nazar edince talep ederler, talep edince bulurlar. Bulunca ondan başkasını yitirirler, yitirince ulaşırlar, ulaştıkları zamanda muttasıl olup (Gözünü Cenab-ı Hakk’ın vücuduna bağlı görmesi) meydana gelip müşahede edip (Hakk’ın birliğini varlıklarda görüp) şu sesi işitirler;

Rableri onları kendinden bir rahmet, razılık (ebedi hoşnutluk) ve kendilerini içinde sonsuz ve devamlı nimet bulunan cennetlerini müjdeler.

Evet semah budur.

Rableriyle bütünleşmenin, vahdet-i vücut olmanın adıdır.

Allah Eyvallah
Dede-baba

Hacı Bektaş-ı Veli ve Semâh

Hacı Bektaşi Veli buyurur ki;

Haşa ki semahımız oyuncak değildir

İlahi bir aşktır, salıncak değil

Her kim ki semahı bir oyuncak sanır

Mümin diye namazı kılınacak değil
Dede-baba

Tarihte ilk Dönülen Semah

Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

Peygamberimiz duygulanır.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.

Hz.İmam Ali içinde “Ya Ali! Sen zaten benim kanım ve canımsın” der ve İmam Ali de dönenlere katılır. Hz.Muhammed duygulanır bu sevinç karşısında gözyaşlarına hakim olamaz. Ve ileride gerçekten uğruna canlarını ve mallarını feda eden bu insanların kendinden geçip dönmesine hüzünlenir, duygulanır...

İşte semah, aşk ve vecd halidir. Diğer bir kaynakda gayp alemi olan Kırklar Meclisi’nde de dönülmüş ve yaratanla birleşilmiş ve tesbih edilmiştir. Semah, on iki hizmetten biridir. İbadet halidir. Süslü-püslü giyecekler giyerek yapılan Semah sadece folklorik anlamı olur ki ibadetten dışlanmış olur. Semahımıza ve inancımıza saygısızlık yapmayalım, yaptırmayalım. Semah uçmaktır, benlikten geçmektir. Kırklar Meclisi’nde ki aşk ve cezbe halidir ve semahın adresi de “Kırklar Meclisi’dir....”

Kaynak:http://www.habercem.com/haberdetay.a...5&Categoryid=4
Dede-baba

Re: Hacı Bektaş-ı Veli ve Semâh

Dede-baba yazdı:Hacı Bektaşi Veli buyurur ki;

Ya Rabb’i aşkın ver bana, Hû diyeyim döne döne

Aşık olayım ben sana, Hû diyeyim döne döne.

Koma hiç benliğim bende, varlığım yok eyle sende

Seni görüp her mekanda, Hû diyeyim döne döne.

Caha düştüm Yusuf gibi, derde düştüm Eyyüb gibi

Ağlayayım Yakup gibi, Hû diyeyim döne döne.

Senden gayrisin al benden, ayırma ben kulun senden

Sevdir bana seni candan, Hû diyeyim döne döne.

Gönlümde ağyar kalmasın, senden gayri yar kalmasın

Ne olduğum kimse bilmesin, Hû diyeyim döne döne.

Şevkin ver bana döneyim,, tâ kül olunca yanayım

Gördüğümü sen sanayım, Hû diyeyim döne döne.

Mevlam koma beni bana, al gönlümü senden yana

Müştakın oluben ezel sana, Hû diyeyim döne döne.

Seyyid Nizamoğlu kuldur, gerek güldür gerek öldür

Aşkınla gönlümü doldur, Hû diyeyim döne döne.

Seyyid Nizamoğlu
3nokta

Re: Kırklar Cemi Masalı

Mesaj gönderen 3nokta »

kaynak habercem: vallahi birader başta seninle ciddi ciddi paylaşımlarda buluncağımızı sanıyordum ama inan çok şaşkınım şuan kaynak diye verdiğin şeylere verdiklerinin içeriğine bakıyorum.
Hani semah dünyanın yaratılışından beri vardır baksanıza kendiliğinden ortaya çıkmış bir şey zamanla olmuş herhangi bir emirle vuku bulmamış
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

SALLAYIP DURMA DA

şu dörtlüğü aldığın hacı bektaşın kitabının ismini yaz
ama geçiştirme başka konularada girme sadece bektaşın hangi kitabından hangi sayfadan aldın ?
Dede-baba

Hasan Akça yazdı:

SALLAYIP DURMA DA

ama geçiştirme başka konularada girme sadece bektaşın hangi kitabından hangi sayfadan aldın ?
Yukardaki dörtlük Alevliğin sözlü kaynaklarına aittir hacı bektaş'a ait olduğunu söyleyenler olduğu gibi Müritlerinden birinede ait olduğunu söyleyenler vardır..

Alah Eyvallah
Dede-baba

Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

Peygamberimiz duygulanır.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.

Hz.İmam Ali içinde “Ya Ali! Sen zaten benim kanım ve canımsın” der ve İmam Ali de dönenlere katılır. Hz.Muhammed duygulanır bu sevinç karşısında gözyaşlarına hakim olamaz. Ve ileride gerçekten uğruna canlarını ve mallarını feda eden bu insanların kendinden geçip dönmesine hüzünlenir, duygulanır...

İşte semah, aşk ve vecd halidir. Diğer bir kaynakda gayp alemi olan Kırklar Meclisi’nde de dönülmüş ve yaratanla birleşilmiş ve tesbih edilmiştir. Semah, on iki hizmetten biridir. İbadet halidir. Süslü-püslü giyecekler giyerek yapılan Semah sadece folklorik anlamı olur ki ibadetten dışlanmış olur. Semahımıza ve inancımıza saygısızlık yapmayalım, yaptırmayalım. Semah uçmaktır, benlikten geçmektir. Kırklar Meclisi’nde ki aşk ve cezbe halidir ve semahın adresi de “Kırklar Meclisi’dir....”

Kaynak:http://www.habercem.com/haberdetay.a...5&Categoryid=4
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Dede-baba yazdı:
Hasan Akça yazdı:

SALLAYIP DURMA DA

Yukardaki dörtlük Alevliğin sözlü kaynaklarına aittir hacı bektaş'a ait olduğunu söyleyenler olduğu gibi Müritlerinden birinede ait olduğunu söyleyenler vardır..

Alah Eyvallah
ha şöyle hizaya gel bir daha bu dörtlüğü hacı bektaş adına kullanmayacaksın anlaştıkmı?
sahibi olmayan bir dörtlük diye kullanacaksın
sonra böyle birçok palavranı alt alta koyup yahu ben kimin söylediği bile belli olmayan sözlerle Ehli beyte nasıl ulaşırım diyede düşüneceksin
tamammı koçum?
Dede-baba

Hasan Akça yazdı:
ha şöyle hizaya gel bir daha bu dörtlüğü hacı bektaş adına kullanmayacaksın anlaştıkmı?
sahibi olmayan bir dörtlük diye kullanacaksın
sonra böyle birçok palavranı alt alta koyup yahu ben kimin söylediği bile belli olmayan sözlerle Ehli beyte nasıl ulaşırım diyede düşüneceksin
tamammı koçum?
Dörtlük kesin bir şekilde Hacı Bektaş'a ait değildir demedim.. sizin görüşünüzü destekleyen görüşlerde vardır dedim... yani Müritleri tarafından da yazılmış olabilir

aynı şekilde Hacı Bektaş'ta söylemiş olabilir..

biz sizin yaptığınız yapmayız yani Elimizdeki 12 İmam rivayetleri ve hikayelerine bunlar sahih ve güvenilir bizzat 12 İmam söyledi demeyiz..
bu sizin adetiniz böyle iftira ve yalanmalamar bizde yoktur. kendinizle karıştırmayın bizi

Alevi doğru sözlü olandır..

“Kırklar Cemi Masalı” sayfasına dön