Alevi olduklarını saklıyorlar!

Gündemdeki haber ve konular...
alevi99

Alevi olduklarını saklıyorlar!

Mesaj gönderen alevi99 »

38 yıllık emekli Diyanet çalışanı Abdülkadir Sezgin, kurum içindeki ‘havayı’ anlattı: “Diyanet’te pek çok Alevi ilçe müftüsü, vaiz, imam var. Ama bunların hiçbiri Alevi olduklarını açıklamıyor. ‘İşimi kaybederim’ endişesi var. Diyanet’te Alevi Başkan, Başkan yardımcısı, daire başkanı yok.”

Radikal ’in sorularını yanıtlayan Diyanet Denetim Elemanları ve Uzmanları Derneği Başkanı Abdülkadir Sezgin, 41 yıllık ‘memuriyeti’nin 38 yılını Diyanet çatısı altında geçirdiğini, Tekirdağ Malkara ve Edirne Enez’de 4 yıl ilçe müftülüğü, 30 yıl da müfettişlik yaptığını anlattı. Şimdiye kadarki Diyanet İşleri başkanları arasında en etkili ismin Lütfi Doğan olduğunu, Doğan’ın döneminde Diyanet’in şehirlilere ve askere açıldığını belirten Sezgin, “Diyanet’in Alevilerle ilgili yaptıkları ‘kendi kendine’ olmadı. Hep birilerinin teşvikiyle oldu” diyerek dönemin iktidarlarını ve TSK ’yı işaret etti. Diyanet’in Alevilik konusunda ‘çekingen’ olmasını Devrim Kanunları’na bağlayan Sezgin, “Diyanet kuralları önemsiyor, hatta bazen abartıyor” dedi ve şöyle devam etti:

Gizleniyorlar: “Diyanet’te merkez ve taşra teşkilatında pek çok Alevi arkadaşımız var. İlçe müftüsü, vaiz, imam var. Ama bunlar Alevi olduklarını açıklamıyor. ‘İşimi kaybederim’ endişesi var. Alevi imam, ‘Cemaat beni dışlar, arkamda namaz kılmaz’ diye düşünüyor. Haksız da değil. Amasya ’nın Alevi bir köyünden çocuklar imam hatibe gitmişti. Hiçbiri Amasya çevresinde görev alamadı. ‘Köyleri belli. Alevi oldukları ortaya çıkar’ dendi. Diyanet’te Alevi başkan, başkan yardımcısı, daire başkanı yok. Aleviler Diyanet’te yönetim kadrosuna gelemez.

Neden namaz kılıyorsun? İmam hatip okullarında, ilahiyat fakültelerinde Bektaşilikten, Alevilikten hiç söz edilmemesi ‘halktan gelen yanlış bilgiler tasdik ediliyor’muş gibi bir imaj ortaya çıkarıyor. Şimdi ilahiyat fakültelerinin çoğunda Alevilik çalışmaları yapılıyor ama büyük çoğunluğu yanlış. Diyanet’te çalıştığım sırada pasaport için ilgili birime gittim. Yan tarafta Diyanet uzmanlarının bulunduğu büroda bekliyorum. ‘Sana bir şey soracağız. Senin Alevi olduğunu biliyoruz’ dediler. ‘Ne sakıncası var?’ dedim. ‘Sakıncası yok, ama vakit namazlarına da mescide geliyorsun. Bunu anlamadık’ dediler. Ben Alevi değilim. Alevilikle meşgul oluyorum, Alevilikle ilgili konuşuyorum diye beni Alevi sanıyorlar. Namaz kılmamam gerektiğini düşünüyor. Bu olay Diyanet’in merkezinde oluyor.

Namaz kılmayan da var: Diyanet’te namaz kılmayan, oruç tutmayan da vardır. Diyanet binasında adam öğleyin içki içmiş… Alevi de değil Sünniydi. Meslekten atıldı. Sadece Diyanet kanununda ‘ İslam dini inancına uygunluğunun çevresince bilinme şartı’ var.”

http://www.cnnturk.com/2012/guncel/08/2 ... index.html
derya

Re: Alevi olduklarını saklıyorlar!

Mesaj gönderen derya »

"Namaz kılmayan da var: Diyanet’te namaz kılmayan, oruç tutmayan da vardır. Diyanet binasında adam öğleyin içki içmiş… Alevi de değil Sünniydi. Meslekten atıldı. "

Namaz kılmayan aleviyse; "alevi ya ondan namaz kılmıyor"
Sünni ise; "ilerde kılar yahu!"

...Nedenini bilmesem de küçükken ben de söylemezdim kimseye alevi olduğumu, şimdi de diyorum ki "Alevi olmayan bir kişinin kıyamette övünebileceği hiçbir şey yoktur!"
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hesap günü insanın değerli olan, onu rahat ettirecek tek sermayesi " İmam Ali'nin (as) velayetine olan inancıdır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aleviler,Aleviligi Diyanetten ögrenecek degiller herhalde,Bugün Diyanetin ne oldugunu ne gibi sinsi oyunlar tertiplediklerini biliyoruz ,ohalde bir "Alevi" birinin Diyanette ne isi olabilirki ? Aciklarsak... Bu Hükümetin Diyanetin sinsi oyunlarindan biridir ! Diyanette "Alevi" kökenlilere Sünni Islam Dini ögretilecek ve sonrada onlari Cemevlerine yollayip Alevileri "Alevi " elleriyle Asimile edecek..soran olursa iste " Biz bisey yapmadik Sizden biri degilmi bu ,Alevi degilmi ? " deyip isin icindende böylece cikacaklar ,Akli olan Diyanete teslim olmaz ! Alevilik Dersi vermek isteyenler Aleviligi gercek manasi ile Savunan yerlere Meshed veya Necefte Ehli Beyt Alimlerinden ders görmeleri gerekir ...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

diyanet,Alevi orjinli gençleri ,tarikat,nur evleri,dersaneler,cemaatler vb vasıtalarla tesbit edip,bünyesine alıp,üniversitelerin,diyanet bölümünden mezun edip,sünni camilere ve cemevlerine,hoca olarak atayıp,Alevileri,sünni islama göre yetiştirip,asimile etmeye çalışıyor.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hüseyni yazdı:diyanet,Alevi orjinli gençleri ,tarikat,nur evleri,dersaneler,cemaatler vb vasıtalarla tesbit edip,bünyesine alıp,üniversitelerin,diyanet bölümünden mezun edip,sünni camilere ve cemevlerine,hoca olarak atayıp,Alevileri,sünni islama göre yetiştirip,asimile etmeye çalışıyor.
İlk yerleştirmeler başladı bile!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Güncel” sayfasına dön