ETKİN PİŞMANLIK YİNE BAŞARDI!

helindem

Mesaj gönderen helindem »

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren ''Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde cezaya hükmolunmaz” ifadesini içeren Türk Ceza Kanunu’nun 221/2 maddesine göre, PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine sığınanların, eğer silahlı eyleme katılmamışlarsa ceza almamaları için etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmaları sağlanıyor.

Basın yayın organlarında yer alan haberlere göre, terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 4 teröristin, ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlanarak serbest kaldıkları bildirildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 4 ayrı duruşmada, PKK’lı M.E’nin, terör örgütüne 1992 yılında katılan ağabeyi H.E'yi bulmak için Şubat 2007'de örgüte katıldığını anlatarak, ''Ağabeyimden haber alamıyordum. Bu yüzden ağabeyimi bulmak için örgüte katılmaya karar verdim. Pasaport alarak Irak'ın kuzeyine geçtim. Oradan da örgütün kamplarına gittim. Bana silah verilmedi. Örgüt içinde sosyal etkinliklerde görev aldım. Ağabeyimin nerede olduğunu araştırmaya başladım. Kendisinin 1998 yılında örgüt tarafından, 'devlet yanlısı' ve 'ajan' denilerek infaz edildiğini öğrendim. Ağabeyim örgütün Erzurum ve yöresinin sorumlusuymuş. Örgütün aldığı bir karara karşı gelmiş. Bu nedenle onu infaz etmişler.'' şeklinde konuştuğu kaydedildi.

Diğer terörist M.E. de, “2003 yılında Siirt'te DEHAP binasında tanıştığı bir kişinin propagandası sonucu terör örgütüne katıldığını” belirterek, ''Örgütte bulunduğum esnada dini inançlarıma bağlı biri olduğum için namaz kılıyor, orucumu tutuyordum. Ben namaz kılarken diğer örgüt üyeleri benimle dalga geçiyorlardı. Örgütün yapısını öğrendikten sonra silahımı kampta bırakarak gizlice kaçtım'' dedi.

PKK üyesi S.A. ise, terör örgütü PKK'dan, ''silahlı mücadelenin hiçbir sonuç sağlamayacağını'' anladığı için kaçtığını söyledi.

Diğer sanık M.D., ailesiyle yaşadığı bir takım sorunlar nedeniyle katıldığı terör örgütünden, duyduğu pişmanlık nedeniyle kaçtığını kaydetti.

Mahkeme heyeti, haklarında ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 10'ar
yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar M.E, M.E, S.A. ve M.D'nin herhangi bir suçun işlenmesine iştirak etmeksizin gönüllü olarak örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldukları gerekçesiyle ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlandırılarak serbest bırakılmalarına karar verdi.

Bu arada “Etkin Pişmanlık’ hükümlerinden şimdiye kadar güvenlik güçlerine teslim olan teröristlerden 309’unun faydalandığı belirtildi. 2008 yılının ilk 6 aylık döneminde ‘Etkin Pişmanlık’tan 24 terörist yararlanırken, kanun sayesinde yeni bir hayata ilk adımı atmış oldular.

Helin Demir
helindem@mynet.com

“DTP, PKK Yazıları...” sayfasına dön