Dua ezberlerken Abdestli olmak gereklimi?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
kizilbas

Dua ezberlerken Abdestli olmak gereklimi?

Mesaj gönderen kizilbas »

merhaba arkadaslar,

bir kac süre ezberliyorum su anda.
Ezberlerken abdestli olmak gereklimidir?
Süreleri not deftere yazmisdim, yani kuran'dan direkt okumiyorum ezberlemek icin...
ezberleme niyetinen okiyorum yani...
şahturna

Re: Dua ezberlerken Abdestli olmak gereklimi?

Mesaj gönderen şahturna »

kızılbaş,adın gibi kızılbaş ol,sen nerde namaz kılan kızılbaş gördün yada duydun?git de biraz kızıl
başların inançlarını öğren önce,sonra bunlar sana uyarsa kızılbaş nickini kullan,sitede şiilere hoş
görünmek için takiyyeler yapma bence...
hem ne demişti şah Hatai;
-yüreği kor gibi yanıp kül olmadan kızılbaş olmak kimsenin haddi değildir...unutma sakın...
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

kizilbas yazdı:merhaba arkadaslar,

bir kac süre ezberliyorum su anda.
Ezberlerken abdestli olmak gereklimidir?
Süreleri not deftere yazmisdim, yani kuran'dan direkt okumiyorum ezberlemek icin...
ezberleme niyetinen okiyorum yani...
ezberlemek için abdestli olmak şart değil, ama abdestli olmak maneviyata, zihin açıklığına yardımcı olur. Abdestsiz Kuran ayetlerine dokunmak haramdır.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
kizilbas

şahturna yazdı:kızılbaş,adın gibi kızılbaş ol,sen nerde namaz kılan kızılbaş gördün yada duydun?git de biraz kızıl
başların inançlarını öğren önce,sonra bunlar sana uyarsa kızılbaş nickini kullan,sitede şiilere hoş
görünmek için takiyyeler yapma bence...
hem ne demişti şah Hatai;
-yüreği kor gibi yanıp kül olmadan kızılbaş olmak kimsenin haddi değildir...unutma sakın...
merhaba sahturna,
ben tokatliyim, ve bizim dedeler namaz kilardi, bayram namazi, cenaze namazi hepsini killardilar. fakat Camii'de Namaz kilmazlardi, disarda veya evde kilardilar. ayrica Cem yapinca , Cem'de tarikat Namazi kilinirdi. Hem Muharrem Orucu , hemde Ramazan Orucu tutulur bizim Köylerde. Haa asimile olmusuz dersen o da olamaz cünkü bizim etrafimizdaki 20 Köyde Alevi. 4 Kapi 40 Makam bakarsan ilk Kapi'da Seriat kapisini bulursun, bir bak orda ne yaziyor...Sah Hatayi demissin, Sah Ismail zamaninda 100 lerce Cami yaptirmis, Ezana "Aliyyen Veliyullah" diye okutdu, hutbelere 12 Imam adinda okutmus.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

kizilbas yazdı: ben tokatliyim, ve bizim dedeler namaz kilardi, bayram namazi, cenaze namazi hepsini killardilar. fakat Camii'de Namaz kilmazlardi, disarda veya evde kilardilar. ayrica Cem yapinca , Cem'de tarikat Namazi kilinirdi. Hem Muharrem Orucu , hemde Ramazan Orucu tutulur bizim Köylerde. Haa asimile olmusuz dersen o da olamaz cünkü bizim etrafimizdaki 20 Köyde Alevi.
Hubyarlımısın?Namazı Hanefi usulimi yoksa Caferi Usulimi kılıyorlardı?Komşu köylerde sizin gibimiydi?
kizilbas

Çeri yazdı:
kizilbas yazdı: ben tokatliyim, ve bizim dedeler namaz kilardi, bayram namazi, cenaze namazi hepsini killardilar. fakat Camii'de Namaz kilmazlardi, disarda veya evde kilardilar. ayrica Cem yapinca , Cem'de tarikat Namazi kilinirdi. Hem Muharrem Orucu , hemde Ramazan Orucu tutulur bizim Köylerde. Haa asimile olmusuz dersen o da olamaz cünkü bizim etrafimizdaki 20 Köyde Alevi.
Hubyarlımısın?Namazı Hanefi usulimi yoksa Caferi Usulimi kılıyorlardı?Komşu köylerde sizin gibimiydi?
evet Hubyar Sultan Ocagi,
tabiki Caferi mezhebine göre Namaz killardik,
benim Dedem evin üstüne cikip Ezan okuyordu.
Diyer köylerde öyledi. Ama dedigim gibi asla Camiye gitmezler bizimkiler.
Bizim Cemlerde kuranda okunurdu, asla Dem veya Dolu kullanilmazdi.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

kizilbas yazdı:
Çeri yazdı:
Hubyarlıların bir kısmı Anşa Bacılılar diye biliniyor.Onlar değil namaz ölülerini elbiseyle gömüyorlarmış.Hubyar Ocağının Bektaşi bile olmadığını doğrudan doğruya Yesevi olduklarını Namık Kemal Zeybek yazmıştı.Acaba yanıldımı?Sizin anlattığınıza göre Erdebili-Safevi olmaları gerekir.Camiye gitmiyorlarsa herhalde Cami olmadığındandır.Sünni köylerinde bile Camiler Cumhuriyet döneminde yaygınlaşmıştır.Ama Hubyar köyünde Osmanlının son dönemlerinde yapılmış bir cami olduğunu duydum.Anşa Bacılılar Hubyar köyündeki Hubyar Sultan Yatırını ziyaret ederlermiş.Ama Hubyar köyü sakinlerine yoldan ayrılmış gözüyle bakarlarmış.
kizilbas

Çeri yazdı:
kizilbas yazdı:
Çeri yazdı:
Hubyarlıların bir kısmı Anşa Bacılılar diye biliniyor.Onlar değil namaz ölülerini elbiseyle gömüyorlarmış.Hubyar Ocağının Bektaşi bile olmadığını doğrudan doğruya Yesevi olduklarını Namık Kemal Zeybek yazmıştı.Acaba yanıldımı?Sizin anlattığınıza göre Erdebili-Safevi olmaları gerekir.Camiye gitmiyorlarsa herhalde Cami olmadığındandır.Sünni köylerinde bile Camiler Cumhuriyet döneminde yaygınlaşmıştır.Ama Hubyar köyünde Osmanlının son dönemlerinde yapılmış bir cami olduğunu duydum.Anşa Bacılılar Hubyar köyündeki Hubyar Sultan Yatırını ziyaret ederlermiş.Ama Hubyar köyü sakinlerine yoldan ayrılmış gözüyle bakarlarmış.
evet Hubyarli olsak'da asil Ocagimiz Erdebil Ocagi.
Safevi Devletini destekliyen Türkmen Asiretlerindeniz.
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

bak güzel kardeşim,sizin dedeler ne namazı kılıyor bilemem,bizim yolumuzda cem vardır,cem ale
vilerin temel ibadet biçimidir,buna namazında dua anlamına geldiğini düşünürsen cem alevinin na
mazı,niyazı,duası ve tapınma biçimidir diyebiliriz,senin iyi bilmen gerekir ki alevilikte sünni veya
şiilikteki gibi bir namaz yoktur,aksini idda etmek bilinen tüm gerçekleride inkar etmektir,caferi na
mazı denen şeyde uyduruk bir kavramdır,tıpkı caferi mezhebi gibi,mezhep hizip yani dinde bölün
me demektir,imam caferde bölücü olamayacağına göre bu kavramlar uydurmadır
caferi namazı denen namazın sünninin namazından ufak farklar dışında ne farkı var?ufak farklar
dediğim tamamen şekildir,tartıştıkları şey sadece şekilsel şeylerdir dikkat edersen,çünkü sünni de
şii de islamı sadece şekil ve tapınımdan ibaret görmüş,özünü kavrayamamıştır,amaç sadece na
maz kılmak,oruç tutmak vb şeylerdir,alevilik ise zahiri aşıp batına ulaşma yoludur,dinin şeklen de
ğil özüne inerek algılama yoludur,bunu unutma
bir defa hubyarlılar cemini seyrettim,sanırım cem tv de,oradaki hubyarlı dede zaman zaman ni
yet ettik akşam namazına diyordu,bu bana biraz garip gelmişti,ancak yapılan tamamen bildiğimiz
bir cemdi,senin kastettiğinde belki böyle birşeydir,şunuda ilave edelim,cem tv de bazen anadolu
kızılbaş cemlerine pek uymayan uygulamalarda oluyor,bu eleştirdiğimiz bir durumdur,ne de olsa
işin içine izzettin doğan ve cem vakfı girince cemede mevlevi semazenler katılıyor,olacak diyelim
o kadar nede olsa izzettin dede bu...
güzel kardeşim hem muharrem hemde ramazan orucu alevilikte yoktur,bizim inancımızda rama
zan diye birşey yoktur,eminin aslında bunuda biliyorsundur,asimile yoktur diyosun,malesef öyle
değil,anadoluda aleviler bölge bölge kısmen asimile oldular ve oluyorlar,yoksa aleviler muharrem
ayından başka oruç tutmazlar
4 kapı 40 makamın ilki olan şeriatta kastedilen şeriat, senin anladığın manada egemen emevi-abbasi kültürü olan şeriat değildir,bizim şeriatımızda ibadet etmek kavramı vardır ki,bu ibadetten
kasıt tabiki yolumuzun temeli olan cemdir,oraya namaz kılmak diye sokuşturulan madde yine yan
lış ve yalandır,alevi geleneğinde namaz değil cem vardır,ayrıca sünni ve şiilikte şeriattan öte yol
ve kapı yoktur,şeriattan öteye geçersen dinden çıkarsın,ama alevilikte şeriattan sonra tarikat
kapısı vardır ve bu kapıdan girenler için Yunusun dediği gibi şeriat geride kalır,bunlar kişinin teka
mülünde birer aşamadır,şöylede diyebiliriz,şeriat ilkokul,tarikat ortaokul,mağrifet lise,hakikat de
üniversitedir,şimdi bizi sadece kendi şeriatlarına çağıran sünni ve şiilerin bu işin ortaokuluna , da
ha üst kademelerine varmış alevi inancını anlamaları ve algılamaları asla mümkün değildir,çünkü
onlar hep ilkokuldalar ve ısrarla orada kalmaya devam edecekler
şah hatai nerde ne zaman hemde yüzlerce cami yaptırmış?şu olabilir,varolan camilerde zorla 12
imam adına hutbe okutturmuştur,zorla diyoruz çünkü o zamanın iran camileri belliki sünni anlayış
ta olsa gerek,yoksa niye şah 12 imam adına zorla hutbe okutsun,bu camileri iranda yaptıran kişi
halife ömerdir ve 12 imam adına hutbe okutturulanda bu camilerdir
ancak bu eylemler şahın camici ve namaz kıldığını ispatlamaz,iyi araştırırsan göreceksinki safe
vi erdebil dergahı şah cüneyd zamanında batıni bir yapıya kavuşmuştur,şah hatainin deyişlerini
iyi dinlersen onun bir şii değil kızılbaş bir alevi ozanı olduğunu gayet net görürsün,özellikle cemler
de okunan miraçnameler şah hatainin değilmi?cemlerde deyişleri en çok okunan ve yedi ulu ozan
larımızın en başta geleni(pir sultanla birlikte)şah hatai değilmi kardeşim?ayrıca iranda safevi süre
ği ehlihaklarda aynen anadolu alevileri gibi cemlerini yaparlar,yollarını sürerler,batıni inançlarını yaşatırlar...aşk ile kal...gerçeğe hü mümine Ya Ali...

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön