sizce böyle ödev olur mu??

Dinin ana direği namazdır...
sevgi

sizce böyle ödev olur mu??

Mesaj gönderen sevgi »

slm ben lise son öğrencisiyim ve geçen gün din öğretmenimiz bize sabah namazınızı kılıp da gelmemizi söyleyen bir ödev verdi. Sizce Türkiye Cumhuriyetinde her dinden insanın mensup olduğu bu devlette bu gibi bir ödev ne kadar doğru? yorumlarınızı bekliyorum...
Musa Özateş

Re: sizce böyle ödev olur mu??

Mesaj gönderen Musa Özateş »

sevgi yazdı:slm ben lise son öğrencisiyim ve geçen gün din öğretmenimiz bize sabah namazınızı kılıp da gelmemizi söyleyen bir ödev verdi. Sizce Türkiye Cumhuriyetinde her dinden insanın mensup olduğu bu devlette bu gibi bir ödev ne kadar doğru? yorumlarınızı bekliyorum...
Sevgi can:

Biz aleviyiz değilmi?YAni Hz.Alinin,ehli beytin,12 imamların yolundayız.
KUran ve ehli beyt çizgisinde MÜSLÜMANLARIZ.
Bu durumda namaz tabiki bizimdir.Ve sana namazı hatırlatan herşey iyidir.

Biz okullardaki yada camilerdeki insanların bize namazı hatırlatmasına yada kılmamız gerektiğini söylemelerine kızmıyoruz.BİZİM KIZDIĞIMIZ BU ADAMLARIN SÜNNİ FIKHINI HANEFİ FIKHINI UYGULATMAK İSTEMELERİDİR.
bİZİM GENÇLERİMİZ CAFERİ fıkhına göre abdest almayı namaz kılmayı bilmedikleri öğrenemedikleri için bu muaviye zihniyetliler araya girip bize hanefiliğin ibadet biçimlerini dayatıyorlar kızacaksan namaza değil sünnileştirme proğramına kız ve CAferiliğe göre nasıl abdest alınır nasıl namaz kılınır öğrenmeye çalış ve neslimizi böyle koru.
Kullanıcı avatarı
Hira

Mesaj gönderen Hira »

Sevgi bize alevi mi yoksa sünni mi olduğunu belirtmemiş.Ama sorun çok doğru.Her dinden insanın olduğu bu ülkede sünni fıkhını dayatmak doğru değil tabii.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Hira yazdı:Sevgi bize alevi mi yoksa sünni mi olduğunu belirtmemiş.Ama sorun çok doğru.Her dinden insanın olduğu bu ülkede sünni fıkhını dayatmak doğru değil tabii.
alevisesi sitesine yazan
ve namazı tavsiye edenlere karşı sitemkar eleştirel yazı yazan birisinin klasik alevi anlayışına sahip olmsı gerektiği varsayımından hareket ediyorum

biz ülkemizde sünnilerinde dinlerini istediği gibi yaşamalarına asla karşı değiliz olmayızda böyle bir hakkımız yok biz nasıl kendi fıkhımızı yaşamak istiyorsak sünnide kendi inancını yaşamalıdır aksi taktirdeki tavır ikiyüzlülük olur
biz alevi halkının bilgisizliğinden cahilliğinden faydalanarak gizli ve sinsice sünnileştirme politikası yapılmasına karşıyız .
sevgi

Mesaj gönderen sevgi »

ben aleviyim Aynı zamanda namaz konusunda şekilciliğe karşıyım yani abdest almanın ve namaz kılmanın belli kuralları olmasına karşıyım şekilcilik diye adlandırdığım bu.. kurallardan kastım abdest almak değil de abdest almanın kurallarının olması gibi..
ödev konusunda ise benim namazım onun düşüncelerinde geçerli değil belki de namaz olarak bile adlandırılmaz, temizliğimi yaparım düzgün giyinirim,duamı ederim,kaldırırım seccademi ibadetimi yapmış olurum. Fakat kınadığım nokta namaz kılmak değil; böyle bir dayatmanın yapılması ve bunun bize sorumluluk olarak verilmesi.. yorumlarıınız için tşkkürler..
Kullanıcı avatarı
Hira

Mesaj gönderen Hira »

Kardeşim belli kurallar olmasa düzen olmaz değil mi?
Sünnet bunun için var.Ve sünnete en iyi sahip çıkması gerekenler biz alevileriz.
Selametle
the economist

Mesaj gönderen the economist »

KEŞKE ÖĞRENİM HAYATIM BOYUNCA BİR ÖĞRETMENİM TARAFINDAN BANA DA BÖYLE BİR ÖDEV VERİLSEYDİ.. BU GÖREV Allah TARAFINDAN VERİLMİŞ AMA KEŞKE BUNU HATIRLATIP, FARKINDALIĞIMIZI ARTTIRANLAR OLSAYDI.. FARZ İBADETLERE TEŞVİK EDİLSEYDİ BUNLARDAN YOKSUN OLANLAR..

KEŞKE NAMAZ KILIN DA ÖYLE GELİN OKULA DENSEYDİ..
OKULA GELMEDEN, DERSE BAŞLAMADAN, İLİMLE UĞRAŞMADAN ÖNCE Allah'I ANIN, İLMİ VE BİLİMİ ÖNCE ONDAN İSTEYİN SONRA İŞLERİNİZE KOYULUN DENSEYDİ... ÖYLESİNİN BEREKETİ VE KARŞILIĞI DAHA ÇOK OLURDU..

NAMAZIN NASIL BİR RAHMET YOLU OLDUĞUNUN HER AN BİLİNCİNDE OLMAK, ONU TERKETMEMEK, ONUN TARAFINDAN TERKEDİLMEMEK, NAMAZI HEP KILMAK VE NAMAZ TARAFINDAN KILINMAK ÜMİDİYLE...

SELAM VE DUA İLE...
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

sevgi yazdı:ben aleviyim Aynı zamanda namaz konusunda şekilciliğe karşıyım yani abdest almanın ve namaz kılmanın belli kuralları olmasına karşıyım şekilcilik diye adlandırdığım bu.. kurallardan kastım abdest almak değil de abdest almanın kurallarının olması gibi..
ödev konusunda ise benim namazım onun düşüncelerinde geçerli değil belki de namaz olarak bile adlandırılmaz, temizliğimi yaparım düzgün giyinirim,duamı ederim,kaldırırım seccademi ibadetimi yapmış olurum. Fakat kınadığım nokta namaz kılmak değil; böyle bir dayatmanın yapılması ve bunun bize sorumluluk olarak verilmesi.. yorumlarıınız için tşkkürler..
Ödevi veren öğretmen iyi niyetle olaya yaklaşmış olsada bu ülkede herkesin aynı inançta olmadığını bilmesi gerekir.

Allaha kulluk görevinin insanın bizzat içinden gelmesi gerekir bana göre.

Okullarda gençlerin sürüklendiği karanlık yolları bilmemiz gerekir. Ve çarpık bir eğitim sisteminde söylenen her söz uygulanmak istenen her yaptırım direk sorunu çözecek nitelikte olmayabilir.

Namazı tavsiye eden birisine karşı sözümüz olamaz.

Fakat sormak gerekir nasıl bir ruh hali ile ve nasıl bir inancın gereği olarak namaz kılmalıyım.

Alevi fıkhına göre namaz kılıp gelsem acaba notum düşermi.

BU olayın gerçek kahramanı olan öğretmene sormak gerekir herşeyi.

Niyetini bilmekte yarar var.

Ülkemizde hala Alevilik diye ortalıkta dilden dile dolaştırılan ama bir türlü tarafların birbirine açıktan sorup öğrenemediği bir durum var.ve bizim mutlaka sünni kesim tarafından kınanıp iftira atılan bir toplumun ruh halinide anlamamız gerekir.Bu toplumun içinden çıkmış birisi için bu zor olmasa gerek.

Gerçekleri görmeden hakikati dile getirmek sadece boşa vakit kaybetmektir.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
zulfukar

Mesaj gönderen zulfukar »

Sevgili canlar bende namaz kiliyorum!ama oyle bir ortamda naazin bir odev olarak verilmesini uygun bulmuyorum zira namaz zaten Allah tarafindan bize odev verilmistir.Biz namazi onun icin kilar onun icin ibadet ederiz,baskalarinin isteklerine gore degil! Kaldiki orada herkes ayni inanctan olmayabilir ve inanmayanada namazi dayatma hakkimiz yoktur bunu yapma yetkisi ancak imam Zaman a aittir.
Mesela ben yurt disinda yasiyorum simdiye kadar biri bana al sana odev kiliseye gidip dua edeceksin demedi.Namaz dinin diregidir suphesiz ve namazi hafife alanlara Ehlibeytin sefaati ulasmayacaktir ama sunuda eklemek isterimki baskalarinin gonlu icin yada toplumda tutunabilbek icin yapilan ibadetler sirk sayilir.Ibadet yalnizca alemlerin Rabbi olan Allaha yapilmalidir!
saygilar..
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

Sabah okula gittiğinde öğretmen sorar; ödevini yaptınmı. Cevap evet yaptım. Ama çocuk kopya çekmiş olabilir. O yüzden bir sözlü yapmak gerekir Söyle bakalım sabah namazı kaç rekat bu işin birde sözlüsü var.

yada ödevimi babama yaptırsam ne olur. Öğretmen anlamaz galiba.

Komik geliyor değilmi. Peki ya böylesi bir ödev komik değilmi.

Şükürki namaz kıl demiş ya Hacca git deseydi ne olurdu.

Allah AKIL VERSİN.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)

“Namaz” sayfasına dön