--Ataturk ve Aleviler --

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
konak

--Ataturk ve Aleviler --

Mesaj gönderen konak »

Gerek alevi siteleri gerekse,alevi koylerinin siteri nde ( ve buna Alevi dernek vakiflarini ekleyebilrim...) Ataturkun resmi ve Ataturkle ilgili kose bulmak sasirtici deyil, fakat bu sitede buna rastlayamdim, bunun ozel bir nedeni varmi... Oysa Alevi toplumunda Ataturkun yeri oldukca agir ve farkli degerlidir , benmi yaniliyorum..?
biralevi

Re: --Ataturk ve Aleviler --

Mesaj gönderen biralevi »

konak yazdı:Gerek alevi siteleri gerekse,alevi koylerinin siteri nde ( ve buna Alevi dernek vakiflarini ekleyebilrim...) Ataturkun resmi ve Ataturkle ilgili kose bulmak sasirtici deyil, fakat bu sitede buna rastlayamdim, bunun ozel bir nedeni varmi... Oysa Alevi toplumunda Ataturkun yeri oldukca agir ve farkli degerlidir , benmi yaniliyorum..?
Bu sitede temel amaç Hz.Ali ve 12 imamların çizgisini yada Kuran ve Ehli Beyt emanetlerini anlatmak,bu çerçevedeki çelişkileri izah etmek,mukayeseler yapmaktır.
M.kemal Atatürkün bu çizdiğimiz çerçeveyle ilgisi yoktur.Yaşarken bu çerçeveyle ilgilenmemiştir,belki Osmanlı paşası olduğundan belki bilmediğinden belki gereksiz bulduğundan olmalı ki 12 imamlarla teorik yada pratik bağı olmamıştır.
Esasında dinsel çelişkisinin de ilerleyen yıllarda olmadığının ortaya çıktığıda açıktır.

Bu nedenle onun fikrinin olmadığı,yada yok saydığı bir konuya onun dahil edilmesi anlamsızdır.

Ancak sitenin ilgili bölümlerinde onunla ilgili konular açmakta mümkündür,açılabilir buna da hiçbir itirazımız olmaz,
Mademki siz bu konuyu açtınız,
Daha iyi anlaşılması için konuyu biraz daha genişletiyorum:

Bizler alevi inancına sahip kişiler olarak peygamberler,ehli beyt yada 12 imamlar dışındaki kişileri masum görmüyoruz,
Dünyevi önder yada kurtarıcı olmak ile mahşeri kurtarıcı olmak arasındaki farkı da herkesin bilmesini istiyoruz.
Bu anlamda Atatürk bizim bakışımıza göre milli mücadele önderidir,cumhuriyetin kurucusudur ancak MAHŞERİ KURTARICI değildir.Kendisi de şefaate muhtaç bir siyasi liderdir.Günahları ,sevapları olan bir insandır.
Birçok konuda taktir ettiğimiz gibi birçok konuda eleştiri getirebileceğimiz birisidir.
Ancak günümüz alevi sorunlarında gündeme alınması yada konu edinmesine de gerek yoktur.
Osmanlının yok ettiği Aleviler yeni cumhuriyet döneminde yok sayılmıştır.Bugün ise Alevilik yerleşecek zemin sorununu yaşamaktadır ki bu da yüzyıllar sürecektir.Bizim şu anki sorunumuz budur.
SAnırım bu noktadaki temel bakışımız anlaşılmıştır.
konak

Mesaj gönderen konak »

Yeni uye oldugum sitenizi begeniyle izliyorum. Sitenizin Ataturk'e bakis acisini yansitan yazisi aciklayici ve guzel.............. . Bildiginiz gibi her ulusal kurtulus savasinda liderler tum toplumu kucaklayici olurlar,yoksa basari sanslari azdir. Cogunlugu musluman olan Yeni kurulmus cumhuruyetin fertlerini,inanc alaninda olabildigince esit mesafede kucaklayacak,din adamlarinin ,her konudaki hakimyetine,kulla Allah arasina girmesini onlemek icin, farkli mezhep tarikattakilerin catismasina birinin digeri uzerindeki baskiyi engellemesi ,kucuk cemaatten ,cok buyuk cemaatlara kadar kendilerini ifade etmenin teminatidir LAiK lik. Ayni zamanda uygar dunyada yer almamizin sigortasidir lailkik......Tum bunlari aktarmamin nedeni, bugun bile kendimizi sunni islamin baskisina ragmen ifade edebiliyorsak bunu M.K.Ataturk'e borcluyuz. ........Bu anlamda,her alevi sitesinnde evinde resmi kosesi oluyorsa saygi ve minnetten dolayidir....................Bu acidan bakinca Ataturk'un Ehlibeyte 12 imama bakis acisi detaydan ibarettir..........
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

konak yazdı:Tum bunlari aktarmamin nedeni, bugun bile kendimizi sunni islamin baskisina ragmen ifade edebiliyorsak bunu M.K.Ataturk'e borcluyuz. ........Bu anlamda,her alevi sitesinnde evinde resmi kosesi oluyorsa saygi ve minnetten dolayidir....................Bu acidan bakinca Ataturk'un Ehlibeyte 12 imama bakis acisi detaydan ibarettir..........

konak can
bugün aleviyiz diyebilmemizin atatürkün şahsi bir katkısı yok bu tamamen dünyanın ilerleyişindeki konjöktörle ilgilidir ama onun kurduğu cumhuriyette yaşıyoruz bu nedenle katkısı var diye çok zorlama bir yorum yaparsanız lafım yok,o zaman bu katkıyı anadoluyu feth eden herkesle de kurabiliriz ayrıca o yaşarken ben aleviyim diyen birisi varmıydı?
ayrıca ehli beyte 12 imamlara bakış açısı detay kabul edemeyiz bu bizim hayat anlayışımızın temelidir.
Yani yiğide hakkını verelim ama gerçekleride saklamayalım derim zaten abimin açıklamasıda oldukça açık gözüküyor.
konak

Mesaj gönderen konak »

Musa can, burada dikkat ettiyseniz, Alevilere donuk ozel bir cabasi oldugunu Ataturk un zaten yazmadim iddada etmedim. Sadece Laikligin tum dejenere cabalara karsin,tum inanlarin,hatta inanmayanlarin guvencesi,olmazssa olmazlarindan biri oldgunu belirttim..... Ataturk doneminde yapilan yeniligin Dunyada ki ilerleyisin konjukturun yansimasi oldugunu yazmisiniz...Elbette dunyanin geriye gidisi sozkonusu olamaz, ayrica neden bu ilerleyisin yansimalari, dunya uzerindeki Musluman ulkeleri etkilememis sizce..?.......Dogrusu , "anadoluyu fetheden herkesin katkisi vardir "demek istemisiniz, bunun Ataturkle ilgisini anlamis deyilim,,,,
Ataturk bir yeri fetetmedi,batmakta olan ulusu ulkeyi ayaga kaldirdi... Son olarak ,bir dusunun lutfen, Alevi toplumu nun tumu bir gece dusunde Beyazlar icinde ATATURK'u gordugu icin mi bu kadar benimsiyor, Hz.Ali fotografiyla yana koyuyor,insaf...!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Atatürk bir devlet adamı bir komutandı. O bir devrim yaptı ve Cumhuriyet'i kurdu. En beğendiğim icraatlarından biri de hilafeti kaldırmış olmasıdır. Ancak M. Kemal Atatürk Alevi yolunda imanî bir mesele değildir. Yani onu seven ya da sevmeyen Alevi olur ya da olamaz diye bir kaide yok. Atatürk görüşü herkesin kendine has görüşüdür. Bu görüş itikadi hizbin çizilmesini etkilemez.
Saygılarımla...
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

konak yazdı:Musa can, burada dikkat ettiyseniz, Alevilere donuk ozel bir cabasi oldugunu Ataturk un zaten yazmadim iddada etmedim. Sadece Laikligin tum dejenere cabalara karsin,tum inanlarin,hatta inanmayanlarin guvencesi,olmazssa olmazlarindan biri oldgunu belirttim..... Ataturk doneminde yapilan yeniligin Dunyada ki ilerleyisin konjukturun yansimasi oldugunu yazmisiniz...Elbette dunyanin geriye gidisi sozkonusu olamaz, ayrica neden bu ilerleyisin yansimalari, dunya uzerindeki Musluman ulkeleri etkilememis sizce..?.......Dogrusu , "anadoluyu fetheden herkesin katkisi vardir "demek istemisiniz, bunun Ataturkle ilgisini anlamis deyilim,,,,
Ataturk bir yeri fetetmedi,batmakta olan ulusu ulkeyi ayaga kaldirdi... Son olarak ,bir dusunun lutfen, Alevi toplumu nun tumu bir gece dusunde Beyazlar icinde ATATURK'u gordugu icin mi bu kadar benimsiyor, Hz.Ali fotografiyla yana koyuyor,insaf...!

Bizim öncelikli gündemimiz Atatürk değil bu nedenle bu konuyla ilgili gündem azınlıktadır.Laikliğinde anadoluya özgü olduğunu kendi çıkış noktası olan fransadakine hiç benzemediğini söyleyebilirim,yani Cumhuriyet döneminde uygulanan laiklik Sünnilerin Sünniliği daha iyi daha yaygın öğrenilmesine yol açmıştır ve bize direk bir faydası olmamıştır.diyanetler ilahiyatlar üniversitelerdeki liselerdeki din eğitimleri hep Sünnilerin kendi inandıkları islami anlayışa yönelik olmuştur.BU nedenle bu konuyla m.kemalin Alevilik lehine bir şey yaptığı tezi asılsızdır uydurmadır,hayal ürünüdür.
Aleviler en azından Osmanlıya göre cumhuriyet döneminde can güvenliği açısından daha rahat etmişlerdir(tabi dersimi sivası çorumu maraşı vs vs lokal birçok katliamı görmezden gelirsek,zaten Osmanlıda her an kesmiyordu ki ,dönem dönem kesiyordu!!)
Kısaca Atatürkle benim bir sorunum yok onunda benimle bir sorunu yok.O beni görmezden gelmiş bende onu görmezden geliyorum,zaten şu an için kemalizmin ne olduğu ne uişe yaradığı kaç türü olduğuda ayrıca tartışılabilir,ben pratik olarak Kuran ve Ehli beyt ilkelerini 12 imamların değerlerini öne çıkarıyorum,bu yolun önünde anneme babama dahi yer vermiyorum,buna siyasi tüm liderlerde dahildir.anlaşılmayacak bir durum yoktur,yazdıklarım açıktır.
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

M.kemal atatürkü aleviler oldukça fazla abartmakta cemevlerine Hz.Ali'nin yanında yer vermekteler bunun dinen bir cevabı var mıdır? elbette yoktur ancak siyasi olabilir. Atatürkün devrimlerine sadık kalmak ve muaviye sistemi yerine bu sistemi benimsemek siyasi bir gerekçe olabilir. Ulu önderin alevi-bektaşilere yaptığı dini yardımları unutmamak gerek ancak bu alevileri el üstünde tuttuğu anlamına gelmez. sonuçta atatürk diyaneti sünni-hanefi mezhebine göre kurdurmuş ve alevilere bir pay vermemiştir sadece alevilere inanç özgürlüğü tanımıştır. ama konak kardaşımız yinede inancımızı öğrenirken araya dini konularla girersen daha iyi olur bizim en büyük sorunumuz dinimizi öğrenmek[/i]
GAYYASDUZCE

Mesaj gönderen GAYYASDUZCE »

ben 24yasimdan beri yurt disinda yasiyorum suan 37 yasindayim ben aleviyim allahima bin sukur olsun ama bizi sevmeyen kendini musluman sayan insanlar turkiyede var yurt disinda var dunyanin neresine gidersen git var ve bir sozum olsun ataturk icin ataturku sevmeyen alevi olamaz turkiyede hayata kalmamizi ona borcluyuz bazi muslumanlar ataturku bundan sevmiyorlar bize sahip cikti gidin tarihi arastirin nemutlu bana alevim nemutlu bana turkum tum konusanlari dinlerim ama butun muslumanlara bir nasihatim var her musluman her hz muhhammad resullilah himdir diyen kul gitsin ve hz muhhammedin as sozlerini iyice anlasin sonra galsin dinin ne oldugunu ogrensin sonra konussun hazreti muhhammed de iftira atan muslumanlar vardir neymis peyganberimiz 40defa evlendi [yani 40esi vardi] diyen kafirler var peygamber efendimiz yalniz bir defa evlendi [ bir esi oldu] diyerleri savasta dul kalanlar yetim kalanlar dir onlara yardim yemek vermekle mesguldu hele oyle bir iftira atmislarki hazreti paygamber efendimizin 9 yasinda birisini kendine es almis dediler kafirlerbu zaman da her kes cikari icin allaha inanmayan insanlar var alevi olsun musluman olsun yahudi olsun hiristiyan olsunhepimiz bir anadan bir babadan olduk adem ile havvadan Allah bizi dogru yola cekmek icin peygamberler gonderdi kafirler bizi birbrimize dusman ettiler ne hz davuta ne hz musa ya ne hz isa ya nede hz muhhammedde inandilar hep kafirlerle saytanlarla ugrasti peygamlerimiz
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

GAYYASDUZCE yazdı:ataturk icin ataturku sevmeyen alevi olamaz
ne ilgisi var? atatürkçülük başka şey alevilik başka şey ösürüde baykalı sevmeyen der diğeri inönüyü ekler siyasi kişilikler başkadır dini çizgi başkadır
turkiyede hayata kalmamizi ona borcluyuz
abartmışsın

bazi muslumanlar ataturku bundan sevmiyorlar bize sahip cikti gidin tarihi arastirin
mesale bize nasıl sahip çıktı? alevileri övdüğü bir tek sözünü bilirmisin?

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön