Secde edilen yer

Dinin ana direği namazdır...
byilmaz34

Secde edilen yer

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar seccade üstüne secde etmek Şia mezhebinde mekruh mu görülüyor batıl mı görülüyor. Eğer batılsa keğat üstüne secde etmek caiz midir? Birde topraktan üretilmiş bir şeyi bulmak zor olabilir. Seccade bence kolay bir çözüm.

İranlıların namaz kılışlarını görmüştüm. Secde ettikleri yere küçük bir şey koyuyorlar. Türkiyede var mı onlardan?
3nokta

Re: Secde edilen yer

Mesaj gönderen 3nokta »

Secde toprak ve topraktan olan yenilmeyen ve giyilmeyen şeyler üzerine yapılır. Mescitlerde ve evlerde toprak bulundurmak zor olduğu için mühür denilen topraktan yapılma şeyler kullanılır namazda. Gördüğünüz şey odur. Herhangi bir Caferi camiisinden ya da herhangi bir Caferi arkadaştan o mühürleri temin edebilirsiniz. Secde edilecek yerle ilgili daha fazla ayrıntı için risalelere bakmanızı öneririm. Ayrıca sitemizde anasayfada bu konuyla ilgili bir yer olduğunu hatırlatmak isterim:
bu adrese bakınız:
http://www.alevisesi.com/home/11,1.htm
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

Mesaj gönderen byilmaz34 »

arkadaşlar defter keğadına yada gazete keğadı gibi keğatlara secde etmekte mahzur var mıdır? Sonuçta onlarda topraktan üretiliyor.
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

byilmaz34 yazdı:arkadaşlar defter keğadına yada gazete keğadı gibi keğatlara secde etmekte mahzur var mıdır? Sonuçta onlarda topraktan üretiliyor.
Arkadasin secdeni insana edeceksin cansizlara degil .

Allah diyorki ey seytan seni insan ademe secde etmekten ali koyan neydi seytan ben ustunum dedi ?

Yusufun kardesleri yusufun onunde ona secdeye durdular .

Hz alinin dedigi gibi bana bir kelime ogretenin 40 yil kolesi olurum .

Herkes pirlerine baglansin ? el ayak opsun cunku isin sonunda kazanc coktur

Allah Allah eyvallah
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
byilmaz34 yazdı:arkadaşlar defter keğadına yada gazete keğadı gibi keğatlara secde etmekte mahzur var mıdır? Sonuçta onlarda topraktan üretiliyor.
Arkadasin secdeni insana edeceksin cansizlara degil .

Allah diyorki ey seytan seni insan ademe secde etmekten ali koyan neydi seytan ben ustunum dedi ?

Yusufun kardesleri yusufun onunde ona secdeye durdular .

Hz alinin dedigi gibi bana bir kelime ogretenin 40 yil kolesi olurum .

Herkes pirlerine baglansin ? el ayak opsun cunku isin sonunda kazanc coktur

Allah Allah eyvallah

soruyu sana değil müslümanlara soruyor sen ne diye üstüne alınıyorsun?sen git sebatayistlerle oyalan
kağıt saf olmalı yani boyasız olmalı
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

[quote="Hasan Akça"]

soruyu sana değil müslümanlara soruyor sen ne diye üstüne alınıyorsun?sen git sebatayistlerle oyalan

Ha soyle kisaca kafir diyin bana ki kalbinizin icindeki 3 kotu ruh fiskirsin .

Allah Allah eyvallah benim onumde insanlarin kalbini acip gosteren rabbime eyvallah olsun ki onumde insanlarin tum kalplerindeki sirri aciyor evel Allah .

Adamin biri dediki sana bakinca ben allaha inanasim geliyor dedi ,senin le Allah hakkinda konusunca buyuk lezzete his haz aliyorum dedi , icimde allaha bir sevgi duyuyorum dedi . bende dedimki bu bana Allah adina bir secdedir dedim cunku benden ona ulasiyorsun dedim . Bu bana bendende Allah bir secdedir dedim .

Ama su an daha hic muritlerim yok ! Daha tam baslamadim insallah insanlara hayrim dokunsun diye elimizi yuzumuzu opmeye gelenler olacaktir .

Hz alinin sozudur :

Insan sen kendini su kocaman alemde kucuk sanirsin oysa sen su alemleri icinde barindirirsin .

Allah Allah eyvallah G=e=r=c=e=g=i=n D=e=m=i=n=e E=y=v=a=l=l=a=h
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
Hasan Akça yazdı:

Ha soyle kisaca kafir diyin bana ki kalbinizin icindeki 3 kotu ruh fiskirsin .

Allah Allah eyvallah benim onumde insanlarin kalbini acip gosteren rabbime eyvallah olsun ki onumde insanlarin tum kalplerindeki sirri aciyor evel Allah .

Adamin biri dediki sana bakinca ben allaha inanasim geliyor dedi ,senin le Allah hakkinda konusunca buyuk lezzete his haz aliyorum dedi , icimde allaha bir sevgi duyuyorum dedi . bende dedimki bu bana Allah adina bir secdedir dedim cunku benden ona ulasiyorsun dedim . Bu bana bendende Allah bir secdedir dedim .

Ama su an daha hic muritlerim yok ! Daha tam baslamadim insallah insanlara hayrim dokunsun diye elimizi yuzumuzu opmeye gelenler olacaktir .

Hz alinin sozudur :

Insan sen kendini su kocaman alemde kucuk sanirsin oysa sen su alemleri icinde barindirirsin .

Allah Allah eyvallah G=e=r=c=e=g=i=n D=e=m=i=n=e E=y=v=a=l=l=a=h
sen bektaşi olduğunu yazdın ve birçok ayeti inkar ettin
çarpıttın eğer halen müslümanım diyorsan sen münafık durumununa düşersin bu kanaate senin yazılarınla varılıyor
bizi kandırıyorsanda buyur yaz
5 vakit namazı ramazan ayı orucunu haccı kabul ediyormusun etmiyormusun? var ama şöyle böyle deyip kıvırmadan tabi
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Değerli kardeşim,
Secde yapılan yer kağıt da olabilir. Müctehitleriiz bu konuda olur demişlerdir. Ancak bildiğim kadarıyla beyaz yazısız resimsiz kağıt olmalıdır. En iyisi topraktır. Kerbela toprağı tercih edilir genellikle. Toprak yoksa tahta da olabilir.
Burada hüküm şudur: Toprak ve topraktan biten yenilmeyen ve giyilmeyen şeyler secde yerleridir. Ancak madenler üzerine secde olmadığını sanıyorum. Yani değerli madenler altın gümüş gibi şeyler üzerine secde olmadığını okuduğumu hatırlıyorum.
Umarım Mücahid hocam bu konuda ayrıntılı bilgiler sunar.

--------------------------------------------------------------------------------
Alibaba birader
kulluk secdesi Allah'a yapılır. İnsana secde edilmez. Sarhoş sahtekar dede sıfatlı munafıklara hiç secde edilmez.
Biz secde edilen yerden bahsediyoruz. konuyu dağıtmayınız. İstirham ediyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön