Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
1alevi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen 1alevi »

Mekzun yazdı:
1alevi yazdı: Mekzun bey,
Yukardaki iletinizle aşağıdaki iletiniz çok büyük çelişiyor, farkındasınız değil mi:
Bu nedenle biz Aleviler; Ali, Fatma, Oniki İmamların diğerleri ve Selman el Farisî’den oluşan Ehl-i Beyt’in tam anlamıyla temiz; dolayısıyla eylemlerinin ve sözlerinin tanrısal iradeyle tam bir uyum içinde olduğuna inanırız. Onlar masumdurlar; çünkü hatalar “kir”dir. Oysa Allah onlar için “…sizden kiri gidermek… ister” demiştir. Böylece onlar; sözleri, eylemleri ve niyetleriyle tanrısal iradenin çıkış yerleri olmaktadırlar.

Bakın burada Selman el Farisî için de tam anlamıyla temiz; dolayısıyla eylemlerinin ve sözlerinin tanrısal iradeyle tam bir uyum içinde olduğuna inanırız. Onlar masumdurlar; çünkü hatalar “kir”dir. Oysa Allah onlar için “…sizden kiri gidermek… ister” demiştir. Böylece onlar; sözleri, eylemleri ve niyetleriyle tanrısal iradenin çıkış yerleri olmaktadırlar. deniliyor.

Ben şüphe içinde kaldım doğrusu, haksız çıkmamak için bile bile bazı gerçekler gizlenilmeye mi çalışılıyor (takiyye, vs.) yoksa siz gerçekten de yanlış mı yazdınız?
Selman-ı Farisi'nin Ehlibeyte bağlı büyük bir sahabe olduğunu anlatmaya çalıştım, anlatım bozukluğu olmuş ve sanırım anlatmak istediğimi anlatamamışım.
Anlam karışıklığına yol açtığı için üzgünüm. Bu yazıyı yanlış yazmışım.
Link: viewtopic.php?p=25756#p25756

İşte EHLİBEYT, 12 İMAM ve 14 MASUM efendilerimiz:
Mekzun yazdı:Ehlibeyt 5, Ehlibeyt imamları 12, Masumlar ise 14 kişidir.

EHLİBEYT
1- Hatemul Enbiya Hz. Muhammed (s.a.a.v),
2- Hz. Hüseyin (a.s)
3- Hz. Hasan (a.s)
4- Hz. Fatıma (a.s)
5- Hz. Ali (a.s)

EHLİBEYT İMAMLARI
1- İmam Ali (a.s)
2- İmam Hasan (a.s)
3- İmam Hüseyin (a.s)
4- İmam Ali Zeynel Abidin (a.s)
5- İmam Muhammed Bakır (a.s)
6- İmam Caferi Sadık (a.s)
7- İmam Musa Kazım (a.s)
8- İmam Rıza (a.s)
9- İmam Muhammed Cevad (a.s)
10- İmam Ali Hadi (a.s)
11- İmam Hasan Askeri (a.s)
12- İmam Mehdi (a.f)

14 MASUMLAR
1- Hz. Muhammed (s.a.a.v)
2- Hz. Fatıma (a.s)
3- İmam Ali (a.s)
4- İmam Hasan (a.s)
5- İmam Hüseyin (a.s)
6- İmam Zeynel Abidin (a.s)
7- İmam Muhammed Bakır (a.s)
8- İmam Caferi Sadık (a.s)
9- İmam Musa Kazım (a.s)
10- İmam Rıza (a.s)
11- İmam Muhammed Cevad (a.s)
12- İmam Ali Hadi (a.s)
13- İmam Hasan Askeri (a.s)
14- İmam Mehdi (a.f)

Hz. Selman-ı El Farisi (r.a) ise Ehlibeyt'e bağlı mümin bir sahabe ve ilk Alevi müslümanlardandır.
Link 1: viewtopic.php?p=25748#p25748
Link 2: viewtopic.php?p=25735#p25735

İşte insanlara EHLİBEYT, 12 İMAM ve 14 MASUM kaynakları diye DAYATMAya çalıştıkları eserler:
Big Boss yazdı:
dersimli_serkan yazdı:
:)) o zaman bu kaynakları bizlerle paylaşırmısın arkadaşım.
forumda alevilerin kaynakları bölümünde var yine tavsiye kitaplarda var ama en önemli iki kaynağı vereyim

ilki
Kuranı kerim türkçe meal olarak Gölpınarlının çevirisini tavsiye ederim halen en güzeli hatta bazı açıklamalar nüzul sebepleride yer alıyor
ikinci en önemli kaynak nehcül belaga buda türkçeye birçok yayınevince çevrildi bu eserde Hz.Alinin sözleri hutbeleriyle ilgilidir yani onu ve onun tarihe islama bakışını öğrenirsin

dua kitabı olarak sahifeyi seccadiyeyi tavsiye ederim İmam zeynel abidinindir
böyle yüzlerce kitap arapça orjinallerinden türkçeye çevrilmiştir
kitapların silsilesi öyküleride aktarılır
alone_man yazdı:bende şeyh müfidin derlediği EL İRŞAD ı tavsiye ediyorum 12 imamların hayatını anlatıyor öğrenip çevrenizdekilerin hayatıyla onlarınkini mukayese edebilirsiniz
tefsiri mizanda iyi bir tefsir kitabıdır kuranı 12 imamların hadisleriyle açıklar
1. ilki Gölpınarlının Kuranı kerim meali,
2. ikinci en önemli kaynak nehcül belaga, Razi diye birinin hadis/rivayet kitabı (Aynen Sünnilerin hadis, rivayet kitapları gibi!)
3. dua kitabı olarak sahifeyi seccadiyeyi, İmam zeynel abidin (Aynen Sünnilerin tipik hadis, rivayet kitapları gibi!)
4. EL İRŞAD, şeyh müfid
5. tefsiri mizan, Allame Seyyid Muhammed Hüseyin TABATABAÎ

Kaynak 1: viewtopic.php?p=26106#p26106
Kaynak 2: viewtopic.php?p=26109#p26109

Bakınız, Ehlibeyt, 12 İmam, 14 masum efendilerimizin listesi tam olarak yukarıdadır!
Ehlibeyt, 12 İmam, 14 masum kaynakları dedikleri sözde eserler ve yazarları da (Gölpınarlı, Razi, Müfid, Tabatai, vs.) tam olarak yukarıdadır işte!

Bu yazarlarla Ehlibeyt, 12 İmam, 14 masum efendilerimiz arasında ne kadar uyuşma, benzerlik var Allah aşkına! Çarpıtmayı, saptırmayı, yalan ve iftiraları görebiliyor musunuz?
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Resim
ali muhsin yazdı:Evet nasil bir "Alevi" oldugunu görebiliyoruz ! Neyi kabul ettigin, neyi inkar ettiginide görebiliyoruz ! Nasil Cifte Standartli biri oldugunuda görebiliyoruz ! Aleviyim, Siiyim, Bektasi Sünniyim deyip daldan dala kondugunuda görebiliyoruz ! Senin gibilerin Bize nasil davrandiklarinida görebiliyoruz ! acikcasi kendini kandiriyorsun ..aciklamlarin kafi geldi, hic degilse nasil biri oldugunu kanitlamis oldun ...

Ayrica,konu Basliklari coktur Zahmet edip Forumu incele birazda o,zahmeti sen göster.hem biz göstersekte anlatsakta diger konular gibi onuda yalanlayacaksin. zaten kendini iyi tanitmissin .Sahsen Seninle bu konuda tartismayi gereksiz görüyorum !
ali muhsin bey,

Siteniz pek güvenilir değil ne yazık ki! Pek çok yalan yanlış, kirli bilgilerle, küfürlerle dopdolu inanın!
Ehlibeyt ve kaynakları gibi hayati konularda bile yapılan yanlışları, çarpıtmaları, saptırmaları yukardaki mesajımda rahatlıkla görebilirsiniz!

İlmin, bildiklerin varsa gel seninle de, gerekirse ta en baştan, çok açık ve net olarak konuşalım bu konuları.
Sana Ehlibeyt kaynaklarını sormuştum daha önce, neden halen cevap dönmedin? Cevap dönersen eğer çok daha sağlıklı ilerleriz seninle de inşallah.

Güveniyorsan eğer kendine, sen de gel kendi kaynaklarınla: Resimdeki gibi Emevi tarzı minareli camiilerinizde kıldığınız Sünni usulü ya da Şii usulü namazlarınızı çok daha iyi anlarız o zaman?
Hangi imamımız Emevi tarzı minareli camii dikmiş, sonra o minareye çıkıp Sünni usulü ya da Şii usulü ezanlar okumuş, insanlara da Sünni usulü ya da Şii usulü namazlar kıldırmış çok daha iyi anlarız o zaman?
Bir ara davet ediyordun bizleri: "Gelsinler tartışalım, vs., vs." diyordun! Geldim işte, var mısın apaçıkça sonuna kadar konuşalım seninle de bu konuları ve istediğin her türlü konuyu da? Ne dersin?

Bakınız, Aleviyim, Siiyim, Sünniyim (gerçek Sünniler olduğunuza dair!) tabirlerini sizler de kullanıyorsunuz, bu çifte standart ya da daldan dala atlamak oluyor ise eğer! Hatta sizlerin bu konuda yazılmış bir kitabınız bile var: "Gerçek Sünnet Ehli Şia'dır" diye! Yalansa yalan deyiniz lütfen?
Bir tek Bektaşi'yim demiyorsunuz gördüğüm kadarıyla, doğruya doğru! Çünkü, gördüğüm kadarıyla, Hz. Seyyid Hacı Bektaş Veli'yi ve Bektaşiliği ve Bektaşilerini kendinize en baş hedef, en birincil düşman seçmişsiniz siz zavallılar!
Hz. İmam Ali'ye nispet edilen "İnsan bilmediğinin düşmanıdır." sözünü hatırlatıp acıyorum sizlere sadece! Herkes gibi sizler de bu amellerinizin sonuçlarına elbet birgün katlanacaksınız inşallah!

Bizler ise "Ehlibeyt'in dostuna dost, düşmanına düşman ol." ilkesi gereği tüm Ehlibeyt dostları gibi Ehlibeyt dostu Hz. Seyyid Hacı Bektaş Veli'yi ve Bektaşilerini de çokça severiz, sayarız. Aynen bizler gibi ibadet etmiyorlar diye hiçbir Ehlibeyt dostunu dışlamayız, onlara sövmeyiz bizler sizlerden farklı olarak!
Hz. Seyyid Hacı Bektaş Veli'yi sevmek Bektaşilikse eğer evet ben de seviyorum ve en başta ben de bir Bektaşi'yim o zaman. Ayrıca, siz Sünnilere ne kadar çok benziyorsanız biz de Bektaşilerle o kadar benzeşiyoruz zaten.

Sizlerin ise Alevi, Kızılbaş, Caferi, Şii, Bektaşi ya da Sünni olmanızı bir yana bırak İslam, Müslüman olduğunuza bile inanmıyorum şahsen, doğruyu söylemek gerekirse! Kusura bakmayın!
Sizler Ehlibeyt dostu özellikle Alevi, Bektaşi, Caferi ve Şii'lerin arasını açmaya çalışan ne idüğü belirsiz (sizlerin tabirinizle!) bozguncularsınız anladığım kadarıyla!

Yüce Allah şerlerinizden, fitnelerinizden en başta tüm Ehlibeyt dostlarını (Alevi, Kızılbaş, Caferi, Şii, Bektaşi, Sünni, vb.) ve tüm insanlığı da ilelebet korusun inşallah.

Sizlerin İslam, (Alevi, Kızılbaş, Caferi, Şii, Bektaşi, Sünni, vb.) Müslüman olduğunuza inanmam için özellikle şu amellerinize dayanak olan kaynaklarınızı bana çok açık ve net olarak söylemeniz gerekir:
İnsanlara siz mikropsunuz, siz pisliksiniz, siz soysuzsunuz, siz itsiniz, arsız, pişkin, ahlaksız, rezilsiniz, soysuz, mikrop, sabetayist, ateist, mason, angut, öküz, pinokyo, vs., vs. demeniz, lakaplar takmanız, çamurlar atmanız, yalan ve iftiralar uydurmanız! Kutsallarına küfürler etmeniz, alay, hakaretler etmeniz, vb..

Hangi kaynaklar emrediyor bu kötü amellerinizi acaba? Kuran mı, Ehlibeyt mi? Buhari mi? Razi mi? Kim? Ne?
Bunları yapıp bir de İslam'dan bahsetmeye hiç mi utanmıyorsunuz sizler?
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

1alevi yazdı:
Sizlerin İslam, (Alevi, Kızılbaş, Caferi, Şii, Bektaşi, Sünni, vb.) Müslüman olduğunuza inanmam için özellikle şu amellerinize dayanak olan kaynaklarınızı bana çok açık ve net olarak söylemeniz gerekir:
İnsanlara siz mikropsunuz, siz pisliksiniz, siz soysuzsunuz, siz itsiniz, arsız, pişkin, ahlaksız, rezilsiniz, soysuz, mikrop, sabetayist, ateist, mason, angut, öküz, pinokyo, vs., vs. demeniz, lakaplar takmanız, çamurlar atmanız, yalan ve iftiralar uydurmanız! Kutsallarına küfürler etmeniz, alay, hakaretler etmeniz, vb..

Hangi kaynaklar emrediyor bu kötü amellerinizi acaba? Kuran mı, Ehlibeyt mi? Buhari mi? Razi mi? Kim? Ne?
Eğer bir insan kapıdan kovulup bacadan girmeye çalışıyorsa arsızdır buna arsız demekte ayıp yoktur
eğer bir insan uyduruk buyruğu İmam sadıkın dır diye diretiyorda N.belagayı inkar ediyorsa o pisliktir pislik demekte ayıp yoktur
eğer bir insan alevilik konusunda sürekli yalan söylüyorsa o yalancıdır ona pinokyo demekte ayıp yoktur
eğer bir yığın soysuzu osmanlıdan aldığı belgelerle peygamber soyu ilan ediyorsa o soysuzdur ona soysuz demekte ayıp yoktur
eğer bektaşiliğin içine girmiş masonsa ona mason demekte ayıp yoktur
eğer kişi sebatayistse ona sebatayist demekte ayıp yoktur
eğer tüm dünya müslümanlarının kabul ettiği namaza yok diyor halka namazı diye tutturup duruyorsa angut demekte ayıp değildir
kutsal kişisi bektaş efendisine sünni deyişimizi hakaret olarak algılıyorsa bu kişiye öküz demekte ayıp yoktur
defalarca polemik yapıp uyarıldığı halde halen devam ediyorsa pişkin demekte ayıp yoktur
mikropluk yapıyorsa mikrop pislik yapıyorsa pislik demektede bir ayıp yoktur
İslam hakettiğine hak ettiği karşılığı vermemizi söyler Ehli beyte düşmanlık yapanlara düşman olmamızı söyler Ehli beytle savaşanlara savaş açmamızı söyler kaç kez tavrını değiştirmen söylendi aynı şeyleri yüz kez yazma denildi
kovuldun geldin belki ıslah olmuştur diye yine ses çıkarılmadı ve geldiğin nokta yine aynı yer oldu
sen bilerek isteyerek inatla ısrarla Ehli Beytle savaşıyorsun bizde sana karşı çıkma hakkımızı kullanıyoruz
bunuda sinsice bektaşilik üzerinden yapıyorsun
burada sana karşı olumsuz olduğunu düşündüğün her ne eleştiri yada hitap varsa hakediyorsun
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

alone_man yazdı:
1alevi yazdı:

Eğer bir insan kapıdan kovulup bacadan girmeye çalışıyorsa arsızdır buna arsız demekte ayıp yoktur
eğer bir insan uyduruk buyruğu İmam sadıkın dır diye diretiyorda N.belagayı inkar ediyorsa o pisliktir pislik demekte ayıp yoktur
eğer bir insan alevilik konusunda sürekli yalan söylüyorsa o yalancıdır ona pinokyo demekte ayıp yoktur
eğer bir yığın soysuzu osmanlıdan aldığı belgelerle peygamber soyu ilan ediyorsa o soysuzdur ona soysuz demekte ayıp yoktur
eğer bektaşiliğin içine girmiş masonsa ona mason demekte ayıp yoktur
eğer kişi sebatayistse ona sebatayist demekte ayıp yoktur
eğer tüm dünya müslümanlarının kabul ettiği namaza yok diyor halka namazı diye tutturup duruyorsa angut demekte ayıp değildir
kutsal kişisi bektaş efendisine sünni deyişimizi hakaret olarak algılıyorsa bu kişiye öküz demekte ayıp yoktur
defalarca polemik yapıp uyarıldığı halde halen devam ediyorsa pişkin demekte ayıp yoktur
mikropluk yapıyorsa mikrop pislik yapıyorsa pislik demektede bir ayıp yoktur
İslam hakettiğine hak ettiği karşılığı vermemizi söyler Ehli beyte düşmanlık yapanlara düşman olmamızı söyler Ehli beytle savaşanlara savaş açmamızı söyler kaç kez tavrını değiştirmen söylendi aynı şeyleri yüz kez yazma denildi
kovuldun geldin belki ıslah olmuştur diye yine ses çıkarılmadı ve geldiğin nokta yine aynı yer oldu
sen bilerek isteyerek inatla ısrarla Ehli Beytle savaşıyorsun bizde sana karşı çıkma hakkımızı kullanıyoruz
bunuda sinsice bektaşilik üzerinden yapıyorsun
burada sana karşı olumsuz olduğunu düşündüğün her ne eleştiri yada hitap varsa hakediyorsun
alone_man bey,
Anladık ki hiç utanmıyorsunuz!
Bakın bir de kaynakları sormuşuz! Bu kötü amellerinize ve bu kötü ahlakınıza dayanak olarak aldığınız kaynakları da öğrenmek istedik: ayet, hadis, sayfa no, link,vs. de verebilir misiniz?
Ayrıca, "Kutsallarına küfürler etmeniz, alay, hakaretler etmeniz, vb." konularına da değinmemişsiniz! Bunlara da değinip yine kaynaklarınızı da verir misiniz lütfen: ayet, hadis, sayfa no, link,vs.?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sözde 1 "Alevi"

Senin Bizimle ne alip veremedigin var ? hangi amcla buraya üye oldun ? amacin burda Polemik cikarip arsizca saldirmaksa bizde gereken islemleri yapariz ,unutmaki bizimde sabrimiz vede kirmizi cizgilerimiz var ..Bastan buyana Sana Kaynaklar getirildi Deliller sunuldu ,sen ise bunlari yalanlayip inkar edip Süphe duydun ,daha halen kaynak deyip duruyorsun. Ama uyduruk Sacma bir kitab olan sözde Caferi buryugunada kayitsiz sartsiz inanip Aleviligide kafana göre carpitiyorsun,Seninle tartismayi bile gerek duymuyorum ama Saldirgan ve Ahlaksiz davranislarindan ötürü sana cevap vermek zorunda kaliyoruz.Bir Ehli Beyt Mektebine Emevi Benzetmesi yaparak Asagilik bir tavir sergiliyorsun.Madem burasi sana göre degil, gider Kendi sitelerinde bu sacmaliklarini yazar durursun .Cifte Standartli olup,daldan dala konan, piskin ve yüzsüz biri oldugunu zaten yazilarinda kendin kanitladin .bunlari hazmedemedigin gibi simdide Resim ekleyerek hem Alevi Düsmani oldugunu hemde ikiyüzlü oldugunuda acikca ispat etmis oldun .söylermisin hangi Emevi camisinde acikca "Aliyenveliyullah" yazisi yaziyor ? iste sen ve senin gibilerde böyledir.. Alevilik adina Alevi Düsmanligi yapiyor satir aralarinda ikiyüzlülügünüzü ortaya döküyorsunuz ...Bak Arkadasim amacin burdan zorla kovulup sonra baska sitelere gidip "iste efendim bana cevap veremedilerde onun icin beni banladilar " Reklami yapip hava atacaksan bosuna ugrasma derim .Sana yeteri kadar Tahamül ettik Sabirli davrandik .sen ise Provokatif bir sekilde ayni seyleri tekrar edip duruyorsun ..madem bizim kaynaklara inanmiyorsun ohalde birde üstüne bizleri itham etmeye ,salya sümük saldirmaya hakkin yoktur ...Yönetimin gerekeni yapmasini rica ediyorum.

Ayrica altdaki Imam Musa Kazim (as) min hadisini eklemissin oysaki sen Büyük bir Yalancisin ,inkarcisin,ikiyüzlüsün .Ekledigin hadise bile ayak uyduramiyorsun !..buda Hakaret degil, Gercktir sünki sen kendini tanimiyorsun kalmiski Aleviligi Alevileri taniyacaksin !...Her Tipik bir Bektasi gibi sende Piskin ve yüzsüzsün .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

1alevi yazdı: Bunlara da değinip yine kaynaklarınızı da verir misiniz lütfen: ayet, hadis, sayfa no, link,vs.?
sana kaynak vermeye gerek varmı?
N.Belagayı bile inkar eden insana kaynak versen nolur vermesen nolur o yüzden kimseyle dalaşmadan dinleyerek okuyarak öğrenmeye çalış tavsiyemdir
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

ali muhsin yazdı:Sözde 1 "Alevi"

Senin Bizimle ne alip veremedigin var ? hangi amcla buraya üye oldun ? amacin burda Polemik cikarip arsizca saldirmaksa bizde gereken islemleri yapariz ,unutmaki bizimde sabrimiz vede kirmizi cizgilerimiz var ..Bastan buyana Sana Kaynaklar getirildi Deliller sunuldu ,sen ise bunlari yalanlayip inkar edip Süphe duydun ,daha halen kaynak deyip duruyorsun. Ama uyduruk Sacma bir kitab olan sözde Caferi buryugunada kayitsiz sartsiz inanip Aleviligide kafana göre carpitiyorsun,Seninle tartismayi bile gerek duymuyorum ama Saldirgan ve Ahlaksiz davranislarindan ötürü sana cevap vermek zorunda kaliyoruz.Bir Ehli Beyt Mektebine Emevi Benzetmesi yaparak Asagilik bir tavir sergiliyorsun.Madem burasi sana göre degil, gider Kendi sitelerinde bu sacmaliklarini yazar durursun .Cifte Standartli olup,daldan dala konan, piskin ve yüzsüz biri oldugunu zaten yazilarinda kendin kanitladin .bunlari hazmedemedigin gibi simdide Resim ekleyerek hem Alevi Düsmani oldugunu hemde ikiyüzlü oldugunuda acikca ispat etmis oldun .söylermisin hangi Emevi camisinde acikca "Aliyenveliyullah" yazisi yaziyor ? iste sen ve senin gibilerde böyledir.. Alevilik adina Alevi Düsmanligi yapiyor satir aralarinda ikiyüzlülügünüzü ortaya döküyorsunuz ...Bak Arkadasim amacin burdan zorla kovulup sonra baska sitelere gidip "iste efendim bana cevap veremedilerde onun icin beni banladilar " Reklami yapip hava atacaksan bosuna ugrasma derim .Sana yeteri kadar Tahamül ettik Sabirli davrandik .sen ise Provokatif bir sekilde ayni seyleri tekrar edip duruyorsun ..madem bizim kaynaklara inanmiyorsun ohalde birde üstüne bizleri itham etmeye ,salya sümük saldirmaya hakkin yoktur ...Yönetimin gerekeni yapmasini rica ediyorum.

Ayrica altdaki Imam Musa Kazim (as) min hadisini eklemissin oysaki sen Büyük bir Yalancisin ,inkarcisin,ikiyüzlüsün .Ekledigin hadise bile ayak uyduramiyorsun !..buda Hakaret degil, Gercktir sünki sen kendini tanimiyorsun kalmiski Aleviligi Alevileri taniyacaksin !...Her Tipik bir Bektasi gibi sende Piskin ve yüzsüzsün .
ali muhsin bey,
Madem anlamak, tanımak istiyorsunuz,
bu meajınıza detaylıca cevap vermeye çalışayım o zaman.
Ondan sonra da yazışalım sizinle.
Sabırla okuyunuz.
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

ali muhsin yazdı:Senin Bizimle ne alip veremedigin var ?
Sevdiklerime:
insanlarıma (ibadeti Cem, zikri Semah olan Alevilere, Bektaşilere),
kutsallarıma (İmam Cafer-i Sadık Buyruğu, Cem, Semah, Cemevi, vb.) sövüp sayıyor, küfür alay hakaretler ediyorsunuz!
Kanıtsız, kaynaksız çamurlar atıyor, yalan iftiralar uyduruyorsunuz!
Kötü amelleriniz, kötü ahlakınız ortada! Hemen hemen her forum konusunda mevcut, gördüğüm kadarıyla!
Yapmayın böyle çirkinlikleri!
Anlayabiliyor musun?
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

ali muhsin yazdı:hangi amcla buraya üye oldun ? amacin burda Polemik cikarip arsizca saldirmaksa bizde gereken islemleri yapariz ,unutmaki bizimde sabrimiz vede kirmizi cizgilerimiz var
AMAÇ 1:
Şiilik ve Aleviliğin aynı olmadığını göstermek için.
Bizim halimiz ile sizin halinizi ortaya koymak ve inşallah sizin gerçek yüzünüzü de ortaya çıkarmak için.
Dediğim gibi: İslam, (Alevi, Kızılbaş, Caferi, Şii, Bektaşi, Sünni, vb.) Müslüman olduğunuza inanmıyorum, inanasım gelmiyor henüz!
Ama siz kötü amelli ve kötü ahlaklı bozguncu sanal varlıklar sözde Alevi olduğunuzu da iddia ediyorsunuz! O zaman konuşalım da görelim bakalım nasıl Alevilermişsiniz!
Mesela, Alevilerin Emevi icadı MİNAREli camiilerde asla işi olmaz. Bildiğim kadarıyla, Şii ve Caferi kardeşler de camiilerine minare koymazlar, koymuyorlar!
Çünkü, camii gibi minare de bir Emevi icadıdır, sonradan uydurulmuştur. Emevi tarzıdır. Bunları bilmiyor musunuz yoksa, biliyorsanız bu ne iş?
Anlayabiliyor musun?
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

ali muhsin yazdı:hangi amcla buraya üye oldun ? amacin burda Polemik cikarip arsizca saldirmaksa bizde gereken islemleri yapariz ,unutmaki bizimde sabrimiz vede kirmizi cizgilerimiz var
AMAÇ 2:
Hatırlarsan bir ara şöyle çağrıların vardı:
Buyrsunlar gelsinler söyledikleri ve uyguladiklari Aleviligi bize Tarif etsinler kanit delilleri varsa sunsunlar , Bizde Kuran ve Ehli Beyt kaynak ve Delillerine dayanarak Gercek Aleviligi onlara tarif ederiz.kimse kimseyide zorlayamaz .Buyrsunlar... ,Hak kimmis, Batil kimmis Burda Bu Forumda kanitlayalim...daha evel tüm Soru ve Cevaplarimiza dayanamayip kacanlar olmustu. simdi ise Burda veremedikleri cevapi kendi Sitelerinde bizi Suclamakla yetinen bazi kisiler var .Bizi Suclayanlara sesleniyoruz, Cesaretiniz varsa kapimizi herzaman Aciktir !! Unutmayin Bu Site Gercek Aleviligi arastirmak ve Gercek Aleviligine kavusan herkesin Sitesidir !
Hatırladın mı? Hadi al bütün kaynaklarını, kanıtlarını konuşalım inşallah.
Geldim işte. Karşılıklı saygı, sevgi çerçevesinde yazışalım.
Anlayabiliyor musun?

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön