TÜRK ÜNİVERSİTESİ İSTEYEN KÜRTLER

helindem

Mesaj gönderen helindem »

Güneydoğu’da patlayan her mayın, yapılan her karakol baskını, bu adı konmamış barışı tehdit ediyor. Burası Anadolu değil de Avrupa’nın herhangi bir ülkesi olsaydı eğer, çoktan iki halk boğaz boğaza gelir, kan gövdeyi götürürdü. Neyse ki bu ülkede vicdan her zaman hüküm sürmüş, en zor anlarda bile yeniden filiz verebilmiş. Bu filizlerden biri de “Genç Siviller”... Kimsenin üniformasını giymeden, kimsenin adamı olmadan, güçlü bağlarla bir kimliğe ya da ideolojiye bağlı olmadan, özgür ve sivil olabilmek bütün amaçları... “Biz bu coğrafyanın Kürt gençleriyiz. Şiddetle tek ilgimiz, onun mağdurları olmamız. Türk gençlerden tek farkımız, onlardan ayrı olarak sadece okuma yazmayı değil, Türkçe konuşmayı da ilkokulda öğrenmemiz. Yoksa ne kadar yoksulluğu varsa bu memleketin biz de çektik. Biz de Sezen Aksu’ya, Neşet Ertaş’a ağladık. Farkımız Şivan Perwer’e, Aynur Doğan’a da ağlamamız... ” şeklinde konuşuyorlar. Bugünlerde tıpkı Türkiye’deki “Genç Siviller” gibi Irak’ta da gençler haykırıyorlar.

Irak'taki Kürt, Arap, Türkmen kökenli gençlerin Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görmelerinin sağlanması fikri, Irak'ın kuzeyinde olumlu karşılanıyor. Kürt gençler, Türkiye'nin bölgeye bir an önce üniversite açmasını istiyor. Erbil'de eğitim-öğretim veren Selahaddin Üniversitesi'nin öğrencileri, bu üniversitenin Türkiye ile kardeşliğe katkı sağlayacağını vurguluyor.
Selahaddin Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cevdet Cafer Hattab da, Türkiye'yi bölgeye eğitim konusunda yatırım yapmaya davet ediyor. Prof. Hattab, “Türkiye ile yaşanan sorunların çözülmesini istediklerini” ifade ederek, "Şu anda yüzlerce şirket bu bölgede inşaat ve eğitim konusunda çalışıyor ve hizmet veriyor. İsteriz ki Türk yatırımcıları daha çok gelsin. Türkiye ile aramızdaki ilişkilerin daha iyi olmasını ve ileriye gitmesini istiyoruz. Biz Türkiye'nin ekonomimize yardımcı olmasını istiyoruz. Türkiye'nin bu bölgede eğitime yatırım yapmasını özellikle istiyoruz. Biz buraya gelecek Türk yatırımcılara her türlü yardımı vermeye hazırız. Buna ihtiyacımız var." şeklinde konuşuyor. Öğrenciler, kabul edilmeleri halinde Türkiye'de eğitim almak istediklerini de dile getiriyor.
"İyi şeyler bekliyoruz" diyen Hattab, "Biz bizzat Türkiye'den yardım istiyoruz. Türkiye bize hep yardım etti. Bunu unutmuyoruz. Aramızdaki ilişkilerin daha iyiye gitmesini istiyoruz. Onları buraya davet ediyoruz. Hatta bizim okullarımızda “Türkçe Kürsüsü” adlı bölüm bile var. Eğitim konusunda Türkiye ile ilişkileri genişletmeyi düşünüyoruz, biz buna hazırız." şeklinde sözlerini sürdürüyor.
Öğrenciler ise hem bölgeye üniversite açılmasını hem de Türkiye'de eğitim hakkı verilmesini istiyor. Selahaddin Üniversitesi'nde okuyan Rizgar Haci, “Türkiye'nin buraya okul açmasını çok istediklerini” belirterek, "Burada çok sayıda Türk şirketi var. Biz bu bölgeye Türk eğitimcilerini de istiyoruz. Okul açarlarsa çok seviniriz. Bizi kabul ederlerse Türkiye'de de okurum." diyor.
Yıllarca beraber yaşamış Türk ve Kürt halkı arasındaki bu kardeşlik köprüsü yolcularını ağırlamaya devam ediyor. Köprüyü yıkmak isteyenlere de en güzel cevabı geleceğin teminatı gençler veriyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com

“DTP, PKK Yazıları...” sayfasına dön